Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

Τα χαμηλά κτήρια δεν έχουν τον περιορισμό του 20% άρα δεν θα έχουν και τον περιορισμό του 15%

Τι θα γίνει όμως με το 1,80μ.

Εφόσον η αλλαγή γίνεται στο άρθρο 11, αυτό σημαίνει πως το 1.80 θα έχει ισχύ και στα χαμηλά κτήρια.

Η "αναλογικότητα" (ΜΧ) όμως?

Εδώ σε θέλω κάβουρα. Πότε θα αρχίσουν να βγαίνουν οι επεξηγηματικές?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την αύξηση του κόστους κατασκευής που την βάζετε;

 

Επειδή το κράτος είναι ανίκανο να κάνει ελέγχους πρέπει να σκάβουμε παραπάνω...

 

Κ με την υποχρέωση εξασφάλισης θέσεων στάθμευσης πάλι πώς θα γίνει?Θα ξαναγεμίσουμε pilotis για να μην σκάβουμε?Κ εκεί όπου απαγορεύονται οι pilotis κ δεν ''βγαίνει'' το σκάμμα?

 

Καλά τα λέει ο achille........

 

μούφα νόμος.................................

Link to comment
Share on other sites

Το φθινόπωρο θα κριθεί –από το ΣτΕ- η συνταγματικότητα της, λεγόμενης, τακτοποίησης. Κατά την γνώμη μου θα απορριφθεί η ρύθμιση (δεν αναφέρομαι στις τροποποιήσεις των πολεοδομικών διατάξεων - όχι ότι αυτές προσφέρουν κάτι) διότι αλλιώς θα εξαφανισθεί κάθε ίχνος λογικής.

 

Επιγραμματικά, ο πολίτης καλείται:

α) Να δηλώσει το σπίτι του ως αυθαίρετο στην πολεοδομία.

β) Να πληρώσει πρόστιμο για να λάβει ένα χαρτί που θα τον απαλλάσσει από οποιοδήποτε άλλο πρόστιμο (καραμπινάτη –αν μου επιτρέπετε την έκφραση- παραβίαση του συντάγματος και των –εν ισχύι- νόμων).

Όμως, το έγγραφο αυτό θα επιγράφεται ως προσωρινή –πιθανότατα- εξαίρεση από κατεδάφιση και επ’ ουδενί νομιμοποίηση.

γ) Να πληρώσει άλλες υπηρεσίες όπως την εφορία.

δ) Να τροποποιήσει τα έγγραφα που αφορούν το ακίνητό του (π.χ. κανονισμός πολυκατοικίας).

 

Ανεξάρτητα απ' όλ’ αυτά, έχω ένα ερώτημα. Έστω ότι κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα διαμέρισμα, στο οποίο οι ημιυπαίθριοι δεν έχουν κλειστεί. Έχετε την γνώμη ότι υπάρχουν νεόδμητα –προς πώληση- διαμερίσματα με ανοιχτούς ημιυπαίθριους;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι η μειοψηφία αλλά υπήρχαν και υπάρχουν.

Σε πολύ ακριβές περιοχές στις οποίες είτε οι ενδιαφερόμενοι προέρχονται από το εξωτερικό και έχουν αυστηρούς τεχνικούς συμβούλους (που τους λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν), είτε αυτό που αγοράζουν θέλουν να είναι 100% νόμιμο και πληρώνουν γι 'αυτό (π.χ. κάποιο πολιτικό πρόσωπο).

Ακόμα υπάρχουν μελετητές - κατασκευαστές που εξαντλούν το 20% σε πραγματικούς Η/Χ για λόγους ογκοπλαστικής σύνθεσης ή ακόμα και βιοκλιματικού σχεδιασμού.

Αλλά όλα αυτά σε περιοχές με αξία δομημένης επιφανείας > 4.500 ευρώ/τ.μ.

Η πλειονότητα πάντως των ενδιαφερομένων αγοραστών αδιαφορεί πλήρως όταν τους λες πως το διαμέρισμα που βλέπουν δεν έχει Η/Χ που προσφέρεται για κλείσιμο.

Link to comment
Share on other sites

είπε ο άνθρωπος "διαμερίσματα". Σε μονοκατοικίες υπάρχουν Η/Χ ανοικτοί. Σε διαμερίσματα ή συγκροτήματα μεζονετων (άλλο και τούτο) δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

 

Να σας πώ εγώ που ξέρω από περιοχές > 4500 :

 

Φιλοθέη: Η/Χ κλειστοί - ούτε συζήτηση. Τα ίδια και σε νέο Ψυχικό.

 

Ψυχικό: Κλειστοί σε λίγα προ 5ετιας, αλλά τα πιο πολλά νέα είναι μονοκατοικία σε κάθε οικοπεδο. Σε συγκρότημα μεζονετων 2008 οι Η/Χ είναι κλειστοί (τέταρτο bedroom βλέπετε)

 

Εκάλη: μονοκατοικίες

 

Κολωνάκι: ΟΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ παρακαλώ.

 

Βούλα: Ούτε για δείγμα ανοικτός Η/Χ. Άντε σε κανένα κτιριάκι από ερασιτέχνη developer να έμεινε καμμιά λωρίδα σε κανένα σαλονάκι.

 

Γλυφάδα: μην με κάνετε να γελάσω τώρα. Ποιός Η/Χ?

 

Ξεχνάω καμμιά περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι. Το συμπέρασμα είναι ότι οι διαμορφωθείσες συνθήκες στην αγορά ακινήτων ωθούν στην παρανομία τη συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού.

Αυτό δεν σημαίνει, βέβαια, ότι και οι αγοραστές είναι άμοιροι ευθυνών.

Link to comment
Share on other sites

και σκέψου οτι οι αγορες οικοπεδων στις περιοχες αυτες έγιναν με τον υπολογισμο των Η/Χ σαν πώληση με τιμη μοναδας μέτρων εντος συντελεστη.

 

πολυ απλα τα εργα αυτα ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. Γιαυτο και καθονται τα πουλακια μου οι κατασκευαστες στα αυγα τους τον τελευταιο καιρο. Δεν πουλανε τα παλια, τιμες δεν μπορουνε να ριξουνε στα καινουργια αφου εχουν κοστος ήδη αγορα-κατασκευη 3500 - 4000 χιλιαρικα για καθε μετρο συντελεστη οποτε σου λενε αστα να καθονται. Μιλαω για τις παραπανω περιοχες αλλα αναλογα ειναι και στις μικρες το ιδιο προβλημα με μικροτερα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου άρεσε (χωρίς παρεξήγηση συνάδελφε Brasco) η φράση "αυτό που αγοράζουν θέλουν να είναι 100% νόμιμο και πληρώνουν γι 'αυτό (π.χ. κάποιο πολιτικό πρόσωπο)".

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι στο τελικό νόμο που θα ψηφιστεί τελικά δεν θα υπάρχει η ρύθμιση για το ύψος του υπογείου και θα παραμείνει στο 1,5.Ξέρει κανένας κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.