Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Δεν τα εχουν τα στελεχη, για το Θεο

Σιγα μην εχουν στελεχη απο ΟΛΕΣ τις οικοδομικες αδειες ανα την Ελλαδα στα χρονικα.

Απλως υπαρχει αυτη η δεσμευση και σε περιπτωση που πιαστεις υφιστασαι τις κυρωσεις.

Οπως και σε περιπτωσεις τακτοποιησης, ΑΝ δουνε την τακτοποιηση βασει του Α/Α που δηλωνεις, τοτε μπορει να σε τιμωρησουν

Βρασε ορυζα...

 

Δεν τυχαινει να μη θυμασαι πως εκανες εσυ τις μελετες για ενα κτηριο, τυχαινει ομως να ξεχνας οτι δεν εχεις δικαιωμα να εκπονησεις εσυ το ΠΕΑ

Αν και οι περισσοτεροι που τιμωρηθηκαν λογω ασυμβιβαστου, εβγαλαν ΠΕΑ για διαμερισμα ειτε δικο τους ειτε γονεα (ιδιο επωνυμο)

Link to comment
Share on other sites

@Didonis

Άλλο πράγμα είπε ο gianni_k:

ξεκίνησα να κάνω ενα ΠΕΑ τώρα και διαπίστωσα οτι στην οικοδομή αυτή είχα υπογράψει εγώ..Δλδ θυμόμουν οτι είχα κάνει τις μελέτες εγώ αλλά δεν θυμόμουν οτι τις είχα υπογράψει και εγώ..

Έχω μπροστά μου μια λίστα με 160 κτίρια, για τα οποία ναι μεν είχα εκπονήσει τις μελέτες, αλλά δεν τις είχα υπογράψει εγώ. Είναι που τα έχω σε ξεχωριστό φάκελο και μπορώ να τα ελέγχω. Αν τα είχα όλα μαζί σιγά μην καθόμουν να ψάχνω τις Α.Π.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες ποινές ρίχτηκαν για αυτό το λόγο και νομίζω χωρίς να υπάρχει θέμα ίδιου επωνύμου.

Απλά ξέρω ποιος είναι ο Inzaghi και ο panos_vicious και όταν θα βγάλουν ΠΕΑ για δικό τους κτίριο θα τους καρφώσω :twisted:

 

Ετσι έγινε με τις περισσότερες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρακτικά πολύ δύσκολο να γίνει έλεγχος για το ασυμβίβαστο.

Μπορεί π.χ. να υπάρχει συνωνυμία του μελετητή/επιβλέποντα με τον επιθεωρητή αλλά να μην υπάρχει καμία συγγένεια.

Από την άλλη, μπορεί ο επιθεωρητής να έχει κατασκευαστική εταιρεία και να έχει υπογράψει τις μελέτες με την σφραγίδα της εταιρείας και στην συνέχεια να βγάζει ΠΕΑ με την προσωπική του  σφραγίδα.

Όταν όμως βρουν ασυμβίβαστο, δεν νομίζω να το παίρνουν ελαφρά στο ΥΠΕΚΑ,το κυνηγάνε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το κακο της υποθεσης ειναι οτι παρα πολλες φορες ασυμβιβαστα εχουν υπαρξει σε υποθεσεις που δεν πηγαινε ποτε το μυαλο σου πως μπορει να ειναι ασυμβιβαστο....

Εκει μπορει να φας καμπανα χωρις να το περιμενεις (ανασυστασεις, τακτοποιησεις κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Οι καρφωτές μέχρι τώρα πρέπει να πέσαν σε εξώφθαλμες περιπτώσεις με σκοπιμότητα (ένα >Β πουλιέται καλύτερα) και μάλλον προκλητικές για να έγινε η σέντρα.

Link to comment
Share on other sites

Π@παρια πουλιεται καλυτερα

Με το συμπαθιο κιολας...

Λες και κοιταζει κανενας στην αγοραπωλησια τι βγηκε το ακινητο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Ας υποθέσουμε ότι είσαι ένας απλός αγοραστής, που έχει μια αχνή ιδέα για το τι είναι η ενεργειακή κατάταξη, βγαίνεις στη γύρα και ψάχνεις σπίτι. Ενα από τα ατού που θα έχει ο εργολάβος κατασκευαστής τάδε, που τυχαίνει να είναι και μηχανικός και ενεργειακός επιθεωρητής και δεν έχει το θεό του, για να σε <<ρίξει>> είναι ότι το διαμέρισμα που σου πουλάει είναι Α (όπως τα τυριά ΑΑΑ). Σου δείχνει το ΠΕΑ και σε παραμυθιάζει.

Αν η τιμή που θα σου δώσει είναι σχετικά κοντά στην τιμή του ανταγωνιστή εργολάβου δείνα σίγουρα θα παίξει ρόλο η καλή κατάταξη και τα λιγότερα καύσιμα που θα πληρώνεις και τέλος πάντων ότι σου είπε ο τάδε.

Εσύ βέβαια θα το διαλαλήσεις παντού το πόσο έξυπνος είσαι που έκανες τέτοια φοβερή και τρομερή αγορά διαμερίσματος κατηγορίας Α (ή εκεί κοντά) που θα σου αποφέρει τα Χ πλεονεκτήματα (ότι σου είπε ο τάδε δηλαδή). Ετσι είναι η ανθρώπινη φύση. Και κώτσοι να πιανόμαστε και να είμαστε περήφανοι γι αυτό.

 

Ο δείνα όμως που περιμένει τον πελάτη με τουφέκι και τον έχασε γιατί ο τάδε του πάσαρε το Α, δε θα μείνει με σταυρωμένα χέρια. Σίγουρα αν δε ξέρει θα έχει συνεργάτη μηχανικό που λίγο σχετικός να είναι θα του εξηγήσει τι έγινε.

Και τότε είναι 100% σίγουρο ότι τουλάχιστον ένα ανώνυμο γράμμα στην ΕΥΕΠΕΝ θα το στείλει.

 

Κάπως έτσι φαντάζομαι το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη καθηστε για να καταλαβω

Ενας εργολαβος πουλαει ενα νεοδμητο

Ενας ανταγωνιστης εργολαβος πουλαει αλλο ενα νεοδμητο

Ο πρωτος βγαζει το ακινητο του Γ

Ο δευτερος το βγαζει Α με δικο του μηχανικο για να το αναβαθμισει και να το δωσει πιο ευκολα.

 

Ο Χ πελατης θελει να αγορασει, δινει λιγα παραπανω και παιρνει το ενεργειακα αρτιοτερο βασει ΠΕΑ και ο πρωτος εργολαβος καταγγελει το δευτερο εργολαβο επειδη εβγαλε πιστοποιητικο δικος του μηχανικος και το εβγαλε Α?

 

Και τωρα εσεις το θεωρειτε πιθανο σεναριο? Ουτε 1% πιθανοτητα δε συγκεντρωνει να γινει.

Να με πεις να πεσει καταγγελια επειδη το ακινητο βγηκε Α ενω ηταν Γ με αποτελεσμα να του φαει πελατη να το καταλαβω

Οποτε εκει παιζει θεμα σωστης δουλειας.

Αλλα να γινει καταγγελια επειδη ο εργολαβος θα ΘΕΩΡΗΣΕΙ οτι ο μηχανικος που εκπονησε το ΠΕΑ ειχε κανει και τις μελετες και αρα εσκεμμενα το αναβαθμισε, χωρις να εχει κανενα αποδεικτικο στοιχειο στα χερια του, το θεωρω οχι απλα τραβηγμενο αλλα ξεχειλωμενο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.