Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, μια ερώτηση αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Όσον αφορά το ασυμβίβαστο για τα ΠΕΑ,

 

έστω ότι ενεργειακός επιθεωρητής έγινε μέλος εταιρείας η οποία είχε κατασκευάσει στο παρελθόν ακίνητο, πριν ο επιθεωρητής γίνει μέλος αυτής. Υπάρχει ασυμβίβαστο;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ναι, διοτι τη στιγμη εκδοσης του ΠΕΑ εξυπηρετει συμφεροντα της κατασκευαστριας, μελος της οποιας ειναι και ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε παράλειψή μου, το ακίνητο έχει πωληθεί σε τρίτο πρόσωπο πριν ακόμα γίνει μέλος της εταιρείας ο ενεργειακός. Τώρα αυτό το τρίτο πρόσωπο θέλει να βγάλει ΠΕΑ για να το νοικιάσει. Ουσιαστικά δηλαδή το μόνο conflict είναι ότι το ακίνητο που ανήκει σε τρίτο πρόσωπο, έχει κατασκευαστεί από την εταιρεία στην οποία είναι τώρα μέλος ο ενεργειακός, αλλά όταν είχε κατασκευαστεί δεν ήταν. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο. :)

Edited by giorgos4a
Link to comment
Share on other sites

Δε με μπερδεψες, ουτε ομως αλλαζεις την αποψη μου

Το ιδιοκτησιακο καθεστως του ακινητου δε με αφορουσε στην προτερη απαντηση

Το θεμα ειναι οτι ο ενεργειακος επιθεωρητης τη δεδομενη χρονικη στιγμη ανηκει σε κατασκευαστικη η οποια, ελλειψει αυτου, κατασκευασε στο παρελθον το ακινητο

Τη στιγμη που μιλαμε ομως εκπροσωπει τα συμφεροντα της, εστω και εμμεσως, οποτε θεωρω πως υφισταται θεμα ασυμβιβαστου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με pipo.

Λέει το ΠΔ100

 

4. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:
α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη, ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση συμμετείχε με οποιοδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος, (Ο ίδιος δεν συμμετείχε αλλά είναι υπάλληλος εταιρίας που συμμετείχε)
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος ή συγγενής του έως β’ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος, ή εταίρος ή υπάλληλος,

γ) είναι μέλος της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου 11 και για το χρονικό διάστημα της θητείας του.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε αναρωτηθεί συνάδελφοι τι μπορεί να κρύβεται πίσω απ' αυτό το Π.Δ. για το ασυμβίβαστο του επιθεωρητή.

Πως μπορείς κάποιος να κάνει μελέτη ενεργειακής απόδοσης για κτίριο που έχει κάνει κι άλλες μελέτες ενώ για ΠΕΑ δεν μπορεί.

Πως  μπορεί να κάνει τόσες άλλες σοβαρότερες μελέτες ενώ για ΠΕΑ δεν μπορεί.

Μη μου πείτε ότι είναι το οικονομικό συμφέρον μεταξύ πελάτη και μηχανικού. Δόξα το Θεό ποινές έχουμε άφθονες.

Γιατί το ΥΠΕΚΑ δεν απαντάει εγγράφως στις σχετικές ερωτήσεις μας?  Μήπως το Π.Δ. αντιτίθεται με τους νόμους του κράτους.

Μήπως τελικά αυτό το Π.Δ. δημιουργεί κλειστό επάγγελμα μέσα στις δραστηριότητες ενός μηχανικού σε αντίθεση με τις τάσεις των καιρών και τις υποδείξεις της ΤΡΟΙΚΑ για άνοιγμα επαγγελμάτων.

 

Μήπως τελικά αναλωνόμαστε για ερωτήσεις - διευκρινίσεις του τύπου πότε και τι επιτρέπεται και αφήνουμε την ουσία.

Να παρατηρήσω όμως το εξής:  ΜΕΑ σήμερα είναι ελάχιστες αλλά τα ΠΕΑ εκατομμύρια.

Μήπως υπάρχει κάποιο συμφέρον να μπούμε οι ιδιώτες μηχανικοί-επιθεωρητές σε ένα αλισβερίσι ανταλλαγής πιστοποιητικών με μηχανικούς έστω και φίλους που πολλές φορές δεν ευδοκιμεί και καλά. (συνήθως στο οικονομικό κομμάτι)

Γιατί επιπλέον μη μου πείτε ότι έχετε απόλυτη εμπιστοσύνη σε συναδέλφους που σας προτείνουν να υπογράψετε λόγω ασυμβίβαστου. Ο κάθε μηχανικός που σέβεται τη δουλειά του εμπιστεύεται πρωτίστως τον εαυτό του.

Έχετε αναρωτηθεί ότι αυτό το Π.Δ. καταργεί το δικαίωμα από τους μηχανικούς να έχουν δραστηριότητα με συγγενείς αλλά και με πελάτες που στο παρελθόν είχαν συνεργαστεί, δηλ. τους πελάτες που κάθε μηχανικός στηρίζεται προπάντων για την επιχειρηματικότητά του.

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι αυτό το Π.Δ δεν είναι τόσο αθώο.

Ίσως και τελικά ενεργήσει αντίθετα με το σκοπό που ίσως εξυπηρετεί και να μας κάνει όλους πιο ενωμένους σε επίπεδο συνεργασίας. Το εύχομαι. Καταθέστε και σεις τη γνώμη σας.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω τα καταθέτω με αγανάκτηση γιατί μόλις πριν λίγο κατάλαβα ότι έχω πρωτοκολλήσει και μελετήσει ΠΕΑ σε κτίριο που είχα εμπλακεί. Ευτυχώς δεν το οριστικοποίησα και θα δω τι θα κάνω.

         Αλήθεια μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται σ' άλλα κράτη της Ευρώπης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@Didonis

Άλλο πράγμα είπε ο gianni_k:

Έχω μπροστά μου μια λίστα με 160 κτίρια, για τα οποία ναι μεν είχα εκπονήσει τις μελέτες, αλλά δεν τις είχα υπογράψει εγώ. Είναι που τα έχω σε ξεχωριστό φάκελο και μπορώ να τα ελέγχω. Αν τα είχα όλα μαζί σιγά μην καθόμουν να ψάχνω τις Α.Π.Υ.

το 2007 αγαπητοι συναδελφοι βγαζαμε αβερτα οικοδομικες αδειες ! θυμαμαι ολα τα κτηρια που εχω κανει σχετικες μελετες αλλα δεν θυμαμαι ολα στα οποια εχω υπογραψει..έκανα και το φανταρικό μου παράλληλα το 2007..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εψαξα λίγο το τόπικ αλλα δεν το βρήκα...

 

... μπορώ να κάνω ΠΕΑ (για εξοικονομηση κατ'οικον) σε διαμέρισμα της πολυκατοικίας που μένω και εγώ σαν ιδιοκτήτης? (μένω 2ο και θελω να κάνω ΠΕΑ για το ισόγειο).

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.