Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

καλησπέρα και απο εμένα,

 

αν και διάβασα ΟΛΟ το θέμα συνάντησα μονο μια φορα την απορία καπιου και αυτή δεν απαντήθηκε. Και εγώ έχω τον ίδιο προβληματισμο:

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

 

Έστω οτι πέρνεις τις άδειες , στίνεις το πάρκο είτε στη στέγη είτε στο γήπεδο, υπογράφεις και τα χαρτιά.

 

ΑΠΟΡΙΑ Α

 

Μετά απο Χ χρονικό διάστημα ΑΝ "αλάξει" η ΔΕΗ και δεν είναι έτσι όπως την ξέρουμε τώρα (πχ σπάσει σε 2-3 κομμάτια) τα συμβόλεα τί γίνονται??

 

ΑΠΟΡΙΑ Β

 

Μπορεί η ΔΕΗ να σπάσει το συμβόλαιο?? Και αν ναι τι ρύτρες έχει(αν έχει)??

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

leontas: Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις στα χωράφια και σε στέγες πάρκων άνω των 10kW η ΔΕΗ δεν έχει καμία αρμοδιότητα με τα συμβόλαια. Ο ΔΕΣΜΗΕ είναι ο Διαχειριστής της Ενέργειας στην Ελλάδα. Για το αν μπορεί να σπάσει το συμβόλαιο μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο δικηγόρο να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όταν μια εταιρία εξαγοράζεται η μεταβιβάζεται την ακολουθούν και οι υποχρεώσεις της.

Δεν νομίζω ότι σαφή και 100% απάντηση μπορεί να δώσει κάποιος.

Κάτι άλλο αν κάποιος ιδιώτης έχει πάει σε εναλλακτικό την σύμβαση συμψηφισμού την υπογράφει μαζί του (αυτό μου είπαν και το μεταφέρω με επιφύλαξη).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι νομικός, το άρθρο 11 της σύμβασης συμψηφισμου, περί λύσης της σύμβασης, δεν επιτρέπει την καταγγελία της σύμβασης χωρίς λόγο.

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=718

 

Εδώ φαίνεται από την άλλη, ότι όσες ευθύνες και δικαιώματα έχει σαν προμηθευτής η ΔΕΗ, τα ίδια έχει και ένας εναλλακτικός προμηθευτής.

Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια ΚΥΑ σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου πήρε φεκ.376/06-09-2010 Α.Α.Π.

 

Αναφέρει ότι στις στέγες ακολουθούμε την κλίση της σκεπής. ωστόσο,εάν έχουμε στέγη προς το βορρά ξέρεις κανεις εάν μπορούμε να βάλουμε βάσεις στήριξης έτσι ώστε να βλέπουν νότο?που σημαίνει ότι δεν ακολουθούν την κλίση της στέγης,γιατί πρέπει να βλέπουν νότο. γίνεται η υπάρχει πρόβλημα? από το νομο εννοώ γιατί η πολεοδομία δεν μπλέκεται καθόλου.

──────────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 1 περί χρήσης κεφαλαίων. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει....

διαλεγεις Α.Α.Π. στο τεύχος και βάζεις ημερομηνία Σεπτεμβρίου.

──────────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 1 περί χρήσης κεφαλαίων. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Η καινούργια ΚΥΑ σε κτίρια και οικόπεδα εντός σχεδίου πήρε φεκ.376/06-09-2010 Α.Α.Π.

Αναφέρει ότι στις στέγες ακολουθούμε την κλίση της σκεπής. ωστόσο,εάν έχουμε στέγη προς το βορρά ξέρεις κανεις εάν μπορούμε να βάλουμε βάσεις στήριξης έτσι ώστε να βλέπουν νότο?που σημαίνει ότι δεν ακολουθούν την κλίση της στέγης,γιατί πρέπει να βλέπουν νότο. γίνεται η υπάρχει πρόβλημα? από το νομο εννοώ γιατί η πολεοδομία δεν μπλέκεται καθόλου.

 

Βάσεις στήριξης σαφώς υπάρχουν για να κάνεις αλλαγή κλίσης αλλά έρχεται σε αντίθεση με το αυτό που λέει ο νόμος οποτε τι κάνεις?

και επίσης γιατί να βάλεις στο κεφάλι σου θέματα με ανεμοπιέσεις κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.