Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για το site.

Έχω αρχίσει τον τελευταίο καιρό και ασχολούμαι με τον κλάδο των φωτοβολταικών και έχω κάποιες απορίες.

Ας υποθέσουμε ότι ένα σπίτι έχει μια σκεπή η οποία χωράει 26 panels των 180w, 44,5V στην νότια πλευρά 10 panels στην ανατολική και 14 panels στην δυτική του πλευρά. Στο σύνολο δηλ. 50x180=9000Wp. Οι απορίες μου είναι:

1. Ανατολική και δυτική μπορούν να συνδεθούν σε έναν inverter με 2 string? (κάπου διάβασα ότι δεν γίνεται, δεν θυμάμαι όμως τον λόγο)

2. Αν από την στιγμή που το σύστημα θα είναι τριφασικό τι γίνεται στην περίπτωση που βάλω 3 inverter, έναν για τα 26 νότια σε 2 string των 13, έναν για τα 10 ανατολικά και έναν για τα 14 δυτικά. Όσον αφορά το σύστημα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την ανομοιομορφία των φάσεων αφού θα είναι σαν να έχω 3 μεμονομένα συστήματα, πως το αντιμετωπίζει όμως η ΔΕΗ. (Σε ερώτησή μου πάντως σε Γερμανό συνάδελφο μου είπε ότι στην Γερμανία δεν υπάρχει πρόβλημα αφού η "ΔΕΗ" τους, τους επιτρέπει μέχρι και 4kw διαφορά ανα φάση.

Τέλος τι γίνεται στην περίπτωση των δύριχτων στεγών (ανατολή-δύση) π.χ 3600W από την μια πλευρά και 3600W από την άλλη. Δέχεται η ΔΕΗ 2φασικό? και αν όχι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3 Inverter?

Ελπίζω να μην σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για το site.

Έχω αρχίσει τον τελευταίο καιρό και ασχολούμαι με τον κλάδο των φωτοβολταικών και έχω κάποιες απορίες.

Ας υποθέσουμε ότι ένα σπίτι έχει μια σκεπή η οποία χωράει 26 panels των 180w, 44,5V στην νότια πλευρά 10 panels στην ανατολική και 14 panels στην δυτική του πλευρά. Στο σύνολο δηλ. 50x180=9000Wp. Οι απορίες μου είναι:

1. Ανατολική και δυτική μπορούν να συνδεθούν σε έναν inverter με 2 string? (κάπου διάβασα ότι δεν γίνεται, δεν θυμάμαι όμως τον λόγο)

2. Αν από την στιγμή που το σύστημα θα είναι τριφασικό τι γίνεται στην περίπτωση που βάλω 3 inverter, έναν για τα 26 νότια, έναν για τα 10 ανατολικά και έναν για τα 14 δυτικά. Όσον αφορά το σύστημα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την ανομοιομορφία των φάσεων αφού θα είναι σαν να έχω 3 μεμονομένα συστήματα, πως το αντιμετωπίζει όμως η ΔΕΗ. (Σε ερώτησή μου πάντως σε Γερμανό συνάδελφο μου είπε ότι στην Γερμανία δεν υπάρχει πρόβλημα αφού η "ΔΕΗ" τους, τους επιτρέπει μέχρι και 4kw διαφορά ανα φάση.

Τέλος τι γίνεται στην περίπτωση των δύριχτων στεγών (ανατολή-δύση) π.χ 3600W από την μια πλευρά και 3600W από την άλλη. Δέχεται η ΔΕΗ 2φασικό? και αν όχι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3 Inverter?

Ελπίζω να μην σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Δεν μπορείς να έχεις τόσο μεγάλη ασυμετρία (για το 2)

για το τελευταίο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και ένα τριφασικό inverter και να καλύψεις και τις 2 στέγες 2 μονοφασικοί δεν παίζει με τίποτα στην Ελλάδα απο όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος τι γίνεται στην περίπτωση των δύριχτων στεγών (ανατολή-δύση) π.χ 3600W από την μια πλευρά και 3600W από την άλλη. Δέχεται η ΔΕΗ 2φασικό? και αν όχι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3 Inverter?

Δε μπορείς να συνδέσεις κάποια panel απο τις δύο στέγες στην 3η φάση?

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι ένα σπίτι έχει μια σκεπή η οποία χωράει 26 panels των 180w, 44,5V στην νότια πλευρά 10 panels στην ανατολική και 14 panels στην δυτική του πλευρά. Στο σύνολο δηλ. 50x180=9000Wp. Οι απορίες μου είναι:

1. Ανατολική και δυτική μπορούν να συνδεθούν σε έναν inverter με 2 string? (κάπου διάβασα ότι δεν γίνεται, δεν θυμάμαι όμως τον λόγο)

2. Αν από την στιγμή που το σύστημα θα είναι τριφασικό τι γίνεται στην περίπτωση που βάλω 3 inverter, έναν για τα 26 νότια σε 2 string των 13, έναν για τα 10 ανατολικά και έναν για τα 14 δυτικά. Όσον αφορά το σύστημα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με την ανομοιομορφία των φάσεων αφού θα είναι σαν να έχω 3 μεμονομένα συστήματα, πως το αντιμετωπίζει όμως η ΔΕΗ. (Σε ερώτησή μου πάντως σε Γερμανό συνάδελφο μου είπε ότι στην Γερμανία δεν υπάρχει πρόβλημα αφού η "ΔΕΗ" τους, τους επιτρέπει μέχρι και 4kw διαφορά ανα φάση.

Τέλος τι γίνεται στην περίπτωση των δύριχτων στεγών (ανατολή-δύση) π.χ 3600W από την μια πλευρά και 3600W από την άλλη. Δέχεται η ΔΕΗ 2φασικό? και αν όχι πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις 3 Inverter?

Ελπίζω να μην σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

1. Νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις αρκεί να έχεις multistring inverter, ώστε το κάθε string να μπορεί να ρυθμίζεται ξεχωριστά.

2. Η ΔΕΗ σου λέει πόση διαφορά επιτρέπει μεταξύ των φάσεων. Δεν τη θυμάμαι απ' έξω να σου πω.

3. Δεν υπάρχει διφασικό. α) 3 inverter, ο 1ος για το 1/3 από τη μία πλευρά, ο 2ος για το 1/3 από την άλλη πλευρά και ο 3ος (multistring) θα πάρει σε 2 string τα πανέλα που "περισσεύουν" στις 2 πλευρές, β) 2 τριφασικοί (ένας για την κάθε πλευρά) ή γ) 6 μονοφασικοί (3 για κάθε πλευρά).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 5 KWp μπορείς να βάλεις ένα αναστροφέα.Από κει και πάνω πας αναγκαστικά σε 3 φασική παροχή.Είτε με τριφασικό μετατροπέα έιτε με 3 μετατροπεις. Πρεπει να υπάρχει ισοκατανομή στις φάσεις όμως αν πάς με την λύση των 3 μετατροπέων η ΔΕΗ δέχεται μέχρι 20% ασσυμετρία στις φάσεις αλλά έιναι και ανάλογα την περιοχή. Το πόσα πλαίσια θα βάλεις στο κάθε μετατροπέα εξαρτάται ανάλογα το είδος και το μοντέλο του μετατροπέα και του πλαισίου και βάσει των χαρακτηριστικών τους και όχι ανάλογα σε ποια μεριά της σκεπής είναι τοποθετημένα. Έτσι και αλλιώς και στην άλλη μεριά της σκεπής να είναι τραβάς τα καλώδια με το DC μέχρι τους μετατροπείς. Το ίδιο ισχύει και για τις δύρικτες σκεπές. Βρίσκεις πόσα πλαίσια πάνε ανα μετατροπέα τους στερεώνεις σε μία γωνία και τραβάς καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με κάτι άσχετο, ποια είναι η περίπτωση που μπορεί κάποιος επιτηδευματίας να γλιτώσει το ΦΠΑ για εγκατάσταση στη στέγη? Εννοώ, ποιες κατηγορίες επαγγελματιών έχουν αυτό το δικαίωμα?

 

Όπου υπάρχει εταιρία, το ΦΠΑ θα επιστραφεί μέσω των περιοδικών δηλώσεων. Αρκεί η εγκατάσταση να ανήκει στην εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις εταιρίες όμως αποδίδει ΦΠΑ και ένας έμπορος (ως ατομική επιχείρηση). Προφανώς θα επιστραφεί και σε αυτόν ο ΦΠΑ, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

Είδα προηγουμένως ότι κάποιοι από εσάς βρήκαν μπροστά τους την Αρχιτεκτονική Επιτροπή (ΕΠΑΕ). Τι έγινε τελικά; Έδωσαν το OK και βγήκε η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία; Έχω κάποιες δουλειές τώρα στην περιοχή των Βορείων Προαστείων (Διόνυσο, Ανοιξη κλπ) οι οποίες μου είπαν από την Πολεοδομία Καπανδριτίου ότι πρέπει να περάσουν ΕΠΑΕ λόγω "ιδιαιτερου φυσικού κάλλους" των περιοχών. Περιοχες που προστατέυονται από ειδικά διατάγματα προστασίας έχουν πρόβλημα να βάλουν Φ/Β; Εχει κανείς καμία θετική απάντηση σε αντίστοιχο πρόβλημα σε άλλη περιοχή; Η να μου προτείνει να επικοινωνήσω με κάποιον κάπου;

Το ίδιο ισχύει και για αντίστοιχες περιπτώσεις στην Αίγινα που είναι παραδοσιακός οικισμός. Γνωρίζει κανείς τίποτα και για παραδοσιακούς οικισμούς;

Link to comment
Share on other sites

1. Νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις αρκεί να έχεις multistring inverter, ώστε το κάθε string να μπορεί να ρυθμίζεται ξεχωριστά.

2. Η ΔΕΗ σου λέει πόση διαφορά επιτρέπει μεταξύ των φάσεων. Δεν τη θυμάμαι απ' έξω να σου πω.

3. Δεν υπάρχει διφασικό. α) 3 inverter, ο 1ος για το 1/3 από τη μία πλευρά, ο 2ος για το 1/3 από την άλλη πλευρά και ο 3ος (multistring) θα πάρει σε 2 string τα πανέλα που "περισσεύουν" στις 2 πλευρές, β) 2 τριφασικοί (ένας για την κάθε πλευρά) ή γ) 6 μονοφασικοί (3 για κάθε πλευρά).

 

Σωστά, Μπορείς να το κάνεις αρκεί ο αντιστροφέας να έχει περισσότερους MPP trackers. Αν δεις τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους θα δεις οτι κάποιοι έχουν 2 ή και 3. Τότε θα συνδέσεις τα πλαίσια από τους διάφορους προσανατολισμούς σε διαφορετικό tracker το καθένα. Ισως να μην καταφέρεις να βάλεις όλα τα πλαίσια που θες τελικά αλλά ίσως είναι καλύτερα να κόψεις μερικά από το να μην λειτουργεί το σύστημα σωστά ή να υπολειτουργεί γιατί θα έχεις βάλει μαζί πλαίσια με διαφορετική ηλιοφάνεια που τελικά θα δίνουν διαφορετικό ρεύμα και θα κόβουν όλο το ρεύμα στο string.

 

Επίσης η ΔΕΗ αν και μονοφασικά δέχεται τελικά διαφορά 5 kW μεταξύ των φάσεων, σε τριφασικό λέει μέχρι 20% μεταξύ των φάσεων. Παλιά ήταν πιο χαλαροί γενικά, τώρα έχουν αρχίσει και το τηρούν στις περισσότερες ΔΕΗ που έχω μιλήσει εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.