Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

Ας το καταλάβουμε καλύτερα...έχουμε φάκελο αναθεώρησης στη πολεοδομία με έγκριση από αρχιτεκτονικά και βρίσκεται προ τελικής για αυτή την εβδομάδα. Ο ιδιοκτήτης έχει προχωρήσει στην ανέγερση και σοβαντίζει τώρα με κλειστούς η/χ. Τι κάνει? Υποβάλει τα χαρτιά για να τακτοποιήσει το ζήτημα των η/χ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους.

 

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα σε Η/Χ που υπερβαίνει το 1,8 Χ 2,5μ (ή το 20%) τι θα προσμετράται στο ΣΔ, το επιπλέον του προβλεπόμενου τμήμα ή ολόκληρος?

 

Πιστεύω πως αυτό είναι ένα σημείο που θέλει ξεκαθάρισμα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων με τις πολεοδομίες μελλοντικά και τον εκάστοτε υπάλληλο που θα το ερμηνεύει όπως θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Το λογικό θα ήταν το επιπλέον να προσμετρά στο ΣΔ. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πουν τελευταία στιγμή. Όλα τα σενάρια είναι πιθανά...Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Ας το καταλάβουμε καλύτερα...έχουμε φάκελο αναθεώρησης στη πολεοδομία με έγκριση από αρχιτεκτονικά και βρίσκεται προ τελικής για αυτή την εβδομάδα. Ο ιδιοκτήτης έχει προχωρήσει στην ανέγερση και σοβαντίζει τώρα με κλειστούς η/χ. Τι κάνει? Υποβάλει τα χαρτιά για να τακτοποιήσει το ζήτημα των η/χ?

 

Όχι γιατί η ρύθμιση δεν έχει ψηφιστεί ακόμα και δεν ισχύει τίποτα (ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Μόλις διάβασα την εισήγηση.κ τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

1.Επιμένω,τί είδους ''αλλαγή χρήσης'' έχει γίνει σε κλειστό ημιυπαίθριο?Αν παίξουμε με τις λέξεις,τότε οι ημιυπαίθριοι δεν υπάγονται στη διάταξη περί αυθαίρετης ''αλλαγής χρήσης''.

2.Δεν αναφέρει πουθενά ότι οι κλειστοί Η/Χ μετά την καταβολή του προστίμου ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ,ενώ στο κρατικό κανάλι ο εκπρόσωπος του Υπουργείου διαβεβαίωνε ότι δεν θα επιβάλλεται να κατεδαφιστούν.

 

Τί έχετε να πείτε πάνω σε αυτά τα 2 θέματα?

Link to comment
Share on other sites

σε συνέχεια του 2ου ερωτήματός σου έχω να προσθέσω επίσης ότι :

εάν τακτοποιηθούν όπως λένε (πληρωθούν τα ποσοστά) και σε προσφυγή στο ΣτΕ (ετοιμάζεται) καταπέσει η τροπολογία τι θα γίνει μετά ???

Link to comment
Share on other sites

zavi, όντως νομίζω παίζεις με τις λέξεις. Κατά ΓΟΚ θα σου πούνε, άλλη χρήση νοείται ο ημιυπαίθριος χώρος, άλλη ο χώρος κυρίας χρήσης. Την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από το πρώτο στο δεύτερο θα την εξολοθρεύσουνε λενε (εδώ γελάμε).

 

Το δεύτερο που λες το άκουσα κι εγώ από τον ΓΓ του ΥΠΕΧΩΔΕ το Σάββατο νομίζω.

 

Να σημειώσω ότι μόνο στο τέλος του άρθρου 1 αναφέρεται η λέξη "κατεδάφιση" ως συνέπεια της μη τακτοποίησης ενώ πιο πάνω επιμελώς τα μπερδεύει ο "νομοθέτης" γράφοντας:

 

Ορίζεται επίσης ότι με την υποβολή της αίτησης και των αρχικών δικαιολογητικών, αναστέλλεται κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων, μετά δε την πλήρη εξόφληση της εισφοράς δεν επιβάλλονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για τον ημιυπαίθριο χώρο που τακτοποιήθηκε

 

Να πω εγώ τη γνώμη μου? Πιστεύω ότι είναι όλα βάση σχεδίου γραμμένα έτσι ωστε να υπάρχει τρύπα λεκτική ώστε να μπορούν αύριο οι επόμενοι να την κάνουν τη κουτσουκέλα τους. Γι' αυτό και οι κυρώσεις ΑΝΑΣΤΕΛΟΝΤΑΙ, δεν διακόπτονται ούτε ακυρώνονται. Διορθώστε με, αλλά τη λέξη αναστολή την αντιλαμβάνομαι ως "προσωρινή διακοπή", "αναβολή"....

Link to comment
Share on other sites

Να πω εγώ τη γνώμη μου? Πιστεύω ότι είναι όλα βάση σχεδίου γραμμένα έτσι ωστε να υπάρχει τρύπα λεκτική ώστε να μπορούν αύριο οι επόμενοι να την κάνουν τη κουτσουκέλα τους. Γι' αυτό και οι κυρώσεις ΑΝΑΣΤΕΛΟΝΤΑΙ, δεν διακόπτονται ούτε ακυρώνονται. Διορθώστε με, αλλά τη λέξη αναστολή την αντιλαμβάνομαι ως "προσωρινή διακοπή", "αναβολή"....

 

Συνάδελφοι, διαπιστώνω ότι συνεχίζετε να σχολιάζετε το θέμα με την ανάγνωση του δελτίου τύπου που εξέδωσε το ΥΠΕΧΩΔΕ την 1.7.09 και όχι με την αυτούσια τροπολογία που παρέθεσα από τη Βουλή των Ελλήνων (μήνυμα #61).

 

Στο άρθρο 1 παρ. 2Ε της τροπολογίας αναφέρεται ότι "Μετά την υποβολή των δικαιολογητικών υπόστοιχεία (α), (β), (γ) της παρ. Α αναστέλλεται κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων ...". Αυτό σημαίνει ότι με την υποβολή των δικαιολογητικών αναστέλλεται κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων και αυτό είναι πολύ λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι είναι δυνατόν μερικοί από αυτούς που κατέθεσαν τα δικαιολογητικά να μην ολοκληρώσουν κάποιο στάδιο της διαδικασίας για διάφορους λόγους (πχ να μην πληρώσουν την εισφορά). Η σκέψη αυτή επιβεβαιώνεται και από την παρ. 2Ζ του άρθρου 1 στην οποία αναφέρεται ότι "Σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης και δήλωσης ή μη εξόφλησης της εισφοράς στο σύνολό της, ο χώρος υπάγεται στις διατάξεις περί αυθαιρέτων, τα δε πρόστιμα υπολογίζονται ως ακολούθως ...".

Όπως είναι αυτονόητο, για τη φάση της υποβολής των δικαιολογητικών δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί άλλο ρήμα εκτός από το "αναστέλλεται" και οπωσδήποτε όχι τα προτεινόμενα παραπάνω ρήματα.

 

Ως προς το θέμα της αλλαγής χρήσης που αναφέρει ο zavi, θέλω να παρατηρήσω ότι οι ΗΧ ενώ δεν μετράνε στο σδ, σύμφωνα με το ΓΟΚ/85, με την αλλαγή της χρήσης τους (από ΗΧ σε χώρο κύριας χρήσης) αυξάνουν το σδ του οικοπέδου. Αυτός είναι, άλλωστε, και ο λόγος, κατά τη γνώμη μου, που η διαδικασία αυτή τιτλοφορείται "τακτοποίηση" και όχι "νομιμοποίηση" γιατί με το δεύτερο όρο θα είχαμε, εκ των προτέρων, σίγουρη την ακύρωση της τροπολογίας από το ΣτΕ επειδή έμμεσα αυξάνεται ο σδ.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς το θέμα της αλλαγής χρήσης που αναφέρει ο zavi, θέλω να παρατηρήσω ότι οι ΗΧ ενώ δεν μετράνε στο σδ, σύμφωνα με το ΓΟΚ/85, με την αλλαγή της χρήσης τους (από ΗΧ σε χώρο κύριας χρήσης) αυξάνουν το σδ του οικοπέδου.

 

Δεν νομίζω ότι είναι σωστή η έκφραση ''αλλαγή της χρήσης'' τους.Η χρήση τους αν υπέγραφα εγώ δήλωση θα ήταν ''κατοικία''.Κ εφόσον συνεχίζουν να είναι ''κατοικία'' κατά τη γνώμη μου δεν υπάγονται σε αυτή τη ρύθμιση,πριν καν κυρωθεί!!!!Δεν υπάρχει χρήση ορισμένη ως ''Η/Χ'',αυτό είναι περιγραφή χώρου κ όχι περιγραφή χρήσης.Π.χ. εξώστες κλεισμένοι υπάγονται στην ''τακτοποίηση''?

 

Μήπως θα έπρεπε επίσης να οριστεί στο άρθρο 1 τί σημαίνει ''τακτοποίηση''?

Η μή επιβολή κυρώσεων σημαίνει κ ''εξαίρεση από κατεδάφιση''?Τί ισχύ έχει η λέξη ''αναστολή''?Πάμε μήπως σε μία επέκταση του Νόμου Τρίτση με ευνοικότερους όρους για δηλωμένα αυθαίρετα?Κ πόσο πλήρωναν τότε για τη δήλωση?Κ εφόσον δεν μπορούν να εξαιρεθούν από κατεδάφιση νόμιμα,ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ σε πληρωμένο Η/Χ?????????Θα υπάρξει νέα ρύθμιση που θα μονιμοποιεί,επαναλαμβάνω ΜοΝιμοποιεί τους Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

@ ΜΑΚΑΡ

 

Ορίζεται επίσης ότι με την υποβολή της αίτησης και των αρχικών δικαιολογητικών, αναστέλλεται κάθε διαδικασία επιβολής κυρώσεων, μετά δε την πλήρη εξόφληση της εισφοράς δεν επιβάλλονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για τον ημιυπαίθριο χώρο που τακτοποιήθηκε.

 

σωστός ως προς το "αναστέλλεται" αν θες να δώσεις καλή πρόθεση στον συγγραφέα, εγώ δίνω κακή πρόθεση και βλέπω ότι στην ίδια πρόταση, με κόμμα και χρήση του "μετά δε" δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ όσον αφορά κατεδαφίση, όπως είπε και ο ζάβι νωρίτερα παρά άναφέρει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

 

Έχω κι άλλες ενστάσεις αλλά δεν συνεχίζω, δεν έχει νόημα. Μας διαβάζουν και άσχετοι όπως είπα και προβληματίζομαι σοβαρά για το τι εικόνα δίνουμε στους "απλούς πολίτες".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.