Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Ναι αλλά μπορούν να σου πουν ότι δεν έπαψε να ισχύει ο αρχικός νόμος......Μπορεί κάποια πράγματα που για εμάς να μην τα εννοούμε μελέτες αλλά για εκείνους να ισχύουν άλλα. Και μετά, άντε να υπερασπιστείς τον εαυτό σου...Αμα θέλουν να σε μπλέξουν σε μπλέκουν.

Στην τελική κάνε μία ερώτηση και αν είναι εύκολο να σου απαντήσουν με email επίσημο...Κάτι να έχεις.

Ετσι, δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο να φας κανά πρόστιμο ή να χάσεις την άδεια, για ένα ΠΕΑ 

Link to comment
Share on other sites

Και η απάντηση στα ερωτήματα απο τη ΕΥΕΠΕΝ (το α ειναι για το τοπογραφικόκαι το β για τον 4178):

Σύμφωνα με το άρθρο 31 παρ.13 του Ν.4111/2013 " Ασυμβίβαστα ενεργειακώνεπιθεωρητών",  απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από ΕνεργειακόΕπιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:α)        στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε μεοποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος         ή εταίρος ήυπάλληλος,β)        ...Συνεπώς, οποιαδήποτε συμμετοχή σας, καταρχάς, στην έκδοση της οικοδομικής άδειας τουκτιρίου εγείρει ζήτημα ασυμβίβαστου.Περαιτέρω, επειδή σύμφωνα με το άρθρο 11 του Ν.4178/2013, με ευθύνη τουεξουσιοδοτημένου αρμόδιου μηχανικού υποβάλλονται δικαιολογητικά [τεχνική έκθεση,φωτογραφίες, σχέδια κλπ] που επηρεάζουν την ενεργειακή ταυτότητα του κτιρίου,τίθεται ζήτημα ασυμβίβαστου ως προς τη διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από τοσυντάξαντα και υπογράφοντα αυτών.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις παρεθεσε και το ερωτημα.

 

Διοτι αλλο ο Ν4178 ή Ν4014 και αλλο η συνταξη ενος Τοπογραφικου που μπορει να χρησιμοποιηθει οπουδηποτε ή πουθενα.

 

πχ. το buildingcert ζηταει Τοπογραφικο Διαγραμμα ή σκαριφημα.

Παω να κανω το ΠΕΑ και μου αναθετει ο ιδιοκτητης και το Τοπογραφικο (απλα για να το εχει).

Ή συντασω Τοπογραφικο (δεν γνωριζω για ποια χρηση) και ο ιδιοκτητης μου αναθετει και το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites


Αυτη έιναι η ερώτηση που έκανα χτες:

 

 

"Καλημερα σας

 

Εχω κάνει τακτοποίηση σε κτίριο με τον Ν,4178/13.Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ για αγοροπωλησία;

 

Σε οικοδομική άδεια οπου εχω υπογράψει μόνο το τοπογραφικό διάγραμμα μπορώ να εκδώσω

ΠΕΑ;"

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα εμπλεκεσαι σε καποια διοικητικη πραξη.

 

Ειναι διαφορετικο απο τη συνταξη ενος Τοπογραφικου που χρησιμοποιηθηκε πχ σε συμβολαιο.

Link to comment
Share on other sites

Τέρυ αν κάνεις ΠΕΑ και μετά τοπογραφικό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.....Και να το γκρεμίσεις και να το ξανακτίσεις μπορείς. Αν κάνεις πρώτα τοπογραφικό και μετά ΠΕΑ κάνε ακριβώς έτσι την ερώτηση μην έχεις κανά θέμα από το πουθενά....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.