Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

βρε παιδια ειμαστε σιγουροι οτι χρειαζεται οικοδομική αδεια; Ο νομος που αναφερθηκε παραπανω δεν αφορα βιοτεχνιες - βιομηχανιες. Στη Δ3 δε λεει κατι

Ποτε δε μου εχουν ζητησει οικοδομικη αδεια δεξαμενης. Ουτε η πυροσβεστικη ζηταει νομιζω...

 

Απο την αλλη είναι λογικο ομως . Δε μπορεις να γεμισεις ενα οικοπεδο δεξαμενες και να μη μετραει σε καλυψη - δομηση...

Link to comment
Share on other sites

ggeorge χρειάζεται οικοδομική άδεια.

Στην Δ3 παράγραφος 3.2.1.2. στο τέλος λέει :

"Οι αποστάσεις των στοιχείων της εγκατάστασης από τα όρια και της ιδιοκτησίας εμπίπτουν και στις διατάξεις του ΓΟΚ , στις περιπτώσεις όπου απαιτείται για την εγκατάσταση τους οικοδομική άδεια"

Η τοποθέτηση δεξαμενής επηρεάζει την κάλυψη και τη δόμηση , καθώς και την φυτοτεχνική διαμόρφωση (κάπως έτσι μου το είπαν στην πολεοδομία - δεν είμαι ειδικός στα πολεοδομικά) και επομένως θέλει οικοδομική άδεια. Δεν εμπίπτει ούτε στις διατάξεις για άδεια μικρής κλίμακας. 

 

Θα συμφωνήσω ότι πολλές φορές στις περιπτώσεις που έβαζες απλώς μια δεξαμενή χωρίς εξαερωτές κλπ ,  η Δ/νση ανάπτυξης και η Πυροσβεστική κοιτούσαν την ουσία , και έλεγχαν τα μέτρα πυροπροστασίας , τις αποστάσεις ασφαλείας κλπ και δεν ζητούσαν οικοδομική άδεια. Με το γράμμα του νόμου όμως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

μακροχρόνιο ενοικιαστήριο με δικαίωμα άδειας δόμησης γίνεται (τόχω κάνει στο παρελθόν δεν ξέρω αν άλλαξαν οι εγκύκλιοι) οι αγωγοί που περνάνε από τους ακάλυπτους δε μετράνε πουθενά

 

αλλα πρέπει να τηρούν και νόμιμες αποστάσεις τα κτίρια

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο πάντως ν'απαιτείται οικοδομιή άδεια για δεξαμενή υγραερίου σε βιοτεχνική εγκατάσταση και σε Μικτό Πρατήριο Καυσίων (υγρών & LPG) να μπορούμε πλέον να τοποθετούμε δεξαμενές υγραερίου με άδεια μικρής κλίμακας και μάλιστα να μην μετράει και στην κάλυψη-δόμηση του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

ναι....

στατικά θέλει η βάση

αρχιτεκτονικά

όγκοι καλύψεις κλπ για διάγραμμα δόμησης

πάνε για όλη τη δεξαμενή προσοχή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρα ας κάνουμε ενα resume....

 

βγάζουμε νεα οικ. άδεια για την δεξαμενή την βάση της με οτι συνεπαγεται αυτό...

δλδ. στατικά, διαγραμμα δόμησης, αρχιτεκτονικα...

 

μετράει στην δόμηση κάλυψη.

 

μαλιστα...θα φάμε...πουλο...

Link to comment
Share on other sites

....

μετράει στην δόμηση κάλυψη.

 

μαλιστα...θα φάμε...πουλο...

 

(κάτι δεν μου πάει καλά....) με κινούμενο στοιχείο την δεξαμενή δεν βλεπω καλυψη και δόμηση για την δεξαμενή. τα μόνα που βλέπω είναι τα δομηκά στοιχεία στήριξης, αρα διαμορφώσεις του ακαλύπτου και το επιτρεπτό αυτών (φυτεύσεις, στάθμευσεις κλπ) οπως σε συνδιασμό για την στατική επάρκεια της βάσης στήριξης της κινητής δεξαμενής.

 

δεν το εχω κάνει και ποτέ ... οπότε δεν είναι το φόρτε μου

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.