Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


serol

Recommended Posts

Το σχέδιο αυτό είναι της σύστασης, όπως και αυτή η παρατήρηση ή από τον μηχανικό που έδωσε τη βεβαίωση??

image.png.764d6d756bf64339c1cc084c359a5487.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Το σχέδιο αυτό είναι της σύστασης, όπως και αυτή η παρατήρηση ή από τον μηχανικό που έδωσε τη βεβαίωση??

image.png.764d6d756bf64339c1cc084c359a5487.png

Τα κόκκινα τα έγραψα εγώ για να καταλάβετε καλύτερα. Η παρατήρηση στον πίνακα κοινοχρήστων στη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας λεει απλώς ότι "η μέτρηση έγινε από τη γραμμή δόμησης"  η οποία φάινεται και επισημαίνεται στο σχέδιο που είναι προσαρτημένο στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Στο συμβόλαιο της σύστασης τα τετραγωνικά αναγράφονται 99 και περιλαμβάνουν και αυτό το κομμάτι που προβάλλει στο μπαλκόνι.  (δεν είναι δομημένο) .   Τα τετραγωνικά στο σχέδιο αν τα αθροίσετε βγαίνουν πολυ  λιγότερα έτσι κι αλλιώς. Επιπλέον, ο μηχανικός μου που έκανε τη μέτρηση τα βρίσκει επίσης λιγότερα από 99. Πολύ λιγότερα. Έχω αναθέσει την υποθεση σε δικηγόρο γιατί η ιδιοκτήτρια κάνει άρνηση και λέει δεν υπαρχει πρόβλημα αφου ο μηχανικός το 2012 μου βεβαίωσε ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Προσπαθώ να της εξηγήσω ότι άλλο το ένα κι άλλο το άλλο και ότι η πραγματική κατάσταση είναι αλλη από αυτή που αναγράφεται στα συμβόλαια. Δεν θέλει ούτε να το ακούσει. Δε μπορώ να συνεννοηθώ. Επιπλεόν δε μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό το έκαναν αυτό τότε... Το ίδιο  συμβαίνει σε όλα τα διαμερίσματα τα ανάλογα στους άλλους ορόφους. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάστε σας παρακαλώ όλο το κείμενο που φαίνεται μισό  κάτω από το κόκκινο βέλος της εικόνας του προηγούμενου μηνύματος μου και πείτε μας ποιός το έγραψε.

Ίσως  αγοράζεις νόμιμα ένα διαμέρισμα μη συνολικά υλοποιημένο και χωρίς αυθαιρεσίες

Υπόψη σας ότι στο εμβαδόν αθροίζονται και το εμβαδό των τοίχων 

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2023 at 11:05 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Ανεβάστε σας παρακαλώ όλο το κείμενο που φαίνεται μισό  κάτω από το κόκκινο βέλος της εικόνας του προηγούμενου μηνύματος μου και πείτε μας ποιός το έγραψε.

Ίσως  αγοράζεις νόμιμα ένα διαμέρισμα μη συνολικά υλοποιημένο και χωρίς αυθαιρεσίες

Υπόψη σας ότι στο εμβαδόν αθροίζονται και το εμβαδό των τοίχων 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

παρατηρήσεις.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και παραπάνω ότι τα κόκκινα γράμματα είναι δική μου παρατήρηση, σε προσωπική επικοινωνία, για να είναι πιο κατανοητό το πρόβλημα που έχει ανακύψει. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για 90+ πραγματικά τετραγωνικά ενώ το συμβόλαιο λέει 99  (και σε πώληση σε τιμή για 99 εξάλλου) . Ειναι σημαντικά μικρότερο για τις ανάγκες μου.  Συμπληρωματικά να επισημάνω οτι ο μηχανικός που έκανε την εμβαδομέτρηση έλαβε υπόψιν τις πιθανές αποκλίσεις λόγω της μέτρησης του εμβαδού των τοίχων και παρόλα αυτά υφίσταται σημαντική διαφορά που σίγουρα ξεπερνά το 2% (που αναφέρεται σε πολλά σχόλια ως αποδεκτή διαφορά) . Σας ευχαριστώ και πάλι.

 

Edited by serol
Link to comment
Share on other sites

Επομένως από ότι καταλαβαίνω, πρόκειται να αγοράσεις ένα διαμέρισμα, που ναι μεν δεν είναι 99 τ.μ, αλλά βάσει της σύστασης μπορείς νόμιμα, να τα φτάσεις, με υλοποίηση και των υπολοίπων τ.μ, επεκτείνοντάς το,   μέχρι την οικοδομική γραμμή. Επί της ουσίας με αυτή τη σύσταση παίρνεις κατά κάποιο τρόπο και αέρα που αντί να τον πάρεις στον μελλοντικό όροφο (όπως γίνεται κατά πλειοψηφία) τον παίρνεις στο ίδιο τον όροφο που βρίσκεται το διαμέρισμα σου.

Και εγώ έκανα σύσταση σε κτισμένη διώροφη επί πυλωτής δίνοντας τα μελλοντικά στην πυλωτή και όχι στο όροφο. Κάτι που δεν θεωρείται λάθος

Ο μηχανικός σας ας εξετάσει (βάσει των άρθρων 23 του 4067/12 και 107 του 4495/17) αν μπορείτε  με τα σημερινά πολεοδομικά δεδομένα της περιοχής να υλοποιήσετε και τα υπολειπόμενα τ.μ μέχρι την οικοδομική γραμμή.

Από ότι καταλαβαίνω από το σχέδιο που αναρτήσατε η οικοδομή είναι πολύ πριν του 1983.  Και επομένως αν παραληφθεί κάτι που λέτε περί των 2 πράσινων τριγώνων του αρχικού μηνύματός σας  η μεταβίβαση για μένα  δεν είναι λάθος γιατί κατά το άρθρο 99/Ν 4495/17 ισχύουν τα παρακάτω:

Αν η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, είναι δυνατή η υποβολή της κάτοψης που επισυνάπτεται στη σύσταση και δεν απαιτείται να προβεί ο μηχανικός στη σύνταξη νέου σχεδίου κάτοψης, χωρίς όμως αυτό να πιστοποιεί τη νομιμότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις. Ο έλεγχος των αυθαιρεσιών γίνεται σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας,

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vasilis Petralwna said:

Η προκαταβολή που έχετε δώσει έγινε με συμβολαιογραφικό τύπο ?

 Με ιδιωτικό συμφωνητικό... Έχει ανατεθεί σε δικηγόρο.   Ευχαριστώ για τα σχόλια 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Επομένως από ότι καταλαβαίνω, πρόκειται να αγοράσεις ένα διαμέρισμα, που ναι μεν δεν είναι 99 τ.μ, αλλά βάσει της σύστασης μπορείς νόμιμα, να τα φτάσεις, με υλοποίηση και των υπολοίπων τ.μ, επεκτείνοντάς το,   μέχρι την οικοδομική γραμμή. Επί της ουσίας με αυτή τη σύσταση παίρνεις κατά κάποιο τρόπο και αέρα που αντί να τον πάρεις στον μελλοντικό όροφο (όπως γίνεται κατά πλειοψηφία) τον παίρνεις στο ίδιο τον όροφο που βρίσκεται το διαμέρισμα σου.

Και εγώ έκανα σύσταση σε κτισμένη διώροφη επί πυλωτής δίνοντας τα μελλοντικά στην πυλωτή και όχι στο όροφο. Κάτι που δεν θεωρείται λάθος

Ο μηχανικός σας ας εξετάσει (βάσει των άρθρων 23 του 4067/12 και 107 του 4495/17) αν μπορείτε  με τα σημερινά πολεοδομικά δεδομένα της περιοχής να υλοποιήσετε και τα υπολειπόμενα τ.μ μέχρι την οικοδομική γραμμή.

Από ότι καταλαβαίνω από το σχέδιο που αναρτήσατε η οικοδομή είναι πολύ πριν του 1983.  Και επομένως αν παραληφθεί κάτι που λέτε περί των 2 πράσινων τριγώνων του αρχικού μηνύματός σας  η μεταβίβαση για μένα  δεν είναι λάθος γιατί κατά το άρθρο 99/Ν 4495/17 ισχύουν τα παρακάτω:

Αν η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, είναι δυνατή η υποβολή της κάτοψης που επισυνάπτεται στη σύσταση και δεν απαιτείται να προβεί ο μηχανικός στη σύνταξη νέου σχεδίου κάτοψης, χωρίς όμως αυτό να πιστοποιεί τη νομιμότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις. Ο έλεγχος των αυθαιρεσιών γίνεται σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας,

Ευχαριστώ για τα σχόλια.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.