Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Ξερω για τι μιλησες εσυ

Εγω ειπα απλως οτι ΟΛΑ τα ανωτερω που ανεφερα, τα πιανει το ασυμβιβαστο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εξαρτάται το λάθος μην πανικοβάλεστε.... Οι περισσότεροι κυρίως στην αρχή έχουμε κάνει λάθη. Στα σεμινάρια μας είπε ο Λάσκος, ότι σε διάφορους ελέγχους που γίνονται όταν διαπιστωθεί κάτι, καλούν πρώτα σε απολογία τον μηχανικό. Δεν τον τσεκουρώνουν με τη μία...Αν εκεί λοιπόν ο μηχανικός αποδείξει ότι δεν υπάρχει δόλος και έκανε πχ κάποιο ανθρώπινο λάθος, δεν τρέχει τίποτα. Μας είπε μάλιστα ότι πάρα πολλοί είχαν κληθεί για διευκρινήσεις και τελικά "αθωώθηκαν". 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξεκίνησα να κάνω ενα ΠΕΑ τώρα και διαπίστωσα οτι στην οικοδομή αυτή είχα υπογράψει εγώ..Δλδ θυμόμουν οτι είχα κάνει τις μελέτες εγώ αλλά δεν θυμόμουν οτι τις είχα υπογράψει και εγώ..

Οπότε θα βάλω εναν συνάδελφο να βγάλει το ΠΕΑ να χω το κεφάλι μου ήσυχο..Η απορία μου είναι όμως η εξής : Άντε και δε το πέρνα χαμπάρι οτί είχα υπογράψει εγώ..Πως γίνεται η διαδικασία και βρίσκουν οτι ενας επιθεωρητής που βγάζει ενα ΠΕΑ έχει υπογράψει και τις μελέτες για την έκδοση της οικοδομικής άδειας ? Μιλάμε για ο.α. του 2007..

Link to comment
Share on other sites

Απ΄τη στιγμή που καταχωρείς τον αριθ. οικ. άδειας (για μετά το 1983), υποθέτω οτι κοιτάνε στο στέλεχος ποιοί έχουν κάνει τις ανάλογες μελέτες...

Link to comment
Share on other sites

.....Η απορία μου είναι όμως η εξής : Άντε και δε το πέρνα χαμπάρι οτί είχα υπογράψει εγώ....

Η απορία η δικιά μου είναι πως ένας μηχανικός που έκανε μια μελέτη για ένα κτίριο κάποτε δεν  θα θυμάται το κτίριο ότι κάτι είχε κάνει όταν του ξαναέρθει για ΠΕΑ?

 

Να μη θυμάται το όνομα ιδιοκτήτη το καταλαβαίνω  αλλά το κτίριο που μελέτησε??

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Και το στελεχος που το βρισκουνε?

 

Υποθέτω (πάλι) οτι, με κάποιο τρόπο (?) θα έχουν τα στελέχη στη διάθεση τους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.