Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασυμβίβαστο ενεργειακών επιθεωρήσεων


Inzaghi

Recommended Posts

Οχι ρε παιδια, τι ασυμβιβαστο?

Επειδη ειναι απο πανω?

Ιδιοκτησια σου ειναι? Το μελετησες η το επεβλεψες η το κατασκευασες εσυ η ο πατερας σου? Οχι...

 

Προχωρει...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατά την ''μελέτη, επίβλεψη,κατασκευή, λειτουργία'' μπορεί να έχεις κάνει διάφορα ή να έχεις προσωπικό όφελος να εκδώσεις Π.Ε.Α. κατά το δοκούν. Δεκτό.

Ομως στο Π.Ε.Α. αποτυπώνεις μία υφιστάμενη κατάσταση. Και για ένταξη στον Ν. 4014/11 αποτυπώνεις μία υφιστάμενη κατάσταση. Και για την έκδοση ''βεβαίωσης νομίμου περιτυπώματος προ ''55 ή προ ''83''  αποτυπώνεις μία υφιστάμενη κατάσταση. Δεν μελετάς προκειμένου να κατασκευάσεις ένα κτίριο ή προκειμένου να δώσεις λύση σε προβλήματα ή να προτείνεις παρεμβάσεις.

 

Φανταστείτε στο ''εξ οικονομώ'' όπου προτείνεις παρεμβάσεις , να μην μπορεί να κάνει ο ίδιος μηχ/κος το 2ο Π.Ε.Α., επειδή έχει κάνει το 1ο, άρα έχει εμπλακεί κατά κάποιο τρόπο στην ''μελέτη'' του κτιρίου.

 

Συμφωνώ με τον dimitris GM.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα ενδοιασμό με τις προσεγγίσεις σας συνάδελφοι.

 

Στο ΠΔ100 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν411 του 2013 λέει για τα ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών:

«Άρθρο 14
Ασυμβίβαστα ενεργειακών επιθεωρητών
1. Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό Επιθεωρητή σε κτίριο ή τμήματα αυτού εφόσον

....
β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος,
ή σύζυγος, ή συγγενής του έως β ́ βαθμού ή νομικό πρόσωπο του οποίου ο ίδιος είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος.»

 

Το θέμα δηλαδή είναι αν η κυριότητα σε ένα τμήμα του κτιρίου αρκεί ώστε να απαγορεύεται η διενέργεια επιθεώρησης σε οποιοδήποτε τμήμα του κτιρίου.

Με τη λογική κάτι τέτοιο δεν πρέπει να ισχύει αλλά αυτοί οι ενδοιασμοί που προκύπτουν από τα προσφιλή στην ελληνική νομοθεσία ατάκτως ειρριμμένα <<και>> , <<ή>>, νομίζω ότι μπορούν να ξεκαθαριστούν με ένα τηλεφωνάκι στην ΕΥΕΠΕΝ.

Και θα είμασταν ευγνώμονες στον ενδιαφερόμενο αν ενημέρωνε μετά και εμάς.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτρέπεται,

"σε κτιριο" ....[ολοκληρο κτιριο]  στο οποιο εχει  δικαιωμα.. κλπκλπ

 

" η σε τμηματα αυτου" στα οποια εχει δικαιωμα...κλπκλπ

 

Αρα,

 

επιτρεπεται σε ολοκληρο κτιριο  στο οποιο δεν εχει....

και σε τμηματα  [προφανως και σε τμημα] κτιριου στο οποιο δεν εχει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks Δημήτρη και έτσι πιστεύω ότι πρέπει να ερμηνεύεται. Αν και τη δικανική λογική καμιά φορά δυσκολεύομαι να την παρακολουθήσω :) .

 

Το θέμα είναι ότι αν έβγαζα ΠΕΑ στο γείτονά μου της πολυκατοικίας, που είναι και δίπλα στο δικό μου διαμέρισμα..... , ε... θα υπήρχε μια υπόνοια ότι δεν ήμουν 100% αντικειμενικός και αμερόληπτος ως όφειλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που απαγορευονται  ειναι συγκεκριμενα.

 

και βεβαια δεν τιθεται θεμα αμεροληψιας...αν μας χωριζει μια μεσοτοιχια....

Εξ άλλου,

συνηθως δουλευουμε με φιλους ή φιλους φιλων

ή  με τον γειτονα , τον ξαδερφο

και με λοιπους φιλους και συγγενεις...

 

ασε που, και σε καποιον ξενο, θα μπορουσαμε -απο λαθος- να μην ειμαστε αμεροληπτοι..

 

 

υγ

και δεν καταλαβα ακομα για ποιό λογο σε καποια οικοδομη, όπου ήταν καποιος  πριν 20 τοσα χρονια διαχειριστης στα κοινοχρηστα......

δεν μπορει να δωσει  σήμερα ΠΕΑ....

τεσπα...

"ξερουν αυτοι..."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο δεν μπορεί ένας δημόσιος υπάλληλος να κάνει ΠΕΑ ούτε σε Δημόσιο κτήριο. Γιατί είναι ιδιοκτησία του αφεντικού του.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σε διαμέρισμα ψιλής κυριότητας ανήλικου ανιψιού μου όπου την επικαρπία την έχει η αδελφή μου, μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ ή θα ακούσω τις καμπάνες της ΕΥΕΠΕΝ;

Μη με πείτε για τ/φ, γιατί τους έχω στείλει e-mail με ό,τι ερωτήματα έχουν γραφτεί σ' αυτό το νήμα (κι ό,τι άλλο κατέβασε η κούτρα μου), από τις 25/07/2013 κι ακόμα ......φέεεεεεεεεεεεεετα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν υπάρχει συγγενής β' βαθμού που έχει κυριότητα στο ακίνητο σύμφωνα με το ΠΔ 100 υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.