Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

τεκμηριωνεται καπου η οποια απαλλαγη? γιατι κανονικα διαμορφωση κηπου να κανεις θες αδεια

 

αμπρα καταμπρα χοκους ποκους ,,, ωχ μια πλακα μπετο που γραφει ΤΑΚΗΣ + ΜΑΡΙΑ = LFE 1970

κοιτα να δεις που ναι και εντος οριων

 

 

 

 

σταβροσα την απαλλαγη πως την τεκμιριωνουν?????????????

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

εκτός από "λόγω ανηκέστου" (που κατα κεί μας πάνε)

είμαι κι εγώ περίεργος να μάθω πως απαλλάσσεσαι

Link to comment
Share on other sites

ιβ) Οι εγκαταστάσεις των πρατηρίων, οι δεξαμενές, οι αντλίες διάθεσης υγρών και αερίων καυσίμων και τα στέγαστρά τους, στις θέσεις που εγκρίνονται από την αρμόδια υπηρεσία, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Το σύνολο των κατασκευών των περιπτώσεων α' και ια' δεν μπορεί να υπερβαίνει το εμβαδόν της επιτρεπόμενης κάλυψης.

 

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n4067_2012.htm

αρ17 παρ 7

 

????

Link to comment
Share on other sites

αφορά τα στέγαστρα

είναι αυτή η καταπληκτική διάταξη που κάνεις έλεγχο κάλυψης και αν είσαι κάτω από τα επιτρεπόμενα δεν τα μετράς καθόλου

δηλ. αν έχεις κάλυψη 40% κάνεις άλλα 40% στέγαστρα

αν έχεις 70% ???????

Link to comment
Share on other sites

εεεε στο τηλέφωνο είπα μιλησα...

απο δευτέρα τα νεότερα...που θα πάω απο εκει...! ελπίζω να εχει περάσει καλα  ;)  το σκ και να μην με πετάξει έξω με τις κλοτσιές.

 

εμένα παντως μου παει ο νους...αν θελει άδεια να το παω με αδεια μικρής κλιμακας για διαμόρφωση τελικής στάθμης. και μετά να δώσουμε και μια βεβαίωση στατικής επάρκειας. :!:

Link to comment
Share on other sites

θα θελα να βγαλω μια αδεια βιοτεχνικη στη ............................ σουηδια :wink:

 

εδιτ 1

ρε σεις..... οταν λεμε για αποστασεις κλπ... μιλαμε για το γεωμετρικο κεντρο? η για το κελυφος της δεξαμενης?

 

εδιτ 2

μαλλον πρεπει να ζητησω συγνωμη που ανακατεψα το ποστ

η πλακα ειναι οτι μιλαμε παντα για αρτοποιεια.... και το γυρισα σε εγκαταστασεις αεριου...

συγνωμη απο την κοινοτητα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

θα θελα να βγαλω μια αδεια βιοτεχνικη στη ............................ σουηδια :wink:

 

εδιτ 1

ρε σεις..... οταν λεμε για αποστασεις κλπ... μιλαμε για το γεωμετρικο κεντρο? η για το κελυφος της δεξαμενης?

 

 

εκεί είναι ξανθοί, δεν ξέρουν απ' τα δικά μας

 

κέλυφος τεσπα εξωτερικό περίγραμμα πάντα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι ολα καλα με τα δικαιολογητικα. Στην περιπτωση που ο ιδιοκτητης θελει να στησει το αρτοποιειο σε αποθήκη (προ του 1975) που άλλαξε αυθαίρετα χρήση σε κατάστημα αλλα έχει τακτοποιηθεί η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης με τον 4014 η διεύθυνση ανάπτυξης και βιομηχανίας δεν ζητάει κάτι απο την πολεοδομία πλέον αλλά ούτε και το υγειονομικό. Το μόνο που ζητείτε είναι

 

Υπευθυνη δήλωση αρμόδιου κατά το νόμο μηχανικού, εφοσον η δραστηριότητα θα λειτουργήσει σε υφιστάμενο κτίριο, σχετικά με τη στατική επάρκεια, την εγκατάσταση μηχανολογικού εξοπλισμού σε χώρο κύριας χρησης (όχι βοηθητικό ή κοινόχρηστο), τον αριθμό της υφιστάμενης άδειας, καθώς και τη μη απαίτηση έκδοση νέας.

 

Από αυτή την υπεύθυνη δήλωση συνεπάγεται απο ποθυενά οτι πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια για την πολεοδομία? Γιατί ενας συνάδελφος μου είπε οτι θέλει λέει ενημέρωση φακελου στην πεολοδομία?

 

 

θα γινει αποτυπωση και εκει που το παραρτημα Ι λεει για αδειες ή τμ επιχειρησης ή πανω σε καποια περιγραφη

βαλε ΟΑ και αριθμους τακτοποιησεων με 4178 πλεον

με bold ή κοκκινο πχ

 

η πολεο ειναι ασχετη σαυτο εκτος αν απαιτειται αλλαγη χρησης

 

 

εδιτ

ουτως η αλλως αφου τακτοποιηθηκε με 4014 κ ειναιολοκληρωμενο δε θα πρεπε

ηδη απο τοοοοοοοοοοτττττεεεεεεεεεε εστω στην οριστικη να χε γινει ενημερωση σχεδιων?

 

εδω με τους ΗΧ καταθεταν θυμαμαι σχεδια, εστω με φοσφοριζε χρωμα

αλλοι συναδελφοι σε εκτος σχεδιου δεν ειχαν κανει καν τοπογραφικο εγσα

 

Συνάδελφοι επανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα. ¨'Ηθελα να το θέσω σαν ξεχωριστώ thread αλλα δεν με άφησε ο φιλτατος didonis. Και θέλω απλά να το διευκρινησω πιο πολύ. Για να βγεί βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για αρτοποιείο ,που τώρα ποια την βγάζουμε εμείς οι ιδιώτες, αλλά έστω οτι δεν μπρούσαμε να την βγάλουμε και έπρεπε να πάμε πολεοδομία για να την εκδόσει δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν τους παρουσιάζαμε μία άδεια αποθήκης (προ του 1975) που έχει γινει απλά αλλαγή χρήσης σε κατάστημα με τον 4014? Δηλάδη δεν θα κολούσανε ας πούμε στο οτι δεν υπάρχει μελέτη για τα ηλεκτρολογικά ή θερμομόνωση (ΚΕΝΑΚ) ?

Link to comment
Share on other sites

 Δηλάδη δεν θα κολούσανε ας πούμε στο οτι δεν υπάρχει μελέτη για τα ηλεκτρολογικά ή θερμομόνωση (ΚΕΝΑΚ) ?

αν θελει αλλαγη χρησης κανεις ουτως η αλλως οσες μελετες σου ζητηθουν

ο 4014 ουτως η αλλως για τον τριτογενη ζητησε την μελετοεκθεσαρα του μηχ μηχ

 

οχι γνωμη μου δε θα κολουσε κανεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θα ήθελα να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις επάνω στην αδειοδότηση αρτοποιείων διότι καταλαβαίνω ότι το γνωρίζεται καλά το θέμα.

Αρχικά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι πρόκειται για κατάστημα στην Θεσσαλονίκη. Από αυτά που διάβασα η άδεια θα πρέπει να βγει από την περιφέρεια, σωστά? Τις προδιαγραφές θα τις μάθω από εκεί, έτσι δεν είναι?

Το επόμενο και σημαντικό ερώτημα που ενδιαφέρει τον πελάτη μου (ο οποίος δεν έχει βρει ακόμα το μαγαζί διότι θέλει να του απαντήσω σχετικά με τις προδιαγραφές ενός τέτοιου καταστήματος), είναι ότι ενδιαφέρεται να ανοίξει ένα αρτοποιείο που θα έχει τραπεζάκια και θα σερβίρει καφέ, αλκοόλ καθώς και ελαφρύ γεύμα. Γίνεται αυτό έπειτα από τις τελευταίες τροποποιήσεις?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.