Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

Να επανέλθω στο ερώτημα ενός συναδέλφου το οποίο έχει μείνει αναπάντητο. Σε οικιακό διασυνδεδεμένο, τριφασικό σύστημα πρέπει να έχω ισοκατανομή στην ισχύ των φάσεων. Πχ. για σύστημα 10KWp μπορώ να έχω 2 inverter 3KW και 1 inverter 4KW.

Θα έχω πρόβλημα με τη ΔΕΗ;

Θα έχω πρόβλημα στην απόδοση του συστήματος μου;

Link to comment
Share on other sites

http://www.dei.gr/Documents/teliki.%20Aridea.doc

 

Πάλι τα ίδια αρχίσαμε.. Πάνω που βγαίνει το νομσχέδιο για τις ΑΠΕ και λέει ότι θα μπαίνει 1 MW χωρίς άδειες, κόβουνε τα 10αρια σε ορισμένες περιοχές..Μα αν το δίκτυο δε σηκωνει 10 kW πώς θα σηκωσει 1 MW???????? Ημαρτον....

Link to comment
Share on other sites

Επιμένουν να αγνοούν θέματα επάρκειας και ισορροπίας του δικτύου διανομής και μεταφοράς, καθώς έχουν επικεντρωθεί στις απαιτήσεις και αιτιάσεις των "επενδυτών". Και μάλιστα σε περίοδο πτώσης της κατανάλωσης.

 

Δεν καταλαβαίνω, δεν έχουν λάβει υπόψη κανένα στέλεχος από ΔΕΣΜΗΕ-ΔΕΗ? Νομίζουν ότι ξέρουν καλύτερα το δίκτυο, από αυτούς που το κατασκεύασαν και το διαχειρίζονται 60+ χρόνια τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά, στα παρακάτω link παρουσιάζονται οι καταναλώσεις του εθνικού συστήματος τον μήνα Απρίλιο του 2009 και του 2010, σε σύγκριση με το εκάστοτε προηγούμενο έτος. Και στα δύο έτη, είναι μειωμένες σε σχέση με το προηγούμενό τους έτος.

 

http://www.desmie.gr/up/files/energy200904_GR.pdf

http://www.desmie.gr/up/files/energy_201004_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μια λεπτομέρεια. Αυτό που ανέβηκε είναι η εγκατεστημένη ισχύς της ΔΕΗ. Πράγματι η κατανάλωση ενδέχεται να έπεσε. Βέβαια, ο ΔΕΣΜΗΕ δεν αφορά το 100% της Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους. Είμαι νέος στο site και χαίρομαι πολύ για την ανταλλαγή πληροφοριών πάνω στα φωτοβολταϊκά. Ως μηχανικός που δουλεύει σε εγκαταστάτρια εταιρεία φωτοβολταϊκών πιστεύω να βοηθήσω σε διάφορες απορείς αλλά και να μάθω μέσα από τη πράξη των συναδέλφων.

θέλω να πω σε όλους, ότι οι δημόσιες υπηρεσίες σε όλη την Ελλάδα του ίδιου φορέα ( π.χ.: ΔΕΗ, Πολεοδομία, Δασαρχείο, Αρχαιολογία κτλ) δεν ανταποκρίνονται με το ίδιο τρόπο. Στη ΔΕΗ το φαινόμενο αυτό είναι σε μικρή κλίμακα αλλά στις άλλες υπηρεσίες η κάθε μία ότι θέλει ζητάει.

Αυτά για αρχή και καλή δουλειά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις πολεοδομιες να ζηταει η καθεμια τα δικα της και πως ερμηνευει η καθεμια τη νομοθεσία ειναι πραγματικα απιστευτο...Πρεπει να το ζησεις γιατι αλλιως δεν μπορεισ καν να διανοηθείς...

 

Π.χ. για το θέμα της υπογραφής ενός διαγραμματος κάλυψης φωτοβολταικών (σε στέγη ή χωράφι) άλλου δέχονται τη σφραγίδα του ηλεκτρολόγου μηχανικού και αλλού όχι (θέλουν μόνο τοπογράφου ή πολιτικού ή αρχιτέκτονα). Υπάρχει κάπου ένας νόμος, υπουργική απόφαση ή οτιδήποτε άλλο που να κατοχυρώνει τέτοιο δικαίωμα στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς ώστε να μην τρέχουμε δεξιά και αριστερά να βρούμε σφραγίδες (αφού στην ουσία εγώ κάνω και το διαγραμμα κάλυψης)?

Link to comment
Share on other sites

http://www.dei.gr/Documents/teliki.%20Aridea.doc

 

Πάλι τα ίδια αρχίσαμε.. Πάνω που βγαίνει το νομσχέδιο για τις ΑΠΕ και λέει ότι θα μπαίνει 1 MW χωρίς άδειες, κόβουνε τα 10αρια σε ορισμένες περιοχές..Μα αν το δίκτυο δε σηκωνει 10 kW πώς θα σηκωσει 1 MW???????? Ημαρτον....

Επειδή πήγα στην Αριδαία τα Φ/Β μόνο στα περίπτερα δεν τα πουλάνε εκεί, έπαθα πλάκα έχουν βάσει σε στέγες πολλά χωράφια 20αρια και 100αρια, πιστευώ ότι έχει μπλκόραι η τοπική ΔΕΗ απο αιτήσεις και με πρόσχημα το δίκτυο βγήκε η ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Μία πλήρης εγκατάσταση φωτοβολταικών 10kw σε στέγη-δώμα ( μαζί με την διακίνηση φακέλου) πόσο κοστίζει? Ποιά τιμή θεωρείται καλή? Μια εταιρεία μου έκανε προσφορά 40.000Ε. Αν η στέγη δεν έχει νομιμη άδεια στην πολεοδομία υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει εγκατάσταση χωρίς να κάνουμε νομιμοποίηση της στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.