Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Εχεις δίκιο kfran. Το σημαντικό είναι στο άρθρο για τα Φ/Β που λέει μέγιστο ύψος 1.20μ

 

Αρα αφού έχεις 30εκ συμπαγές και 70εκ κιγκλίδωμα, καλύπτεις και τα δύο άρθρα.

Από την πολεοδομία τι σου λένε?

 

υ.γ. Αλλά αυτό που λες με την οριοθέτηση δεν ισχύει παντού. Αν σε δώμα 500μ² βάλεις τα στοιχεία στα 300μ², τότε πρέπει να κάνεις οριοθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Από την πολεοδομία μου λένε ότι θέλουν γνωμοδότηση από "προισταμένη αρχή" για το θέμα...

 

Από που προκύπτει ότι πρέπει να κάνω οριοθέτηση σε συγκεκριμένη απόσταση από τα πάνελς; πχ αν το στηθαίο της πλάκας ειναι σε απόσταση 10μ. απο τα πάνελς προκύπτει από κάπου κώλυμα?

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψες παραπάνω:

"Τα Φ/Β στοιχεία που τοποθετούνται στο δώμα του κτιρίου θα πρέπει να οριοθετούνται περιμετρικά με στηθαίο συμπαγές μέγιστου ύψους 1,20 μ. για αισθητικούς λόγους και για την προστασία της εγκατάστασης."

 

Τώρα το θέμα είναι σε ποια απόσταση από τα πάνελς θα πρέπει να είναι το στηθαίο.

Εδώ σε θέλω κάβουρα...

Link to comment
Share on other sites

Και όπως γίνεται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις, αφου δεν μου απαγορευεις να κάνω την οριοθέτηση σε οτι απόσταση θέλω, μπορώ να το κάνω, αν ισχυρίζεσαι οτι δεν μπορώ, στήριξέ το...

 

Πάντως αν φτάσουμε να έχουμε και τέτοια κολλήματα, το χασαμε το κορμι πατριώτη...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πρέπει να κάνει τον δικηγόρο του διαβόλου... :)

Ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει μια κουβέντα που υπάρχει αντίλογος....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα να ρωτησω και γω αυριο στον προισταμενο της πολεοδομιας.Αν εχω καγκελο και συμπαγες με συνολο 1 μετρο τοτε ειμαι μεσα και στους 2 νομους.Το θεμα ειναι να γινεται απο δω και περα ενημερωση φακελου και οχι αδεια μικρης κλιμακας.Παμε πισω την αναπτυξη ετσι.Το 80% των κατοικιων θα κοπουν ή θα πρεπει να προβουν σε διορθωσεις στα στηθαια τους.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Η ισχύς των φ/β πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη από το inverter ή το αντίθετο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που πιθανόν να έχει απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω. Η ισχύς των φ/β πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερη από το inverter ή το αντίθετο?

Γενικα υπαρχουν ανοχες ως προς τη διαστασιολογηση ινβερτερ και πανελ.Σε γενικες γραμμες τα ινβερτερ ειναι ισα ή και λιγο μικροτερα των πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω τους συναδελφους απο τη λαρισα οτι η εχει αποσταλλει e-mail στην υπουργο κ. Μπιρμπιλη για ττο προβλημα που αντιμετωπιζουμε με την πολεοδομια λαρισας και τα στηθαια.Καλο θα ηταν να το κανουν και αλλοι για να ακουστουμε.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε αν κάποιος νοήμων άνθρωπος θα υλοποιήσει αυτό που αναφέρει ο νόμος ότι για κτιρικές εγκαταστάσεις θα αρκεί απλά μια ενημέρωση. Πιστευω ότι όταν στις πολεοδομίες βλέπουν κάποιο μηχανικό που πηγαίνει φωτοβολταικά κάνουν πλάκα μεταξύ τους και λένε πως θα τον ταλαιπωρήσουν παραπάνω για να κάνουν χαβαλέ, προς θεού δεν ισχύει για όλους αλλά δυστυχώς ισχύει για μεγάλο ποσοστό.

Απο την μια γίνονται εγκαταστάσεις trackers Με μικρής κλίμακας και απο την άλλη για στέγη σε κάτι χωριά ζητάνε ΕΠΑΕ και διαγράμματα κάλυψης και φωτορεαλιστικά. ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.