Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Καντε οτι νομιζετε, τι με νοιαζει εμενα.

Αλλλα μην μπαινετε στη διαδικασια διαλογου εδω μεσα, καθολου.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο terry. Πάρτε απλά ένα τηλέφωνο στην ΕΥΕΠΕΝ και θα το διαπιστώσετε.

Link to comment
Share on other sites

οφ τόπικ : Εσύ δεν κάνεις διάλογο. Κάνεις τον έξυπνο. Δεν συνεχίζω την συζήτηση μαζί σου. Αν διαβάσεις τι γράφεις θα καταλάβεις. Έχεις γράψει αρκετά ποστς με "υφάκι" τελευταία και δεν σου έχω απαντήσει. Αλλά μην μου λες να έχω δουλειά και ας κάνει άλλος το ΠΕΑ. Το ΠΕΑ είναι η δουλειά μου. Αν εσύ κάνεις στατικά συνέχεια και έχεις το ΠΕΑ για χαβαλέ μην συμμετέχεις.

 

Το θέμα είναι απλό. Το ασυμβίβαστο βγήκε για όποιον έχει συμμετάσχει στην μελέτη ανέγερσης ενός κτιρίου έτσι ώστε να μην ελέγχει με το ΠΕΑ τον εαυτό του. Πολύ σωστό και λογικότατο

 

Το να κάνεις όμως τακτοποίηση = αποτύπωση μία διαμορφωθείσας κατάστασης δεν έχει καμία σχέση με την μελέτη ενός κτιρίου. Τι ακριβώς μελετάς στον 4178 ? Θα εφαρμοστεί κάτι από αυτό που μελετάς ? Η μελέτη γίνεται για να κατασκευασθεί ή εγκατασταθεί κάτι.

 

Η ερμηνεία της ΕΥΠΕΝ είναι πάρα πάρα πολύ αυστηρή και δεν καταλαβαίνω τον λόγο της. Ποιο είναι το νόημα της.

Edited by nik
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, nik, δεν το θεωρώ λογικό, απ' τη στιγμή που επιτρέπεται να εκδόσεις βεβαίωση νομιμότητας για δικό σου ακίνητο, το οποίο θεωρώ πολύ πιο σημαντικό απ' το ΠΕΑ.

 

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου, αλλά το θέμα είναι ότι η ΕΥΕΠΕΝ είναι ο αρμόδιος φορέας που έχει τη συγκεκριμένη θέση στο ζήτημα. Επομένως, αν δεν θέλεις να έχεις μπλεξίματα σε περίπτωση ελέγχου ακολουθείς τις οδηγίες, αλλιώς ετοιμάζεσαι για προσφυγές, δικαστήρια, κτλ. ή απλά αποδέχεσαι την όποια μελλοντική κύρωση θα έχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφω με κανενα υφακι.

Απλα ο χρονος ειναι περιορισμενος και δεν μοορω να γραφω με τον κωδικο ευγενιας.

Τωρα ειμαι σε καφε και περιμενω συναδελφο.

 

Το ΥΓ δεν αφορουσε οσους κανουν ΠΕΑ ( και καλα κανουν) αλλα την ουσια , διοτι εδω κρυβομαστε πισω απο δακτυλο μας. Εχεις ασυμβιβαστο? Δωσε σε συνεργατη το ΠΕΑ και αυριο θα σου δωσει αυτος καποιο δικο του. Αν σας φαινετε εξωφρενικη η συνεργασια με συναδελφους τι να σου πω?

Link to comment
Share on other sites

Όλο το σκεπτικό της ΕΥΕΠΕΝ είναι ότι : 4178/13 = μελέτη

 

Ν.761/77 : 

 

 

1.Μελέτη: Πάσα επιστηµονική και τεχνική εργασία και ερευνα αποβλέπουσα εις την κατασκευήν ή µη τεχνικού έργου ή εις τον σχεδιασµόν και την απεικόνησιν 

προγραµµάτων και µεθόδων αναπτύξεως του ευρυτέρου χώρου δια της κατασκευής ή µη τεχνικών έργων

 

Όλη την ζημιά μας το κάνει μάλλον αυτό το "ή μη". Εκεί βασίζεται η ΕΥΠΕΝ. Αλλά το πνεύμα του νόμου για το ΠΕΑ είναι τελείως διαφορετικό. Αφορά την κατασκευή. 

 

Πρέπει άμεσα να το κοιτάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ως "μελέτη" να εννοούν τις ατελείωτες ώρες που μελετάμε κάθε φορά που στον 4178 βγαίνει μία νέα εγκύκλιος και ανατρέπει την παλιά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μελετη δε θεωρουν τη διαδικασια πληκτρολογησης στο συστημα του ΤΕΕ.

Συναδελφε θεωρεις οτι η τοπογραφικη αποτυπωση δεν ειναι μελετη?

Αν οχι, η αρχιτεκτονικη αποτυπωση γιατι να μην ειναι μελετη?

 

Αρα αυτο θεωρουν μελετη, στον Ν4178.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η δική μου λογική προσεγγίζει περισσότερο τη θέση του συναδέλφου:

Το ασυμβίβαστο βγήκε για όποιον έχει συμμετάσχει στην μελέτη ανέγερσης ενός κτιρίου έτσι ώστε να μην ελέγχει με το ΠΕΑ τον εαυτό του. Πολύ σωστό και λογικότατο.

Μπορεί όντως κάποιος να επικαλεστεί την ευρεία έννοια της μελέτης όπως περιγράφεις. Χρειάζεται όμως μια επίσημη διευκρίνηση (που λογικά δεν θα αργήσει να βγει) για να μην αναγκαζόμαστε να παίζουμε με τις λέξεις και να κάνουμε μαντεψιές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.