Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Θα κλείσεις την κάμερα σε στεγανό γυάλινο κουτί. Δεν έχεις δει τόσες και τόσες απο χιονοδρομικά κέντρα ? Εναλλακτικά πληρώνεις για κάτι ακριβότερο.

 

Το κάθε πανελ ξεχωριστά δε μπορείς να το ελέγξεις. Συνδέονται είτε σε σειρά είτε παράλληλα.

Ασε που δεν σπάνε με τον καιρό. Πρέπει κάποιος να τα σπάσει... δε σπάνε καθόλου εύκολα. (μιλάμε για τζάμι EVA και σοβαρή εταιρία)

Link to comment
Share on other sites

kostac: Γιατί δεν μπορεί να βάλει σε δύο κατοικίες του ίδιου ιδιοκτήτη 2 διαφορετικά Φ/Β πάρκα? Από τη στιγμή που είναι διαφορετικά τα ρολόγια της ΔΕΗ και διαφορετικές ιδιοκτησίες προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος ιδιοκτήτης όταν έχει πάνω από μία ιδιοκτησία, οι οποίες έχουν διαφορετικές παροχές (μετρητές κατανάλωσης) και βρίσκονται σε διαφορετικά οικόπεδα, τότε μπορεί να βάλει σε όλες μέχρι 10kWp.

 

Αν όμως οι ταράτσες/στέγες/δώματα βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο/αγροτεμάχιο τότε θεωρούνται όμορες και μπαίνει το μέγιστο ένα φβ μέχρι 10kWp.

 

Αν πάλι υπάρχουν στο οικόπεδο/αγροτεμάχιο δύο κάθετες ιδιοκτησίες με διαφορετικούς μετρητές κατανάλωσης, τότε μόνο η μία μπορεί να βάλει γιατί θεωρούνται όμορες ως προς την εδαφική ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

To ΦΕΚ λέει ότι στον κοινόχρηστο χώρο μπαίνει μόνο ένα σύστημα των 10kW.

Σε ιδιόκτητο χώρο ταράτσας ή στέγης μπορείτε να βάλετε περισσότερα, αρκεί να αντιστοιχεί το καθένα σε διαφορετικό ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη παράγραφος στηρίζεται από το Ειδικό Πρόγραμμα για τις Στέγες ΦΕΚ 344/20.07.2009

 

Η 2η και η 3η στηρίζονται από τη δεύτερη ανακοίνωση της ΔΕΗ, παράγραφος 10.

http://www.dei.gr/Images/2η%20ανακοίνωση%20ΔΕΗ%20(2).pdf

 

Γι αυτό το λόγο lefteriz στην ίδια στέγη ή ταράτσα μπαίνει ΕΝΑ φβ μέχρι 10 kWp ανεξάρτητα πόσα διαφορετικά ρολόγια και διαφορετικοί ιδιοκτήτες υπάρχουν.

 

Και τώρα η καραμέλα της ημέρας:

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=389&sni[524]=497

:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό για τα όμορα στα οικιακά ΦΒ. Μάλλον μπερδεύτηκες με τα κανονικά ΦΒ. Αν σε ένα οικόπεδο έχουν χτιστεί 3 μεζονέτες με 3 μετρητές, και ίδιος να ειναι ο ιδιοκτήτης μπαίνουν 3 οικιακά ΦΒ.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση Α:

Ιδιοκτήτης Α έχει ένα οικόπεδο

Σ' αυτό έχει κτίσει 3 μεζονέτες με 3 μετρητές και σε όλες τις κάθετες ιδιοκτησίες είναι ο ίδιος κύρος =>

Σε μία θα κάνει το φβ οι άλλες είναι όμορες.

 

Περίπτωση Β:

Ιδιοκτήτης Α έχει ένα οικόπεδο

Σ' αυτό έχει κτίσει 1 μεζονέτα με 1 μετρητή και ένας άλλος Ιδιοκτήτης Β έχει κτίσει κολλητά άλλη μεζονέτα με άλλον μετρητή => η ΔΕΗ θα αποφασίσει αν σχετίζονται ή όχι.

(Εμένα η ΔΕΗ τα θεώρησε όμορα λόγω του κοινού ιδιοκτήτη στο οικόπεδο).

Κατά τη γνώμη μου, παίζεται η νομιμότητα της απόφασης.

 

stayros, όσο αφορά την έννοια του όμορου και της υπαίτιας κατάτμησης, η εμπειρία μου μέχρι τώρα και όσο έχω διαβέσει τη νομοθεσία, δεν υπάρχει διάκριση σε οικιακό ή επενδυτικό.

Πάνε οι καλές μέρες της ΡΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

tsilena για να πούμε και του στραβού το δίκιο, αν έχει κάποιος 30 στρέμματα και κάνει αιτήσεις για πολλά 100άρια τότε καταστρατηγεί το νόμο και καλά κάνει η ΔΕΗ και βγάζει τέτοιες αποφάσεις.

Αν όμως έχει κάποιος ένα αγροτεμάχιο 100 στρεμμάτων και θέλει να το νοικιάσει σε διαφορετικούς επενδυτές τότε μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Αλλά έτσι είναι η Ελλάδα (εμείς την έχουμε κάνει έτσι), τί να κάνουμε...

Στην περίπτωση όμως των κατοικιών που έχεις διαφορετικούς ιδιοκτήτες, είτε είναι σε ταράτσα 300 ή παραπάνω τ.μ. είτε σε μεζονέτες, η ΔΕΗ είναι υποχρεομένη να εφαρμόσει το νόμο, γιατί οι ιδιοκτήτες έχουν τα ίδια δικαιώματα απέναντι σε αυτόν.

Είναι ντροπή η λογική του "όποιος προλάβει να κάνει αίτηση θα βάλει το 10άρι".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.