Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Me χαλαζι δε θα εχεις προβλημα.

Το προβλημα το οποιο ισως εχεις ειναι με τους inverters αν τους εχεις σε εξωτερικο χωρο μονο.

Αν δηλαδη πιανουν πολυ χαμηλες θερμοκρασιες <-15 πχ.

τοτε ισως εχεις σοβαρο προβλημα.Μπορει να σου καουν οι Inverters.

Βεβαια αυτο εχει να κανει και με το πως διαστασιολογησες το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Για κόστος δε ξέρω αλλά αν δεν πρόκειται για ιδιαίτερη χαλαζόπτωση (τύπου μπαλάκι του γκολφ) δεν έχουν φόβο. Μην ξεχνάς πως γίνετε η εγκατάσταση τους σε Γερμανία και άλλες βόρειες χώρες με πιο δρυμή χειμώνα από εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεται τι ισχύει για φωτοβολταικά στις βιομηχανικές στέγες; Απο ότι ξέρω επιτρέπονται μέχρι 100kW. Το ρεύμα πωλείται έναντι 0,55€ όπως είναι στα σπίτια; Επίσης,τα έσοδα είναι φορολογίσιμα;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να προσκομίσεις έγγραφα κάπου τα οποία να αποδικνείουν οτι η στέγη στεγάζει βιομηχανία? Για παράδειγμα ένας πελάτης έχει μια αποθήκη με στέγη 1 στρέμμα. Μπορεί να βάλει όσα θέλει;

Link to comment
Share on other sites

μου ζητησε ιδιωτης να του εκδοσω αδεια για εγκατασταση φ/β στο δωμα του...

 

αλλα το δωμα του ειναι ολο περγκολες.....πανω στις περγκολες μπορουν να μπουν?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα inverters kostal 10.1 εξω,και κατω ,απο σκεπαστρο.Στη θεσσαλονικη σπανια εχουμε θερμοκρασιες κατω απο -15.Και η ασφαλιση κοστιζει 150 euros ΤΟ χρονο.Να την κανω

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεται τι ισχύει για φωτοβολταικά στις βιομηχανικές στέγες; Απο ότι ξέρω επιτρέπονται μέχρι 100kW. Το ρεύμα πωλείται έναντι 0,55€ όπως είναι στα σπίτια; Επίσης,τα έσοδα είναι φορολογίσιμα;

 

@Νικολάκη: Κοίτα την ενότητα "Εγκατάσταση Φ/Β σε ενοικιαζόμενο κτίριο"

 

Δεν επιτρέπονται μόνο μέχρι 100kW. Μπορεί κάποιος να βάλει όσα σύμφωνα με τη στατική του κτιρίου μπορούν να μπουν.

ΤΟ ρεύμα πωλείται αυτή τη στιγμή 0,441 και τα έσοδα φορολογούνται.

 

Διάβασε το νόμο 3851/2010 και τις επεξηγήσεις του ΥΠΕΚΑ. Μη νομίσεις ό,τι έχουμε κάνει όλοι μας κάτι διαφορετικό.

 

/////

Παιδιά προσπαθείτε να ακολουθείτε τις ενότητες, ξαναγράφουμε και ξαναδιαβάζουμε τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.