Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Διαβάζοντας όλο το διάλογο διαπιστώνω τα εξής:
1) Το ΠΕΑ δεν δημιουργεί ασυμβίβαστο με άλλο ΠΕΑ (αφού μπορεί ο ίδιος να κάνει 2 στο "εξοικονόμηση κατ' οίκον")
2) Για το ΠΕΑ πραγματοποιείς αποτύπωση στο ακίνητο
3) Συνεπάγεται ότι αποτυπώσεις υφιστάμενης κατάστασης δεν εγείρουν ασυμβίβαστο

ή

 

1) Ισχύει το ασυμβίβαστο όσο το κτίριο που είχες μελετήσει είναι το ίδιο ενεργειακά με τότε που έγιναν οι μελέτες, στην λογική ότι χρειάζεται ΜΕΑ οποιαδήποτε ριζική ανακαίνιση. Για παράδειγμα αν είχε μελετηθεί ισόγειο κτίριο και τώρα είναι 3όροφο, το ισόγειο έχει άλλη ενεργειακή συμπεριφορά από πριν και δεν ισχύει το ασυμβίβαστο.

Νομίζω αυτή είναι η λογική με στην οποία πατάει το "εξοικονόμηση κατ' οίκον" και κάνεις 2 ενεργειακά πιστοποιητικά

 

Τείνω προς το 2ο επιστημονικά, αλλά μου κάνει εντύπωση και μένα που πρέπει να κάνουμε πρώτα ΠΕΑ και μετά 4178, γιατί απαγορεύεται με την ανάποδη σειρά! Τραγικό :shock:

 

 

ΥΓ Αν στην ΑΠΥ γράψω εργασίες ότι έχω κάνει (τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, τακτοποίηση κλπ) και στην από πάνω σειρά, μετρήσεις για ΠΕΑ, πιάνει; Ή πρέπει να το τελειώσω το ΠΕΑ;

 

Απορία που μου ήρθε επιπλέον:

Στο 4178 για τα πριν το 1983 δεν θέλει σχέδια και τοπογραφικά, μόνο τεχνική έκθεση. Μετράει σαν μελέτη αυτό;

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν υπάρχει λογική για το ασυμβίβαστο των ΠΕΑ.  Δες και τις απόψεις μου στο #167.

Και συ προσπαθείς να βρεις λογική για που πατάει το εξοικονομώ και κάνεις 2 ενεργειακά. Καλή η σκέψη σου. Αλλά αν είναι έτσι τότε σε κάθε ακίνητο που δεν έχουν εφαρμοστεί πιστά οι μελέτες (αρχιτεκτονικά,η/μ) ή υπάρχει αλλαγή στις διαστάσεις και στις θέσεις των ανοιγμάτων ή που έχουν τοποθετηθεί στέγες, στέγαστρα κλπ. νόμιμα ή μη, η ενεργειακή του συμπεριφορά θα είναι διαφορετική από αυτή της μελέτης και λογικά σύμφωνα πάντα με σένα δεν θα ισχύει το ασυμβίβαστο του ενεργειακού επιθεωρητή.

Το μόνο που μπορώ να βοηθήσω ως προς τις απορίες σου είναι σχετικά με τον 4178. Ποιος είπε και που ότι πρέπει πρώτα να κάνουμε ΠΕΑ και μετα 4178?. Μπορείς και το αντίθετο βέβαια. Ο μηχανικός με το Ν.4178 δεν κάνει μελέτες , απλώς βεβαιώνει υπερβάσεις σε σχέση με την εγκεκριμένη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

.... Αν στην ΑΠΥ γράψω εργασίες ότι έχω κάνει (τοπογραφικό, αρχιτεκτονικά, τακτοποίηση κλπ) και στην από πάνω σειρά, μετρήσεις για ΠΕΑ, πιάνει; ...

Βαφτίζοντας το κρέας ψάρι και το τρώμε δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη νηστεία θα μας ανοίξει τους δρόμους του παραδείσου….

 

 

(εδώ και με σκέτο ψάρι χωρίς βαφτίσια πάλι ο παράδεισος κάπου χαμένος θα είναι αλλά αυτό είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο και δεν αφορά το ασυμβίβαστο στα ΠΕΑ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

sakkis: στο #113 έχει αναρτηθεί απάντηση της ΕΥΕΠΕΝ ότι όποιος έχει κάνει σχέδια, τοπογραφικό ή τεχνική έκθεση για το 4178 έχει θέμα ασυμβίβαστου για την εκδοση ΠΕΑ.

Διάβασα τις απόψεις σου και συμφωνώ και κατά την γνώμη μου το μόνο λογικό ασυμβίβαστο με το ΠΕΑ είναι η επίβλεψη της θερμομόνωσης. Όλα τα υπόλοιπα ελέγχονται μακροσκοπικά (θέση κτιρίου, σκιάσεις, αποστάσεις, σχήμα, κλπ). 

Τείνω να συμφωνήσω με συναδέλφους που θεωρούν ότι κρύβονται ατζέντες από αυτό το ασυμβίβαστο.

 

Επίσης αυτά τα ασυμβίβαστα κρατάνε από τότε που υπήρχε ασυμβίβαστο δημοσίου υπαλλήλου και ιδιωτικών μελετών. Όταν καταργούν το δημόσιο άποψή μου είναι να καταργούν και τέτοια ασυμβίβαστα. Αν θέλουν ασυμβίβαστο να προσλάβουν μηχανικούς σε υπηρεσίες με στρογγυλή σφραγίδα για τέτοιες δουλειές.

Όλα τα άλλα είναι χαζομάρες.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το #113. Το ότι έδωσε αυτήν την ερμηνεία η ΕΥΕΠΕΝ στο νόμο δεν σημαίνει ότι είναι νομικά αποδεκτό. Εγώ ισχυρίζομαι ότι με τον 4178 δεν κάνω μελέτη αλλά βεβαιώνω υπερβάσεις και μόνο.

Και αν θεωρούν ότι τεχνικές εκθέσεις, φωτογραφίες,δηλώσεις δομικής τρωτότητας ή σχέδια σκαναρισμένα που αποτυπώνονται οι υπερβάσεις, είναι μελέτες, μηχανικοί είμαστε και μπορούμε να το αντικρούσουμε. Εμπλοκή όμως μπορεί να είναι. Οπότε σκέφτομαι κι αυτό. Δηλ. να εκδίδουμε αρχικά μόνο πρωτ. και βεβαιώση από τον 4178, ενώ τις  μελέτες που υποτίθεται μας εμπλέκουν τις στέλνουμε αργότερα μετά την έκδοση του ΠΕΑ. :smile: Τι γνώμη έχεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενδιαφερει εν προκειμενω η αποψη του καθενος ξεχωριστα, αν αυτη αντικειται στα πιστευω της ΕΥΕΠΕΝ.

Αυτη εχει το μαχαιρι, αυτη και το καρπουζι

Και αν σε τιμωρησει για ασυμβιβαστο που εσυ διαφωνεις, αντε τρεχα να κανεις προσφυγες και ακυρωσεις αποφασης και τριχες κατσαρες.

Ξερουμε πλεον τη θεση της ΕΥΕΠΕΝ στο θεμα του ασυμβιβαστου, ξερουμε τις ποινες που μπορει να επιβαλει και, συμφωνουμε δε συμφωνουμε, καλο ειναι να φυλαμε τα νωτα μας...

Δεν ειναι εποχες για καουμποιλικια....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σεβαστή η γνώμη σου. Απλώς θα τη σχολιάσω λίγο. Σίγουρα και ενδιαφέρει η άποψη όλων που αναγράφουν σε ένα forum επιστημόνων, ακόμα κι αν αντιτίθεται στους νόμους,πόσο μάλλον στα πιστεύω που λες μιας δημόσιας υπηρεσίας.  Επίσης η φράση "αυτή έχει το μαχαίρι αυτή και το καρπούζι"  ίσως να ταίριαζε σε απολυταρχικά καθεστώτα. Ποιος μου  στερεί το δικαίωμα να αντιπαρατεθώ νομικά ή μη, σε μία υπηρεσία του Δημοσίου ? Ευτυχώς ζω σε δημοκρατικό κράτος. Εκτος αν υπονοείς ότι ακόμα και σε δημοκρατικά κράτη υπάρχουν άνθρωποι που σκύβουν το κεφάλι και άλλοι που στέκονται ψηλά.Σ' αυτό θα συμφωνήσω. Αλλά επειδή το θέμα δεν είναι για φιλολογία καλλίτερα σχολίασε την απορία που ανάρτησα παραπάνω.

Δηλ, όλες τις μελέτες, εκθέσεις κλπ. αν τις κάνουμε και να τις αποστέλλουμε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του 4178 αφού κάνουμε πρώτα το ΠΕΑ, την βεβαίωση να την εκδώσουμε όμως πριν απ' αυτό, νομίζεις ότι εμπλεκόμαστε έτσι ,ναι ή όχι και γιατί?

Ευχαριστώ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από τον ορισμό του Ν.3661/2008:

 

"1. «Κτίριο»: Στεγασμένη κατασκευή με τοίχους, για την οποία χρησιμοποιείται ενέργεια προς ρύθμιση των εσωτερικών κλιματικών συνθηκών. Ο όρος «κτίριο» μπορεί να αφορά το κτίριο στο σύνολό του ή σε τμήματα αυτού, τα οποία έχουν μελετηθεί ή έχουν τροποποιηθεί για να χρησιμοποιούνται χωριστά."

 

Στην πολυκατοικία που έχω κάποιο ακίνητο, θέλει ο ιδιοκτήτης ενός άλλου διαμερίσματος να του βγάλω ΠΕΑ.

Ως "κτίρο" θεωρώ το διαμέρισμά του, αφού μόνο για αυτό θέλει να βγάλω ΠΕΑ, άρα δεν υπάρχει ασυμβίβαστο επειδή έχω κάποιο άλλο τμήμα της πολυκατοικίας, σωστά; Να σημειώσω πως δεν είμαι ούτε ήμουν διαχειριστής στην πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.