Μετάβαση στο περιεχόμενο

''Νομιμοποίηση'' - Τακτοποίηση Η/Χ και υπογείων...


HORiON

Recommended Posts

καλά εδώ οι διαδικασίες ένταξης είναι τόσο αργές που η ένταξη στο σχέδιο γίνεται ΑΦΟΥ έχει δομηθεί πυκνοκατοικημένος ιστός, φυσικά χωρίς ΚΑΜΜΙΑ υποδομή. Δηλαδή το πρωτοφανές (που στην Ελλάδα θεωρείται φυσιολογικό) να μπαίνουν στο σχέδιο περιοχές που είναι ήδη πυκνοδομημένες και πυκνοκατοικημένες.

 

Κ μετά μας πουλάνε παπάτζες κ γλαρόσουπα περί απαγόρευσης ''ιδιωτικής πολεοδόμησης'',έχοντας εφεύρει την ΚΑΤΑ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ ως συγκάληψη για την έλλειψη Χωροταξικού!!!!

 

Ας οργανώσουμε μία εκπαιδευτική εκδρομή στα περίχωρα Αττικής να σας δείξω (σε τουριστικό κλίμα) περιοχές που ήδη υπάρχουν με ιδιωτικό ρυμοτομικό,ασφαλτοστρωμένους δρόμους,υποδομές full-extra (ύδρευση-αποχέτευση-ηλεκτρισμό-οπτική ίνα!!) κ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ Ε-Ν-Τ-Ε-Λ-Ω-Σ!!!!!Κ τον δύσμοιρο τον Periklis δεν τον αφήνουν να παραχωρήσει μία λωρίδα επειδή κ καλά προκαλεί ''ιδιωτική πολεοδόμηση''!!!!!!!!Yunanistan Atina hakkında her şey !!!

 

αφού ρε τσογλανάκια του Υπουργείου κ του ''Οργανισμού Αθήνας'' ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ πόσα τ.μ. επιτρέπονται στο Αττικί ,τί παραμύθια πουλάτε για ''υπέρβαση δόμησης''????Κ τί άλλα παραμύθια περί σχεδιασμού κ ένταξης κ Συντελεστή Δόμησης?χαχαχαχαχα!!!:lol:Γελάω στα μούτρα σας ρε,γιατί εγώ τα ξέρω!!!:lol:

 

πάντως η φυγή από την Αθήνα των νέων (αυτό μετράει) νομίζω οτι σιγά σιγά γίνεται πραγματικότητα. Δηλαδη πριν 10 χρόνια δεν το συζήταγε κανείς, τώρα είναι θέμα συζήτησης σοβαρό και σε άλλα 5 εγώ πιστεύω θα την κάνουν πολλά παιδιά για επαρχία.

 

Άστο howard,είναι άκυρο αυτό που λες.Αν είναι κάποιος σοβαρός,θα φύγει από τα σύνορα....Προσωπικά πήγα επαρχία κ γύρισα Τ-Ρ-Ε-Χ-Ο-Ν-Τ-Α-Σ,χάρη στον πολύ όμορφο στενό κύκλο των συναδέλφων εκεί...:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ rigid

 

γιατί ρε φίλε, να μην χαρείτε κι εσείς τη γενιά των 700 ευρώ που όλη τη μέρα τη βγάζει στα καφέ (τα αγόρια) και στο χόντος σέντερ (τα κορίτσια)?

 

@ zavi

 

συνήθως η μετοίκηση γίνεται σε νεότερη ηλικία και όσο έχω δει εγώ συνοδευεται από αλλαγή επαγγέλματος (αν υπήρχε πριν επάγγελμα)

 

συμφωνω οτι ο μηχανικός δεν μετακομιζει έτσι ευκολα ουτε ο δικηγόρος.

Link to comment
Share on other sites

χάρη στον πολύ όμορφο στενό κύκλο των συναδέλφων εκεί...:lol:

το πρόβλημα ειναι και ο στενός κυκλος των συναδέλφων της επαρχίας (αυτόν ξερουμε, αυτόν εμπιστευόμαστε και μ@λ@###ς) αλλά και το ότι κληρονομούν το πελατολόγιο των γονιών τους.

γιατί ρε φίλε, να μην χαρείτε κι εσείς τη γενιά των 700 ευρώ που όλη τη μέρα τη βγάζει στα καφέ (τα αγόρια) και στο χόντος σέντερ (τα κορίτσια)?

παντού έτσι ειναι, ξερω, από επαρχία ειμαι.

Ti 700? άμα τους ρωτησεις τι επαγγέλοντε σου λένε "περιμένω αποτελέσματα ΑΣΕΠ"

Link to comment
Share on other sites

Η (βαριάς μορφής) δυσλειτουργία του κράτους δεν δικαιολογεί τις μικρές ή μεγάλες παρανομίες των πολιτών. Η ηθικοποίηση της διαφθοράς που επιχειρείται από τους οικονομικά ισχυρούς μέσω των εκτελεστικών οργάνων τους (πολιτικοί) δεν έχει -φυσικά- σκοπό να "διευκολύνει" την πλειονότητα των μελών της κοινωνίας αλλά να προετοιμάσει το έδαφος για τις δικές τους (πολύ μεγαλύτερες) παρανομίες. Γι ' αυτό παρέπεμψα στα σχόλιά μου σε άλλο θέμα. Η διαφθορά δεν συνίσταται (μόνο) στην παρανομία κάποιου κρατικού λειτουργού αλλά -πρωτίστως- στην διαφθορά της ψυχής των, λεγόμενων, απλών πολιτών. Δηλαδή στη μετατροπή της παρανομίας σε εθιμικό δίκαιο.

 

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι οι ρυθμίσεις του υπουργείου στερούνται πάσης λογικής και αποσκοπούν στην είσπραξη χρημάτων. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να αντιδράσουμε στη σαπίλα της κοινωνίας μας και ότι όποιος θεωρεί παρανομία το κλείσιμο των Η/Χ, συμφωνεί με τα μέτρα του υπουργού ή θεωρεί ως λύση την επιβολή προστίμων.

 

Στη ζωή μου έχω διαβάσει και ακούσει αμέτρητες απόψεις περί της ευθύνης των κυβερνώντων, των οικονομικά ισχυρών και γενικά των μεγαλοπαραγόντων, όπως και δικαιολογίες για την παραβατική συμπεριφορά του κυρίαρχου λαού. Αντίθετα για την ευθύνη του (περιβόητου) απλού πολίτη, οι προβληματισμοί είναι ελάχιστοι.

 

Στο σχολείο, οι δάσκαλοι μας έλεγαν ότι για να λύσουμε ένα πρόβλημα πρέπει πρώτα να το κατανοήσουμε. Αυτό, λοιπόν, είναι το πρώτο βήμα για να λυθούν όλα τα προβλήματα της κοινωνίας μας (και όσα είναι πολεοδομικής φύσεως).

Να σταματήσουμε να θεωρούμε "άγραφο κανόνα" την παρανομία, γραφικό τον έντιμο, ηλίθιο όποιον δεν επιζητεί "παραθυράκια" στους νόμους, γελοίο όποιον δεν χρησιμοποιεί ανήθικα μέσα για να "βολευτεί", ιδιότροπο και "εκτός πραγματικότητος" όποιον κρατικό λειτουργό δεν "λαδώνεται", με προσχήματα του τύπου · έλα, μωρέ, όλοι έτσι κάνουν ή ζούμε στο Ελλαδιστάν, εδώ έτσι γίνεται.

 

Με όσα έγραψα δεν έχω σκοπό να θίξω κανέναν και δεν αναφέρομαι, προσωπικά, σε κανέναν.

 

Κλείνω με ένα ερώτημα, που διατύπωσα σε σχόλιό μου σε άλλο θέμα:

Έχετε παρατηρήσει ότι η αντίδραση του -λεγόμενου- απλού πολίτη στην αποκάλυψη κάποιου φαινομένου διαφθοράς, στο οποίο εμπλέκονται ισχυροί πολιτικοί ή οικονομικοί παράγοντες, δεν είναι η αποστροφή προς την παρανομία και την ατιμωρησία αλλά η διαμαρτυρία γιατί δεν υπάρχει ατιμωρησία αν διαπράξει την ίδια παρανομία ο ίδιος;(!!!)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει ότι η αντίδραση του -λεγόμενου- απλού πολίτη στην αποκάλυψη κάποιου φαινομένου διαφθοράς, στο οποίο εμπλέκονται ισχυροί πολιτικοί ή οικονομικοί παράγοντες, δεν είναι η αποστροφή προς την παρανομία και την ατιμωρησία αλλά η διαμαρτυρία γιατί δεν υπάρχει ατιμωρησία αν διαπράξει την ίδια παρανομία ο ίδιος;(!!!)

 

τώρα είπες τη μεγάλη κουβέντα... σου βγάζω το καπέλο συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν - διακωμωδώντας λίγο την κουβέντα - βρήκα πατέντα για το ΥΠΕΧΩΔΕ προκειμένου να νομιμοποιήσει τους περισότερους Η/Χ που βρίσκονται σε διαμερίσματα πολυκατοικιών.

Επεμβαίνει που επεμβαίνει στον ΓΟΚ ορίζοντας μέγιστο βάθος για τους Η/Χ, ας το κάνει σωστά:

Όπως η είσοδος κάθε πολυκατοικίας δεν προσμετράει στον Σ.Δ. για εμβαδόν μέχρι 30 μ², ας ορίσει πως όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι (κλιμακοστάσιο, διάδρομος, φρεάτιο ανελκυστήρα) δεν προσμετράνε στον Σ.Δ. Αυτομάτως δια μαγείας σε όλες τις πολυκατοικίες δημιουργείται υπόλοιπο δόμησης όσο περίπου το εμβαδών των Η/Χ.

Έμεσα αυξάνεται ο Σ.Δ. και η συμπάθεια προς το ΥΠΕΧΩΔΕ από πολλές ομοσπονδίες, ενώσεις κλπ!

 

Και μία απορία:

Αφού το ΤΕΕ, ως συμβουλευτικό εργαλείο του κράτους, δεν λαμβάνεται υπ' όψιν, γιατί δεν παύει να παρέχει συμβουλές και λοιπές υπηρεσίες προς την πολιτεία ως ένδειξη διαμαρτυρίας;

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα :) συνάδελφε Brasco!!! Αν τους την προτείνει κάποιος μπορεί και να την εφαρμόσουν.

Όσο για το Τ.Ε.Ε., δύο λέξεις του ταιριάζουν. Πλήρης ανυπαρξία.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το ΤΕΕ, ως συμβουλευτικό εργαλείο του κράτους, δεν λαμβάνεται υπ' όψιν, γιατί δεν παύει να παρέχει συμβουλές και λοιπές υπηρεσίες προς την πολιτεία ως ένδειξη διαμαρτυρίας;

θα στυλωσει ο πρόεδρος τα ποδια και δεν θα δίνει συμβουλές, τώρα μάλιστα, ψωνίσαμε από σβέρκο

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος του Υπ. Οικονομικών ψηφίστηκε την 14.7.09 στο σύνολο και ανέβηκε στο site της Βουλής. Η τροπολογία που συζητάμε περιλαμβάνεται στα άρθρα 41 και 42 του νόμου.

 

Στη διεύθυνση http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=1284 αναφέρονται όλα τα στοιχεία του νόμου και στη θέση "Ψηφισθέν νομοσχέδιο" εμφανίζεται το κείμενο σε pdf και όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να το κατεβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά έχουν επαφή εκεί στο ΥΠΕΧΩΔΕ με τον εγκέφαλό τους?

Λένε

1. Προσμετράνε στην δόμηση "δ) οι υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων"

2. Δεν προσμετράνε στην δόμηση "η) οι υπέργειοι στεγασμένοι ανοικτοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων που κατασκευάζονται στο ισόγειο του κτηρίου ή στην πυλωτή"

 

Δηλαδή στεγασμένες ανοιχτές θέσεις στον ακάλυπτο θα προσμετράνε στην δόμηση?

Ή από κάπου αλλού προκύπτει πως αυτοί οι χώροι δεν μετράνε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.