Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Σε νεοανεγειρόμενη μονοκατοικία (είναι στη φάση της θεμελίωσης) όπου πρόκειται να τοποθετηθούν φ/β έχω τις εξής δύο απορίες:

 

1) στην αίτηση προς τη ΔΕΗ (θέλω να την κάνω τώρα μη τυχόν και προκύψουν νομοθετικές αλλαγές) , απαιτείται και αντίγραφο λογαριασμού (το οποίο φυσικά δε διαθέτω) ή αυτό ισχύει μόνο για τους αυτοπαραγωγούς?

 

2) σε οικοδομική άδεια σε ισχύ και σε κτήριο που ήδη κατασκευάζεται , βγαίνει επιπλέον άδεια μικρής κλίμακας για τα φ/β ?

Link to comment
Share on other sites

1.Η ΔΕΗ απαιτει πλεον των αλλων χαρτιων και αντιγραφι λογαριασμου.

2.Οσο η οικοδομικη αδεια ειναι σε ισχυ δεν χρειαζεται μικρης κλιμακας αλλα ενημερωση φακελου.Τουλαχιστον ετσι αντιμετωπιστηκε μια περιπτωση μου απο την πολεοδομια.Βεβαια περιοχη και πολεοδομια διαφερει....

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα να μπεί μετρητής οριστικός, ο οποίος συνήθως μπαίνει όταν σχεδόν έχει τελειώσει η κατασκευή (πιθανόν δηλαδή και σε 1-2 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μπουν τα οριστικά ρολόγια. Δε γίνεται να μπει στο εργοταξιακό. Και αυτό διότι το Φ/Β θα "χρεωθεί" στο Κοινόχρηστο ρολόι και η ΔΕΗ δεν μπορεί να ξέρει από πριν ποιο θα είναι. Επιπλέον, το εργοταξιακό έχει ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1)Μου ζητανε να τοποθετηθουν φβ σε μια πολυκατοικια(τερμα πανω οροφος αρα δωμα) στην οποια υπαρχει 1 ιδιοκτητης ολων των διαμερισματων ο οποιος ενοικιαζει τα διαμερισματα.

 

Αν μπουν κανονικα τα Φβ ποιος θα εισπρατει τα λεφτα?

Θα υπαρχει προβλημα με τους ενοικιαστες?

 

Θα μπει ρολοι της Δεη που θα μετραει αυτα που παραγονται χωρις να μετραει αυτα που καινε οι ενοικιαστες?

Ο ιδιοκτητης θελει να ειναι μονο αυτος κυριος των φβ και φυσικα να υπαρξει τροπος να μην ανακατευει καποιος τριτος(πχ ενοικιαστες)

 

2)Επισης κατι ακομα:Γινεται να βαλεις πχ 5κw σε στεγη και σε δωμα αλλα 5 ωστε να συμπληρωσεις 10?

Για μια μεζονετα αυτα που εχει και στεγη αλλα και δωμα!!!

Η στεγη χωραει 5 και το δωμα που ειναι ακριβως διπλα στην στεγη και σχεδον στο ιδιο υψος αλλα 5!!!

 

Αν ξερετε απαντηστε!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,αν μπουν στην ταράτσα δεν έχουν κανένα δικαίωμα οι ενοικιαστές,καθότι έτσι και αλλίως δεν τους νοικιάζει την ταράτσα,αλλά το διαμέρισμα.Η ταράτσα στην ουσία είναι "ανοίκιαστη" κατά κάποιο τρόπο.

Δεύτερον, η ΔΕΗ θα εκαταστήσει μετρητή για να καταγράφει την παραγόμενη ενέργεια.Λεπτομέρειες όμως για το τρόπο πληρωμής του ιδιοκτήτη θα σου πει η ΔΕΗ, γιατί κανονικά γίνεται συμψηφισμός της κατανάλωσης με την παραγωγή.

Επίσης ο ιδιοκτήτης με αυτό το τρόπο δε θεωρείται οικιακός μικροπαραγωγός, άρα κανονικά θα πληρώνει φόρο από την παραγόμενη ενέργεια.Θα ρωτησω φιλο μου δικηγορο και θα επανέλθω με λεπτομερειες

 

2)Για αυτό δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.