Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος αποχέτευσης των ομβρίων σε διπλοκατοικία;


panosss

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Στη διπλοκατοικία που μένω έχω θέμα με τα νερά της βροχής, στην πυλωτή, στην πίσω μεριά (η μπροστινή έχει μπροστά δρόμο, η πίσω 'βλέπει' στον κήπο).

Όταν βρέχει λοιπόν, μαζεύονται (ή μάλλον μαζεύονταν) νερά κοντά σε μία από τι κολόνες.

Φέραμε μάστορα και μας έφτιαξε έβαλε μια σωλήνα, υπόγεια, από το σημείο όπου συγκεντρώνονταν τα νερά ώς την αποχέτευση.

Έτσι τώρα τα νερά της βροχής καταλήγουν στην αποχέτευση (όπου καταλήγουν και τα λύματα).

Το βρίσκετε σωστό;

 

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, η παροχέτευση όμβριων υδάτων στο αποχετευτικό δίκτυο της πόλης δεν επιτρέπεται (είναι παράνομο). Τα όμβρια θα πρέπει να παροχετεύονται με κατακόρυφες και οριζόντιες σωλήνες με το τελευταίο τμήμα τους κάτω από το πεζοδρόμιο και να εκβάλουν στο ρείθρο του δρόμου. 

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ένα πρόχειρο σχέδιο της πυλωτής για να γίνει πιο κατανοητό.
Οι γκρι σωλήνες (δεξιά) φέρνουν τα λύματα στην αποχέτευση. Είναι οι παλιοί σωλήνες.

Ο άσπρος σωλήνας (αριστερά) είναι ο καινούριος που προστέθηκε για να πηγαίνουν τα νερά της βροχής στην αποχέτευση:
Apohetefsi.jpg.3a53d540d0494fd7bc75c131a4f77e00.jpg

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Γενικώς, η παροχέτευση όμβριων υδάτων στο αποχετευτικό δίκτυο της πόλης δεν επιτρέπεται (είναι παράνομο). Τα όμβρια θα πρέπει να παροχετεύονται με κατακόρυφες και οριζόντιες σωλήνες με το τελευταίο τμήμα τους κάτω από το πεζοδρόμιο και να εκβάλουν στο ρείθρο του δρόμου. 

Δηλαδή θα έπρεπε να φτιάξουμε αγωγό από το σημείο που μαζεύονται τα νερά της βροχής μέχρι το πεζοδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

Το τεχνικό σκέλος θα το ορίσει ο μηχανικός σου.  Τα νερά δεν θα πέφτουν στο πεζοδρόμιο, αλλά κάτω από αυτό στο ρείθρο του δρόμου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπάθησα να εμποδίσω την κατασκευή του. Τα επιχειρήματά μου ήταν ότι:

- είναι παράνομο

- ότι θα μπαίνουν μέσα φύλλα και λάσπες που θα φράσσουν κάθε τρεις και λίγο τόσο τον καινούριο σωλήνα όσο και τον παλιό.

Δεν έπεισα.

Για ποιους λόγους απαγορεύουν την κατασκευή αυτή; (που οδηγεί τα όμβρια στον σωλήνα της αποχέτευσης)

Δηλαδή πώς θα μπορούσα να ενισχύσω τα επιχειρήματά μου έστω και κατόπιν εορτής;

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 9 [ΔΕΥΑΛ]
Αποχέτευση όμβριων νερών

  1. Τα όμβρια νερά από το εσωτερικό των κτιρίων και οικοπέδων διοχετεύονται στο ρείθρο του πεζοδρομίου και οδηγούνται στο δίκτυο όμβριων επιφανειακά. Απαγορεύεται ρητά και συνεπάγεται την επιβολή κυρώσεων, η παροχέτευση των ομβρίων υδάτων της οικοδομής στο δίκτυο αποχέτευσης ακαθάρτων.

Θα ζητησεις αυτοψια απο την ΔΕΥΑ..... και αυτη  θα σας επιβαλλει κυρωσεις [σε ολους]

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή...στη χώρα που ο κανόνας είναι το...αυθαίρετο...που έχει εφεύρει τη...νομιμοποίηση αυθαιρέτου(!!!)...την τακτοποίηση...και την όποια άλλη -ποίηση...μια χώρα αυθαίρετη όπου η τήρηση των νόμων είναι η εξαίρεση...εγώ θα πάω να καταγγείλω, μεταξύ άλλων και τον...εαυτό μου...

Οκ.

 

BTW είμαι Αθήνα, οπότε η ΔΕΥΑΛ θα με γράψει κανονικά...

 

Edited by panosss
Link to comment
Share on other sites

Τι άσχετα είναι αυτά που γράφεις.

Μπήκες και ρώτησες κάτι και δεν θεωρείς τις απαντήσεις σοβαρές;

Σου απαντήσαμε τι ορίζεται στην κείμενη νομοθεσία. Το να πέφτουν όμβρια στην αποχέτευση απαγορεύεται. Τα ομβρια παροχετεύονται στα ρείθρα των οδών (κάτω από τα πεζοδρόμια) και στη συνέχεια με φυσική ροή μέσω των φρεατίων απομακρύνονται. Κακώς λοιπόν έγινε αυτή εγκατάσταση. Ο Δημήτρης παραπάνω σου απάντησε στο ότι αν δεν συμφωνούν οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες και δεν συμμορφώνονται υπάρχει και η επιλογή τη αυτοκαταγγελίας ως η έσχατη λύση, πλην όμως αυτή η λύση επηρεάζει και εσένα που θέλεις να είσαι νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, panosss said:

Δηλαδή...στη χώρα που.....

....

Οκ.

τότε γιατί ρωτάς τι πρέπει να κάνεις?

 

πέρα απ αυτό όμως αν πράγματι ήξερες τι πρόβλημα ήταν τα νερά βροχής στους κεντρικούς σωλήνες αποχέτευσης και το ανάποδο μερικές φορές δεν το έλεγες αυτό το οκ.

και

Ενημερωτικά αν το συνεχίσουν κι άλλοι το ίδιο καλαμπούρι αυτό στην μικρή σας πόλη θα το μυρίσετε στα σπίτια σας και στους δρόμους...

Δεν θα χρειαστούν καταγγελίες ....... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.