Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αυτό με τα 2 ΦΒ στην ίδια στέγη ή δώμα το έχεις πραγματοποιήσει? Γιατί πολύ φοβάμαι την αντίδραση της ΔΕΗ (θυμίζει κάτι σαν τα πολλά 20άρια στο ίδιο χωράφι).

Η ΚΥΑ πράγματι λέει ότι επιτρέπεται μόνο 1 σύστημα στους κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους. Οπότε αν ένα μέρος του δώματος είναι ιδοκτησία ενός και ένα άλλος μέρος είναι κοινόχρηστο τότε μπορούν να μπουν 2 συστήματα.

Αλλά δε ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να εφαρμοστεί στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εχω καταλαβει αν η αποσταση του 0.5 μέτρου δεν ισχύει για τον κορφιάτη η ισχύει για ολο το περίγραμμα που περιλαμβανει και τον κορφιάτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το εχω καταλάβει ακόμα ούτε εγω.θα σας πω σε λίγες μέρες που καταθετώ πολεοδομία για έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Αν ξέρει από εμπειρία κανένας συνάδελφος ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εχω καταλαβει αν η αποσταση του 0.5 μέτρου δεν ισχύει για τον κορφιάτη η ισχύει για ολο το περίγραμμα που περιλαμβανει και τον κορφιάτη.

 

Για όλο το περιγραμμα ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις γιατι πρεπει υπαρχει αυτη η αποσταση των 50cm? Στο εξωτερικο δεν ισχυει αυτος ο περιορισμος σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

γραφει στην αιτηση της δεη

τεχνική περιγραφή του τρόπου αποφυγής του φαινομένου

της νησιδοποίησης και συνημμένο μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο της εγκατάστασης

 

εκανε κανεις καμια τεχνικη περιγραφη να την ανεβασει...?

Link to comment
Share on other sites

Για την αποφυγή της νησίδοποίησης ρώτα την εταιρία από την οποία αγοράζεις τους αντιστρόφεισ.είνα συνήθως ένα τυποποιημένο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

γραφει στην αιτηση της δεη

τεχνική περιγραφή του τρόπου αποφυγής του φαινομένου

της νησιδοποίησης και συνημμένο μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο της εγκατάστασης

 

εκανε κανεις καμια τεχνικη περιγραφη να την ανεβασει...?

Συνήθως οι γνωστές εταιρίες το εν λόγω πιστοποιητικό το έχουν στο site τους αν ψαχτείς λίγο θα το βρείς, επίσης πρόσεξε γιατί κάποιοι αντιστροφείς που παίζουν καλά για διαστασιολόγηση δεν έχουν την πιστοπόιηση και αυτό είναι blocking factor

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.