Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

ΤΑ ασυμβιβαστα ειναι για τον  @@@@

 

δεν ταχουν στα πιστοποιητικα ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ και μας πρηζουν με τα ΠΕΑ...

 

 

τι ασυμβιβαστο αν ειναι ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ κατηγορια.....δλδ που το μπαλαμουτιασα?

 

 

 

δλδ θα μας ψαξουν και τα μπλοκακια μας να δουν αν εχουμε ασχοληθει ποτε?

 

περα απο αυτα που ημουν στην Ο.Α  τα αλλα τα θεωρω για το τσιρκο....

 

στην τελικη ειμαι εγω επιβλεπων και τα υπογραφει ο /η αδερφος/αδερφη μου

εκει ΟΛΑ ΚΑΛΑ Ε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φαντάζομαι έγινε με το σκεπτικό της ενεργειακής κατηγορίας και αν αυτή επηρέαζε την αξία του ακινήτου κτλ κτλ....Αν δηλαδή ένα δικό σου το έβγαζες σούπερ ντούπερ ενώ δεν το άξιζε...γιατί σαν Ελληνες μας αρέσει η μπαλαμουτιά... Η αντίστοιχα αν έφτιαχνες μία ΜΕΑ και δεν την εφάρμοζες...

Τώρα βέβαια που μέχρι σήμερα το ΠΕΑ είναι ένα χαρτάκι και δεν έχει να κάνει σε τίποτα η ενεργειακή κατηγορία (εκτός εξοικονομώ..) ανούσια είναι τα ασυμβίβαστα...

Βέβαια αν υπογράφει φίλος άντε πιάσε τον Παναή

Link to comment
Share on other sites

ποιος φιλος?

θυμαμαι οταν το ασυμβιβαστο ηταν μονο για τις αδειες μουκανε εντυπωση πως το ΓΡΑΦΕΙΟ που ειχε κανει ολα τα Η/Μ

σε οικοδομη που ημουν και εγω επιβλεπων εκανε 15 ΠΕΑ ?

 

αλλος απο το γραφειο υπογραφη μελετες - αλλος ΠΕΑ υπογραφη....

 

η πλακα ειναι οτι μερικοι οπως υπογραφουν ΠΕΑ δεν ξερουν ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ

 

θυμαμαι με το στατιστικο με τα ΠΕΑ ειχε βγει οτι καποιοι 100 συναδελφοι το χρονο ξεπερναγαν τα 200  και απο αυτους καμια 10 και τα 500 ανα χρονο !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα:

 

 

Καλημερα.

Εχω συνταξει ενα Τοπογραφικο Διαγραμμα (Δεκεμβριος 2013) για  συγκεκριμενο ακινητο.
Το Τοπογραφικο Διαγραμμα αυτο εχει χρησιμοποιηθει σε πραξη Αποδοχης Κληρονομιας.

Τωρα καλουμε να εκδοσω ΠΕΑ για το ακινητο αυτο.

Υπαρχει ασυμβιβαστο?

 

Και η απαντηση:

 

Κε ########,

Εν προκειμένω υφίσταται πράγματι ασυμβίβαστο, δεδομένου ότι η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος για ακίνητο εμπίπτει στον όρο «μελέτη» της παρ. 13 του άρθρου 31 του ν.4111/2013 (ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών). –

 

Δημήτρης Παπαδημητρίου

Αρχιτέκτων Μηχανικός

Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας & Κλιματικής Αλλαγής

Ειδική Υπηρεσία Επιθεωρητών Ενέργειας

Μεσογείων 119, 101 92 Αθήνα (7ος Όροφος)

email: [email protected]

τηλ.: 211 01 0000 2

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΛΟΓΟ εντελώς κατα τη γνώμη μου!Το να εισαι συντάκτης του τοπογραφικού της οικ. αδειας εχει μια βάση, γιατι η θέση του κτιρίου που προτείνεται απο το τοπογραφικό επηρεάζει την ενεργειακή απόδοση του κτιρίου.Αλλα να αποτυπώσεις ενα τοπογραφικό σε ανύποπτο χρόνο, με προυφυστάμενο κτίριο, και να εχεις ασυμβίβαστο ειναι επιστημονική φαντασία.... αν μη τη άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν αδικο.

Το Τοπογραφικο αποτελει μελετη.

 

Το ασυμβιβαστο δεν εχει καμια σχεση με την εμπλοκη σε οτιδηποτε αφορα την εν. αποδοση του κτηριου.

πχ κανω εργολαβια, αλλαγη πλακακιων στο μπανιο.

Δεν μπορω να κανω ΠΕΑ για το διαμερισμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρερμηνευτει λιγακι ο ορος "μελετη" αναφορικα με το ασυμβιβαστο

Συνταξη τοπογραφικου διαγραμματος, τακτοποιηση αυθαιρετου με 4014, 4178, 3843, ανασυσταση φακελου, εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας, 48ωρη κλπ δεν ειναι μελετες καν ωστε να ισχυσει το ασυμβιβαστο.

 

Σε ενα οικοπεδο με πολλα κτισματα, ολα αυθαιρετα, χωρις συσταση οριζοντιου, αρα ολα μια ιδιοκτησια, ο πατερας μου εβγαλε αδεια νομιμοποιησης για το ενα. Βασει αυτου, δε θα μπορω να βγαλω ΠΕΑ για το διπλα κτηριο, διοτι στην αδεια υπεγραψε και το τοπογραφικο που απλα δειχνει ολα τα κτισματα.

Η παρανοια σε ολο της το μεγαλειο...

 

Anyway, αφου σου ειπαν ετσι, καλο ειναι να το ακολουθησεις και απλα να το υπογραψει καποιος αλλος, καλου-κακου

Link to comment
Share on other sites

 

Το ασυμβιβαστο δεν εχει καμια σχεση με την εμπλοκη σε οτιδηποτε αφορα την εν. αποδοση του κτηριου.

Πιστευω  οτι το ασυμβίβαστο προέκυψε για να υπάρχει αντικειμενικότητα στα χαρακτηριστικά της ενεργειακής απόδοσης του κτιριου.Αυτος που κανει ενα τοπογραφικο για μια μεταβιβαση πως θα μπορούσε να επηρεάσει τα ήδη υφιστάμενα ενεργειακά χαρατηριστικά του κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.