Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

Μεχρι πριν απο λιγο καιρο εβγαινε η αδεια για τον καφε μαζι με την αδεια του αρτοποιείου (με 8 τετραγωνικα επιπλεον) απο Δ/νση αναπτυξης. Τοτε δεν επιτρεποταν τουλαχιστον με αυτη την αδεια να μπουν τραπεζια.

 

Πλεον η αδεια του καφε νομιζω βγαινει ξεχωριστα απο τον δημο. Αυτο είχα ακουσει πριν 2-3 μηνες. Δε μου εχει τυχει τετοια περιπτωση και δε μπορω να το επιβεβαιωσω. Αν οντως βγαινει απο το δημο πιθανον να μπαινουν και τραπεζοκαθισματα.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο περιφερεια ρωτα και υγειονομικο οχι μονο για τον καφε αλλα και για το μικτο του πραγματος

διαβασε καλα την παλια αιβ που λεει για μικτες παροχες αν και νομιζω οτι ο ανθρωπος πρεπει να βρει

 

μαγαζι 3 σε 1 :mrgreen:

 

 

 

εκκλιβανιση .... μονο εκκλιβανιση

ζυμωτηριο.... μονο ζυμωτηριο

αποθ αλευρων ( αφου καινουριο αρα ισογειο ) ... μονο αποθηκη αλευρων

κλιβανος.... μονο κλιβανος

πρατηριο... μονο πρατηριο

παρασκευαστηριο.... μονο παρασκευαστηριο

μπουφες .... μονο μπουφες

πλυση σκευων..... αντε να γλυτωσεις αυτο

σαλα με τραπεζοκαθισματα..... χχχ

και αντε το φαγαδικο να σερβιρει καφε

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο για την άμεση ανταπόκριση.

 

Γιώργο από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να βγάλω δυο άδειες. Μια από το Ανάπτυξης και μια από τον Δήμο. Είναι εφικτό αυτό? Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να πρέπει να βγάλω άδεια αρτοποιείου από το ανάπτυξης και άδεια καφέ από τον Δήμο. Όχι ότι με χαλάει αν γίνεται αλλά δυο άδειες σε ένα κατάστημα??? Θα πάω να ρωτήσω από Δευτέρα και θα σας ενημερώσω και εδώ.

 

@OTTO_engine : Γιατί να μην πάω με την καινούργια που τα ονομάζει όλα Μαζικής εστίασης πλήρους γεύματος και να τελειώνω? Εντάξει το διάγραμμα ροής θα είναι λίγο πιο σύνθετο αλλά δεν έγινε και κάτι. Επίσης για το πολύπλοκο του θέματος των χώρων, καταλαβαίνουμε όλοι ότι είναι θέμα τετραγωνικών μέτρων. Αν ο άνθρωπος βρει ένα μεγάλο μαγαζί, δεν νομίζει και συ ότι αυτό το θέμα απαλείφεται?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το θέμα από για το 2013 μερικές ερωτήσεις:

 

1) Ο ξεχωριστός χώρος για καφέ (8τ.μ.) καταργήθηκε; Δεν δείχνουμε τπτ και απλά πάει ή ο πελάτης η εμείς στον δήμο για άδεια καφέ;

2) Για αρτοποιείο με ζαχαροπλαστική τελικά καταργήθηκαν τα εξτρά τετραγωνικά; (δλδ αν τηρώ τα τετραγωνικά για το αρτοποιείο και έχω έστα και 1 τετραγωνικό παραπάνω μπορώ να βγάλω άδεια αρτοποιείο ζαχαροπλαστείο)

3) Φιάλι (μία) προπανίου υγραερίου για ένα μάτι επιτρέπεται (εντώς του ζυμωτηρίου)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

tsief ειναι περιεργο και παραλογο. Συμφωνω. Δεν το εχω διασταυρωσει οπως λεω και παρακατω αν τελικα γινεται αυτο

 

1) Μάλλον. Ετσι μου ειχαν πει πριν 2-3 μηνες οτι θα γινοταν αλλα δεν το εχω διασταυρωσει

2) Καταργηθηκαν. Αλλα πρεπει να εχεις επαρκη αριθμο τετραγωνικων για να μπορεις να κανεις τις εργασίες σου. Ποιος είναι αυτος; Οσο μπορεις να τον ριξεις και να συμφωνησουν απο Δ/νση υγειας.

3) Επιτρεπεται αλλα θελεις ενα ανιχνευτικο διαρροης. Μεχρι 50 κιλα θελεις μονο το ανιχνευτικο

Edited by ggeorge
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

σε αδεια λειτουργιας που εβγαλα  για αρτοποιειο απο τη διευθυνση αναπτυξης δε μου ζητηθηκε μελετη πυροπροστασιας παρα μονο να υπαρχει συγκεκριμενος αριθμος πυροσβεστηρων στο καταστημα σε συγκεκριμενες θεσεις..

 

γι αυτο ηταν υπευθυνος ο ιδιοκτητης να τους προμηθευτει.

 

κανω καπου λαθος;

λειπει κατι και μηπως θα πρεπει να παω στο αναπτυξης να το διευκρινησω; μηπως πρεπει να κανω καποιο σχεδιο να το παω στη πυροσβεστικη;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται μελέτη για αρτοποιείο γιατί ανηκει στη κατηγορία Αα της ΚΥΑ 1589/2006 (ΦΕΚ 90Δ/2006)

 

Διάβασε το άρθρο 3 και ιδιαίτερα την παργ. 2, της ανωτέρω ΚΥΑ.

 

Απλά απο το ανάπτυξης σου υποδεικνύουν τι μέτρα ια πρέπει να πάρεις και να τα εφαρμόσεις (ο εργοδότης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε dib.μου φυγε ενα βαρος..νομιζα οτι ειχα ξεχασει κατι..

 

αλλα αναρωτηθηκα γτ δε μου το ειπαν απο το αναπτυξης..

 

ολα τα παραπανω προεκυψαν γτ θελω να βγαλω μια αδεια λειτουργιας αρτοποιειου, και ο δημος μ ζηταει πιστοποιητικο πυροπροστασιας...στο πρατηριο γτ ισχυει; λιγο παραξενο δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παραπανω προεκυψαν γτ θελω να βγαλω μια αδεια λειτουργιας αρτοποιειου, και ο δημος μ ζηταει πιστοποιητικο πυροπροστασιας...στο πρατηριο γτ ισχυει; λιγο παραξενο δεν ειναι;

 

Το πρατήριο είναι άλλη υπόθεση ή έχει σχέση με το αρτοποιείο ?

 

edit

 

Αν το πρατήριο είναι χώρος του αρτοποιείου, τότε λένε μακακιες στο δήμο...

 

Αλλα τι ίδιο ισχύει και για μεμονωμενο χώρο πρατήριο άρτου, δηλαδή κατάστημα μόνο μ΄αυτή τη δραστηριότητα, κοινώς δεν απαιτείται

Μπορούν να ζητήσουν το πιστοποιητικό υπηρεσιακά απο τη πυροσβεστική αν απαιτείται (που δεν απαιτείται)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο φεκ γραφει

 

"2. Οι δραστηριότητες της κατηγορίας κινδύνου Αα

του Παραρτήματος Ι που έχουν μηχανολογικό εξοπλι−
σμό με κινητήρια ισχύ άνω των 22 KW ή θερμική ισχύ
άνω των 50 KW και έχουν στεγασμένη επιφάνεια που
δεν υπερβαίνει τα 2.500 τ.μ., δεν υποχρεούνται στην
υποβολή μελέτης ενεργητικής πυροπροστασίας αλλά
έχουν υποχρέωση να εφοδιαστούν με Πιστοποιητικό
(Ενεργητικής) Πυροπροστασίας.
Προκειμένου να εφοδιαστεί με Πιστοποιητικό (Ενερ−
γητικής) Πυροπροστασίας ο ενδιαφερόμενος, υποβάλλει
στην Π.Υ. αντίγραφο της άδειας εγκατάστασης μαζί με
αντίγραφο των θεωρημένων σχεδιαγραμμάτων. Η Π.Υ.
χορηγεί το Πιστοποιητικό (Ενεργητικής) Πυροπροστα−
σίας εφόσον διαπιστώσει κατόπιν αυτοψίας ότι έχουν

ληφθεί τα μέτρα για την κατηγορία κινδύνου Αα."

 

αρα πρεπει να προμηθευτει με πιστοποιητικο τωρα; και πως βγηκε η αδεια λειτουργιας; θυμαμαι μ ειχαν αναφερειοτι δε χρειαζεται τπτ.

 

ναι το πρατηριο ειναι αλλη υποθεση..απλα εκει ζητανε..πρατηριο ηθελα να γραψω και οχι αρτοποιειο

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.