Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Κτηριο=διαμερισμα σου εν προκειμενω

Βγαζεις κανονικα ΠΕΑ.

Και, εδω που τα λεμε.... διαχειριστης να ησουν ή συντηρητης του λεβητα η του ασανσερ, θα το μαθαινε κανενας?

Μην τρελαθουμε τελειως δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται πως υπάρχει ασυμβίβαστο σε αυτό που ρωτάει ο sdim.

 

Στο άρθρο 31 του Ν.411/2013 γράφει:

<<13. Το άρθρο 4 του π.δ. 100/2010 (Α΄ 177) αντικαθίσταται ως εξής: 

«Άρθρο 14
Ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών
1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:
α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με οποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος, 
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β΄ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»
 
Στο άρθρο 2 του Ν.4122/2013 αναφέρει πως:
<<Για την εφαρμογή του παρόντος νόμου οι ακόλουθοι όροι έχουν την εξής έννοια: 
1. «Κτίριο»: στεγασμένη κατασκευή με τοίχους για την οποία χρησιμοποιείται ενέργεια προς ρύθμιση των κλιματικών συνθηκών εσωτερικού χώρου. 
2. «Κτιριακή μονάδα»: τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά.>>.
 
Ο sdim στην προκειμένη περίπτωση είναι ιδιοκτήτης ενός τμήματος του κτιρίου και καλείτε να εκδώσει ΠΕΑ για ένα άλλο τμήμα του ιδίου κτιρίου.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά νομίζω το θέτει ο Πάνος (αυτό το Ν.411 τι το ήθελες; Με σακάτεψες να το ψάχνω. Ν.4111 είναι :) )

Στη θέση σου sdim θα έπαιρνα τηλέφωνο την ΕΥΕΠΕΝ. Σε δευτερόλεπτα νομίζω ότι θα τη λύσεις την απορία.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα.

  <<σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον:

 β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β΄ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»>>
σημαίνει , σε κτίριο εφόσον έχει δικαίωμα κυριότητας στο κτίριο ,ή τμήματα αυτού εφόσον έχει δικαίωμα κυριότητας στο τμήμα κτιρίου,
Υ.Γ και εγώ θα 'επαιρνα τηλέφωνο.
Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Υπο αυτο το πρισμα, αν εχεις κανει ΠΕΑ για ενα διαμερισμα και σε καλεσουν να κανεις για ενα αλλο, αλλου ιδιοκτητη, σε αλλον οροφο, δε θα μπορεις γιατι εχεις ηδη κανει "μελετη" στο κτηριο αυτο.

 

Το θεμα ειναι πως ερμηνευεται ο ορος "κτηριο"

Για μενα "κτηριο" ειναι το διαμερισμα, απο τη στιγμη που δε μελεταω το κτισμα εν τω συνολω αλλα τμημα αυτου.

Link to comment
Share on other sites

 εγω εβγαλα ΠΕΑ στην πολυκατοικια που μενει η γιαγια μου, μαλιστα το εβγαλα στην φιλη της γιαγιας μου..απαγορευεται δλδ ? ρε θα μας τρελανουν...

βγαλε κανονικα συναδελφε το ΠΕΑ , αυτη ειναι η αποψη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Το χουνε παρακανει μου φαινεται μ αυτην την εξαντληση αυστηροτητας στα πεα.....Ασχολουμαστε με το δεντρο και  χασαμε το δασος....Αντι να κατσουν ν ασχοληθουν σοβαρα να τελειωνουν το θεμα της επιδοτησης, καθονται και κανουν την τριχα τριχιά αν υπαρχει ασυμβιβαστο σε καποιον που θα κανει πεα στον μπατζανακη της ξαδερφης της πεθερας της αδερφης του.....

 

Εδω στον 4178 διορθωνουν την παλαιοτητα στο ε9 και   γλυτωνουν ενα σκασμο λεφτα με τις ευλογιες του κρατους, και σ ενα πεα των 150 ευρω(λεμε τωρα), τρεμει το φιλοκαρδι σου μην σου βγαλουν ασυμβιβαστο απο το πουθενα, γιατι λειτουργησες με δολο και εβγαλες κατηγορια Δ αντι για Ε ενα χαμοσπιτο του 80 που στο φιναλε δεν χανει και κανενας τιποτα.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό, στην πολυκατοικία των γονιών μου (ιδιοκτήτες διαμερίσματος) και που έχω δηλώσει σαν έδρα, δεν μπορώ να βγάλω ΠΕΑ για το εξοικονομώ στο διπλανό διαμέρισμα??? Ανεξάρτητο φυσικά διαμέρισμα με ανεξάρτητο ιδιοκτήτη.....

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτούμε όμως ότι ο τοίχος είναι μισός των γονιών σου και μισός του γείτονα...

δε ξέρω φίλε, μήπως να ρωτήσεις καλύτερα.  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.