Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Το ασυμβίβαστο έχει να κάνει, εάν στο διαμέρισμα που θέλεις να κάνεις ΠΕΑ, προηγουμένως (χτές-προχτές-πριν 1 μήνα- πριν 1 χρόνο) έχεις κάνει κάποιες άλλες μελέτες (μέτρηση-αποτύπωση-τοπογραφικό (?)-μελέτη ανακαίνησης-κλπ)

 

Δηλαδή με λίγα λόγια, αν για κάποιο λόγο είχες εμπλακεί ''τεχνικά'' με το διαμέρισμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

βρε παιδιά ξέρει κάποιος σίγουρα, σε ακίνητο ιδιοκτησίας 100% τής γυναίκας , πρώτου ξαδέλφου μου, μπορώ να βγάλω ΠΕΑ?

Μάλιστα το έχει γονική από πατέρα της. Αν υπάρχει παραμικρή αμφιβολία δεν θέλω να το βγάλω. Αλλά νομίζω οι βαθμοί συγγένειας παίζουν για μένα και την γυναίκα μου, έτσι?όχι για την γυναίκα συγγενή. Α ξάδελφος τι συγγένεια είναι?

πάντως εδώ λέει Α ξαδέλφια 4ος βαθμός ή το χειρότερο 3ος. Ισχύει?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=22559

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Α ξαδέλφια είναι 4ος βαθμός συγγένεια εξ αίματος σε πλάγια γραμμή. Μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά ξέρει κάποιος σίγουρα, σε ακίνητο ιδιοκτησίας 100% τής γυναίκας , πρώτου ξαδέλφου μου, μπορώ να βγάλω ΠΕΑ?

 

Απ΄ότι διάβασα στις ορθές απαντήσεις των συναδέλφων, μπορείς... το θέμα είναι οτι θα πάρεις φράγκα ???????

 

Αν όχι σου, προτείνω να πεις στο Α' ξάδελφο ότι δεν σου επιτρέπεται

 

Δεν είναι καιρός να κόβεις αποδείξεις χωρις να παίρνεις φράγκα...

Link to comment
Share on other sites

Ας μη ξεχνάμε ότι φέτος πέζει φόρος 26% από 0€ ..... στα 123€ ... ΦΠΑ 23%=23€, ΦΟΡΟΣ 26%=26€, πιθανόν ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ 3%=3€ = 26+23+3=52€ .... στην τσέπη 48€ .... και κατεβαίνουμε αν κάνουμε και αναγωγή άλλων εξοδων ... τελος επιτηδευματος, εισφορά αλληλεγγύης, ΤΣΜΕΔΕ, κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας μη ξεχνάμε ότι φέτος πέζει φόρος 26% από 0€ ..... στα 123€ ... ΦΠΑ 23%=23€, ΦΟΡΟΣ 26%=26€, πιθανόν ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ 3%=3€ = 26+23+3=52€ .... στην τσέπη 48€ .... και κατεβαίνουμε αν κάνουμε και αναγωγή άλλων εξοδων ... τελος επιτηδευματος, εισφορά αλληλεγγύης, ΤΣΜΕΔΕ, κλπ

123-26-23-3=71 :smile:

Το λάθος σου βέβαια μόνο ως προς τα μαθηματικά, γιατί στην πράξη ούτε 48 μένουν για τσέπη

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

true story:

ενδέχεται να νοικιάσω για μένα σπίτι φίλης, για το οποίο εξέδωσα ΠΕΑ πέρυσι...

υπάρχει θέμα άραγε ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.