Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Φαίνεται ότι στο μυαλουδάκι κάποιων το ότι μπορείς να είχες βγάλει ΟΑ, να το ρύθμισες με τον 4178 όπως γουστάρεις, να δίνεις βεβαίωση νομιμότητας μέχρι να ψοφήσεις, χωρίς πιθανότατα να καταλάβει ποτέ κανένας τι έχεις κάνει, είναι πολύ πιο "λάιτ" απ το να βγάλεις ΠΕΑ στο σπίτι σου!!!!

 

Αν είναι έτσι πρέπει να απαγορέψουν στους γιατρούς να γράφουν φάρμακα σε συγγενείς τους ή να κάνουν διάγνωση στον εαυτό τους :mrgreen:

Edited by dim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επαναφέρω το παρον θεμα που συζητηθηκε και αλλου διοτι διαπιστωσα με λυπη μου οτι ειχαμε πολυ διαφορετικη αντιμετωπιση στο θεμα τοσον καιρο

Μιλησα με την ΕΥΕΠΕΝ και μαλιστα με 3 διαφορετικους μηχανικους για το θεμα των δικαιωματων του ενεργειακου επιθεωρητη να διενεργησει επιθεωρηση σε διαμερισμα που εχει κανει ειτε 4014 ειτε καποια ανασυστασ απωλεσθεντος φακελου.

 

 

Παραθέτω και αποσπασμα του ΦΕΚ, οπως μου το εστειλε ο νομικος μας dimitris GM

Η αποψη της υπηρεσιας, λοιπον, ειναι οτι δεν επιτρεπεται σε κανενα μηχανικο που εχει κανει 3843, 4014, ανασυσταση η γενικα εχει εμπλακει με οποιοδηποτε τροπο στο ακινητο να βγαλει και ΠΕΑ γιατι ειναι εμπλεκομενος προηγουμενως.

Και μαλιστα μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι διατυπωθηκε ετσι ωστε να θεωρειται μελετη οποιαδηποτε εμπλοκη με το ακινητο.

Οσο και να τους εξηγησα οτι ο 4014 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΕΤΗ, ουτε φυσικα η ανασυσταση φακελου, μου ζητουσαν στοιχεια απο το ΦΕΚ του νομου που να δικαιολογει τον ισχυρισμο μου, ωστε να τον αντικρουσω

 

Ως τοτε, οσοι συναδελφοι (παρα πολλοι να υποθεσω) εχουμε κανει 4014 και ΠΕΑ η εχουμε εμπλακει με οποιοδηποτε τροπο στο διαμερισμα για το οποιο βγαζουμε ΠΕΑ, εχουμε παρανομησει....

 

Τι να πω, ελπιζω μονο να μην αρχισουν να μοιραζουν προστιμα δεξια και αριστερα...

Συνάδελφε, 

προσπαθώ να βρω σε κάποιον νόμο το απόσπασμα που παραθέτεις αλλά δεν τα καταφέρνω. Μπορείς να με διαφωτίσεις σχετικά; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

«Άρθρο 4

 Ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών

 1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή

τμήματα αυτού εφόσον:

 α) στη μελέτη ή κατασκευή ή επίβλεψη ή διαχείριση ή λειτουργία ή συντήρηση υπήρξε με

οποιονδήποτε τρόπο ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος,

 β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β` βαθμού ή

νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»

Link to comment
Share on other sites

Μια και το θέμα είναι για το ασυμβίβαστο, ας κάνω και εγώ μια ερώτηση, μπας και βρω κάποια άκρη με εσάς, γιατί ακόμα από ΕΥΕΠΕΝ δεν έχω πάρει απάντηση...

 

Ερώτηση:

"Θα ήθελα να κάνω ενεργειακή επιθεώρηση σε διαμέρισμα το οποίο πρόκειται να ενοικιαστεί. Το διαμέρισμα ανήκει σε ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα (εκκλησία). Νόμιμος εκπρόσωπος στην εφορία και ΙΚΑ είναι συγγενής μου β' βαθμού (αδελφός). Υπάρχει ασυμβίβαστο σε αυτή την περίπτωση;

 

Ακριβώς στο προηγούμενο "ποστ" στο άρθρο 4(β) μας λέει:

"έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β` βαθμού ή

νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος."

 

Καταρχήν ο νόμιμος εκπρόσωπος δεν είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος... αλλά και αν δεχτούμε ότι είναι δεν έχει ούτε δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής...

 

Έχουμε καμμιά παρόμοια περίπτωση σε κάποιον από εσάς;

Έχει κάποιος γνώμη περί τούτου;

Link to comment
Share on other sites

@stelor

Έτσι κι αλλιώς, εσύ (ανιψιός) με τον αδελφό του πατέρα σου (θείος) είστε συγγενείς τρίτου βαθμού. Οπότε και στον ίδιο θα μπορούσες να βγάλεις ΠΕΑ χωρίς πρόβλημα.

 

@GregDel

Δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο κόλλημα. Ούτε εταιρική ή υπαλληλική σχέση υπάρχει, ούτε κυριότητα (πλήρης ή ψιλή), ούτε επικαρπία. Είναι απλά νόμιμος εκπρόσωπος.

Όπως το βλέπω, ακόμα κι εσύ ίδιος αν ήσουν νόμιμος εκπρόσωπος, θα μπορούσες να εκδόσεις ΠΕΑ για το ακίνητο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δωστο να το υπογραψει κανας αλλος και καθαρισες

Μη σκοτιζεις παραπανω τον εγκεφαλο σου...

 

Εγω ετσι κανω σε αμφιλεγομενες περιπτωσεις και δεν καιω περαιτερω εγκεφαλικα κυτταρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.