Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοδαπεδια θέρμανση με αντλία θερμότητας


giorgosmi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας .

σε νεόδμητο υπό κατασκευή , κλάση Α+  έχω τη δυνατότητα να επιλέξω με έξτρα κόστος , αντί για λέβητα αερίου με καλοριφέρ , να τοποθετήσω ενδοδαπεδια με λέβητα φυσικού αερίου . (Είναι δύσκολο να μπει αντλία θερμότητας μου είπε ο κατασκευαστης , και δεν θα το κάνει σε αλλά διαμερίσματα) 

εκμεταλλεύομαι επαρκώς τα οφέλη της ενδοδαπεδιας με λέβητα φυσικού αερίου ;; Εν σύγκριση με καλοριφέρ ; 
ή δεδομένου ότι και η ενδοδαπεδια θα λειτουργεί συνεχώς το χειμώνα , μπορεί Ν μου βγει συνολικά τα έξοδα θέρμανσης πιο ακριβά ;

 

ρωτησα τον μηχανικό- κατασκευαστή , αλλά θα ήθελα και μια εξωτερική πιο αντικειμενική γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Off topic....

Νεόδμητο υπό κατασκευή, κλάση Α+ .... με λέβητα αερίου για θέρμανση?!!!!!!

Είναι δυνατόν?

Πρέπει να έχω χάσει πολλά επεισόδια!

 

Link to comment
Share on other sites

Από όσο βλέπουμε , στις νεόδμητες πολυκατοικίες  μπαίνουν αντλίες θερμότητας και μικρό φωτοβολταϊκό στο δώμα για το κοινόχρηστο ρεύμα, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος της ενεργειακής κατηγορίας Α+. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dib said:

Off topic....

Νεόδμητο υπό κατασκευή, κλάση Α+ .... με λέβητα αερίου για θέρμανση?!!!!!!

Είναι δυνατόν?

Πρέπει να έχω χάσει πολλά επεισόδια!

 

 ποια είναι η απορία ; τα πιο πολλά νεόδμητα που έχω δει είναι με ατομικό λέβητα φυσικού αερίου και είναι κλάση Α .

ειναι Α+ και έχει γιατί έχει φωτοβολταϊκά για τα κοινόχρηστα 

 

εννοεις ότι πρέπει να έχει αντλία θερμότητας ; 

 

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Από όσο βλέπουμε , στις νεόδμητες πολυκατοικίες  μπαίνουν αντλίες θερμότητας και μικρό φωτοβολταϊκό στο δώμα για το κοινόχρηστο ρεύμα, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος της ενεργειακής κατηγορίας Α+. 

Βγαίνουν και χωρίς  αντλία θερμότητας Α . Λόγω θερμοπροσοψης 10cm, ενεργειακά κουφώματα κτλ 

 

Άρα πιστεύετε πως δε λειτουργεί καλά ο λέβητας αερίου με ενδοδαπεδια ;

 

Θα μπορούσε να μας πει μια γνώμη κάποιος ειδικός  ; 

Edited by giorgosmi
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και αξίζει η ενδοδαπέδια θέρμανση με λέβητα φυσικού αερίου, καθώς τότε ο λέβητας θα λειτουργεί σε χαμηλότερες θερμοκρασίες, άρα η κατανάλωση θα είναι μικρότερη. Το μειονέκτημα που είχε η ενδοδαπέδια ήταν ότι θα έπρεπε να λειτουργεί μόνιμα όλο το χειμώνα. Όμως αυτό συνιστούμε πλέον και για τα καλοριφέρ, δεδομένου ότι θα έχεις καλή θερμομόνωση, υδραυλική και θερμοκρασιακή αντιστάθμιση. Άρα, εφόσον μπορείς να καλύψεις οικονομικά τη διαφορά, προχώρα άφοβα στην ενδοδαπέδια.

Όσον αφορά αν μπορεί να είναι Α+ με λέβητα ΦΑ, χωρίς να υποστηρίζω ότι δεν μπορεί να έχει γίνει κάποια υπερβολή από το μελετητή σου, ναι φυσικά και μπορεί να επιτευχθεί, γιατί η ενεργειακή κλάση δεν εξαρτάται από τη θέρμανση μόνο....Υπάρχει μια πληθώρα παραμέτρων οι οποίες "φτιάχνουν" την ενεργειακή κλάση, όπως προσανατολισμός, θερμομόνωση, κουφώματα, ηλιακά, ψύξη, ΦΒ κλπ. Άρα εγώ δεν παραξενεύομαι με κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giorgosmi said:

Θα μπορούσε να μας πει μια γνώμη κάποιος ειδικός  ; 

Γιατί οι προηγούμενοι συνάδελφοι που σου απάντησαν δεν είναι ειδικοί; :)

Καλά κάνεις και ρωτάς και ξαναρωτάς, αλλά τι να σου κάνει και ο κατασκευαστής όταν όλα τα νεόδμητα είναι υποχρεωτικό από αδείας να έχουν εγκατάσταση φ.α για θέρμανση και μαγείρεμα; Γιατί να σου βάλει και Α.Θ. με μέσο κόστος αγοράς από τέσσερα έως πέντε χιλιάρικα;   

Τώρα, το πως θα βγάλει το κτίριο Αμε 3-4 "σπλιτάκια" ανά διαμέρισμα (για το καλοκαίρι) είναι θέμα δικό του και όχι δικό μου.

Για σένα που θα πληρώσεις υπάρχει μια μελέτη του ΕΜΠ που θα σε διαφωτίσει. 

Επιπλέον σου λέω ως "μη ειδικός" ότι ο συνδυασμός Α.Θ. με ενδοδαπέδια είναι ο ιδανικός σε εξοικονόμηση ενέργειας. Για κατανάλωση χρημάτων όμως, επειδή η παραγωγή ρεύματος στην Ελλάδα είναι ενεργοβόρα, επειδή υπάρχουν επιδοτήσεις πετρελαίου (!) και επειδή οι Έλληνες προμηθευτές ηλεκτρικού ρεύματος χρεώνουν ότι θέλουν και χωρίς να δίνουν λογαριασμό στον καταναλωτή, δεν μπορώ να σου πω τίποτε.  

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω ότι πανάκεια λύση δεν υπάρχει.

Ανάλογα τον τύπο του ακινήτου, την περιοχή, την μόνωση, τον τρόπο λειτουργίας του εκάστοτε χρήστη και διάφορες άλλες παραμέτρους αποφασίζεις και προτείνεις την λύση που ταιριάζει καλύτερα στον καθένα.

Όσο για την μελέτη του ΕΜΠ να τονίσουμε ότι κάνει αρκετές παραδοχές οι οποίες δεν ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις. 

Για την ενδοδαπέδια θέρμανση με Φ.Α. θα έλεγα ότι υπάρχουν πάρα πολλοί λέβητες που δουλεύουν ιδανικά, όλοι οι τελευταίας τεχνολογίας. 

Βρες έναν μηχανικό που δεν πουλάει Α/Θ, λέβητες, σώματα, ενδοδαπέδιες κλπ και ζήτα του να ασχοληθεί για να σου πει τα +- της κάθε επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας ! «Να μας πει κάποιος ειδικός», εννοούσα ότι εγώ δεν έχω ιδέα , όχι πως όσοι είπαν τη χρήσιμη γνώμη τους δεν είναι ειδικοί . Αν θέλω μπορώ να του πω να βάλει και ενδοδαπεδια και αντλία θερμότητας αλλά αυξάνεται πολύ το κόστος για εμένα 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, alej said:

Εγώ πάλι θα πω ότι πανάκεια λύση δεν υπάρχει.

Ανάλογα τον τύπο του ακινήτου, την περιοχή, την μόνωση, τον τρόπο λειτουργίας του εκάστοτε χρήστη και διάφορες άλλες παραμέτρους αποφασίζεις και προτείνεις την λύση που ταιριάζει καλύτερα στον καθένα.

Όσο για την μελέτη του ΕΜΠ να τονίσουμε ότι κάνει αρκετές παραδοχές οι οποίες δεν ισχύουν σε όλες τις περιπτώσεις. 

Για την ενδοδαπέδια θέρμανση με Φ.Α. θα έλεγα ότι υπάρχουν πάρα πολλοί λέβητες που δουλεύουν ιδανικά, όλοι οι τελευταίας τεχνολογίας. 

Βρες έναν μηχανικό που δεν πουλάει Α/Θ, λέβητες, σώματα, ενδοδαπέδιες κλπ και ζήτα του να ασχοληθεί για να σου πει τα +- της κάθε επιλογής.

Άρα δεν κάνω κάποια έκπτωση στην ποιότητα και στα λειτουργικά κόστη θέρμανσης , αν πάω στη λύση ενδοδαπεδια με ατομικό λέβητα ΦΑ ; 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, giorgosmi said:

Άρα δεν κάνω κάποια έκπτωση στην ποιότητα και στα λειτουργικά κόστη θέρμανσης , αν πάω στη λύση ενδοδαπεδια με ατομικό λέβητα ΦΑ ; 

Βρες έναν ανεξάρτητο μηχανικό που δεν πουλάει αντλίες, ενδοδαπέδιες και λέβητες και ρώτα τον. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.