Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Και μια απορία :

Τα κτίρια εκτός σχεδίου υπάγονται σε αυτό το ΦΕΚ 376;

Το "εντός σχεδίου περιοχών, και σε οικισμούς" του τίτλου της ΚΥΑ αναφέρεται μόνο στον όρο "οικόπεδα" ή στο "κτίρια και οικόπεδα" ;

Από τον τίτλο ...

 

 

Μια μικρή παρένθεση για να απαντήσω στο ερώτημά μου (post 300)...

Η δεύερη ΚΥΑ για τα εκτός σχεδίου που δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα - ή έχασα κάτι ; - κάνει σαφείς αναφορές σε κτίρια εκτός σχεδίου, οπότε η πρώτη ΚΥΑ (ΦΕΚ 376) προφανώς αναφέρεται μόνο στα κτίρια εντός σχεδίου... Sorry για τον αποπροσανατολισμό...

Link to comment
Share on other sites

Albireo:

ΦΕΚ 1556/22/09/2010:

"Εγκατάσταση φ/β στις εκτός σχεδίου περιοχές"

 

http://www.helapco.gr/library/5_10_10/fek_ektos_sxediou.pdf

 

Συνάδελφοι σήμερα ένας πελάτης μου (οικιακο έως 10kW) μου έδειξε ένα άρθρο από γνωσή οικονομική εφημερίδα που έλεγε ότι η τιμή της κιλωβατώρας σε σχέση με το αρχικό συμβόλαιο μπορει να αυξάνεται αλλά ακόμα και να μειώνεται από χρονιά σε χρονια !!!! .....

 

Πρακτικά μπορεί να γίνει. Αυτό όμως σημαίνει ότι ο δείκτης καταναλωτή θα γίνει αρκετά αρνητικός ώστε το 25% να επειρεάσει την τιμή πώλησης της kWh και ότι η αγοραστική μας δύναμη θα ήταν μεγαλύτερη από την πτώση.

Με τη σημερινή οικονομική κατάσταση πιστεύεις ποτέ ότι η αγοραστική μας δύναμη θα είναι τόσο μεγάλη ώστε να επειρεάσουμε την τιμή της kWh προς τα κάτω; Δύσκολο μου φαίνεται αν σκεφτούμε εθνικά δάνεια, μειώσεις μισθών, άνοδος ΦΠΑ, ...

Link to comment
Share on other sites

Τsilena ευχαριστώ για την απάντηση-ανάλυση.Δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Θεωρητικά γίνεται αλλά πρακτικά είναι αδύνατον, απλά καλό είναι τελικά να το αναφέρω στον πελάτη ότι δεν αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο φεκ μπορει να εχει την ιδια ημερομηνια με το 1557 αλλα για καποιους λογους καθυστερησε η κυκλοφορια του.Τα μεγαλα κεφαλια ξερουν γιατι.

Σε αυτο (και για οσους ασχολουνται και με τα φωτοβολταικα επι εδαφους) και στο αρθρο 1 παραγρ 4 αναφερει πλαγιες αποστασεις απο τα ορια το διπλασιο του υψους και στην παραγρ 1 αναφερει οτι ο εξοπλισμος δεν πρεπει να ξεπερναει τα 2.5 μ.Απορία: Τα γνωστα μεχρι τωρα trackers των 9 μετρων υψος και αλλων τοσων πλατους τα ξεχναμε εντελως και παμε για αλλα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με τα τράκερς γίνεται πανικος

έχουν βγάλει πολλές ανακοινώσεις και πιέζουν το υπουργείο με χάσιμο θέσεων εργασίας όλγω του ότι θα πεθάνει η αγορά των Ελληνικών τράκερς αν ισχύσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

... και στην παραγρ 1 αναφερει οτι ο εξοπλισμος δεν πρεπει να ξεπερναει τα 2.5 μ.Απορία: Τα γνωστα μεχρι τωρα trackers των 9 μετρων υψος και αλλων τοσων πλατους τα ξεχναμε εντελως και παμε για αλλα?

 

Όχι, απλά αν ξεπερνάνε τα 2,50 μ. τότε θα πρέπει τα γήπεδα να είναι άρτια και οικοδομήσιμα :

 

"Δεν απαιτείται τα γήπεδα να είναι άρτια και οικοδομήσιμα, εκτός εάν ζητούνται δομικές κατασκευές πέραν των απολύτως αναγκαίων για την εγκατάσταση αυτή. Ως απολύτως αναγκαίες κατασκευές νοούνται:

α) ... β) ... γ) ... και δ) εγκατεστημένος εξοπλισμός Φ/Β συστημάτων των οποίων κανένα στοιχείο δεν υπερβαίνει τα 2,5μ. από τη στάθμη του φυσικού ή τεχνητά διαμορφωμένου εδάφους των γηπέδων"

 

Και σύμφωνα με την παρ. 1 του Άρθρου 2 της νέας ΚΥΑ, εξακολουθούν να βγαίνουν με Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, ανεξαρτήτως ισχύος. Τώρα, αν είναι και μέχρι 100 KW και δεν βρισκεται σε ρέμα κλπ κλπ (Αρθρο 2, παρ. 2 περ. β)), αναφέρει και ποιά δικαιολογητικά χρειάζονται. Από τα 100 KW και πάνω; ό,τι έχουμε ευχαρίστηση; ;) Υποθέτω ότι εννοεί ότι γι αυτές τις περιπτώσεις δεν θα αρκούν οι υπεύθυνες δηλώσεις και απαιτούνται κανονικά οι βεβαιώσεις από δασαρχείο, αρχαιολογική υπηρεσία κλπ...

 

Με το "ψηφιακή μορφή" για το τοπογραφικό, τι εννοεί; να έχει συνταχθεί σε ψηφιακή μορφή, ή και να υποβάλεται στην Πολεοδομία, πράγμα μάλλον απίθανο ε; είναι κάτι που αφορά γενικά τις προδιαγραφές σύνταξης των τοπογραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Οι τρακερς δεν μπαίνουν με ΕΕΜΚ αλλά με ΕΕ.

Τα δικαιολογητικά δεν είναι ότι μας κατέβει αλλά αυτά της έγκρισης εργασιών, δηλ. όλες οι εγκρίσεις κανονικά.

 

Και συμφωνώ απολύτως και με τα όρια. Δεν μπορεί να έχεις δύο συνεχόμενα αγροκτήματα και να βάζεις στα 2,5 μ ανεξάρτητα ύψους κατασκευής. Τις σκιάσεις του διπλανού ποιός θα τις περιορίσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω δύο γειτονικά αγροτεμάχια με ξεχωριστά συμβόλαια με κοινό ιδιοκτήτη. Υπάρχουν ξεχωριστοί μετρητές της ΔΕΗ (ο ένας με οικιακό τιμολόγιο, ο άλλος με αγροτικό).

 

Δε νομίζω πως με εμποδίζει κάτι από το να καταθέσω αιτήσεις για 2 ξεχωριστά έργα σε στέγη κτιρίου το ένα, σε οροφή νόμιμης αποθήκης το άλλο, ή μου διαφεύγει κάτι;

 

Όσον αφορά τον μετρητή παρεχόμενης ενέργειας προς το δίκτυο.

Υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς τη χωροθέτησή του; Εννοώ μπορεί να βρίσκεται εντός του περιφραγμένου αγροτεμαχίου ή υποχρεωτικά πρέπει να βρίσκεται σε μέρος που θα έχει πρόσβαση η ΔΕΗ όποτε το θελήσει;

 

 

Πήγα να ρωτήσω και στη ΔΕΗ, αλλά η σχετική με τα φωτοβολταϊκά δεν είχε ιδέα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω δύο γειτονικά αγροτεμάχια με ξεχωριστά συμβόλαια με κοινό ιδιοκτήτη. Υπάρχουν ξεχωριστοί μετρητές της ΔΕΗ (ο ένας με οικιακό τιμολόγιο, ο άλλος με αγροτικό).

 

Δε νομίζω πως με εμποδίζει κάτι από το να καταθέσω αιτήσεις για 2 ξεχωριστά έργα σε στέγη κτιρίου το ένα, σε οροφή νόμιμης αποθήκης το άλλο, ή μου διαφεύγει κάτι;

 

Κατά τη γνώμη μου, ανεξάρτητα αν έχεις δύο τίτλους ιδιοκτησίας, από τη στιγμή που είναι όμοροι δε θα μπορούσες να αιτηθείς δύο διαφορετικούς σταθμούς.

 

Από την άλλη, όταν έχεις αγροτικό τιμολόγιο δεν έχεις βιομηχανική στέγη και δεν συμπεριλαμβάνεσαι στο νομοθετικό πλαίσιο των φ/β σε στέγες.

Μόνο το οικιακό, θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.