Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικό πρόγραμμα φ/β ως 10kW σε κτίρια


Stelios.A

Recommended Posts

lefteriz με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη.

 

Οσο για το

....Είναι ντροπή η λογική του "όποιος προλάβει να κάνει αίτηση θα βάλει το 10άρι"....

μην ξεχνάς ότι ο οποιοσδήποτε που σκέφτεται έτσι, έχει να αντιμετωπήσει τη σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών του.

Βέβαια αυτό προϋποθέτει μία σοβαρότητα στη συνέλευση συνιδιοκτητών, την οποία δεν την συναντάς πάντα, είτε από την πλευρά του επενδυτή είτε από την πλευρά "συνεναιτή".

 

Τέλος πάντων αυτή η συζήτηση είναι εκτός θέματος.

Καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια διευκρίνση επί των δύο καινούριων ΚΥΑ για Φ/Β. Καταργεί κάποια από αυτές την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για < 10kw σε στέγη (είτε εντός είτε εκτός σχεδίου) ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι την καταργεί και αρκεί μία γραπτή ενημέρωση της Πολεοδομίας από το Μηχανικό για τις εργασίες που πρόκειται να πραγματοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την καταργεί και αρκεί μία γραπτή ενημέρωση της Πολεοδομίας από το Μηχανικό για τις εργασίες που πρόκειται να πραγματοποιηθούν.

Καλησπέρα. Πρώτο post. Επειδή είμαι κι εγώ από Λάρισα και μάλλον θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με την Πολεοδομία για την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας στην ταράτσα μπορεί κάποιος να δώσει ένα link ή πληροφορίες σχετικά μ'αυτή τη νέα ΚΥΑ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι πρόσφατα έχω μια προσφορά για Φ/Β σε στέγη για 10 kw.

θα μπούν 42 πανέλα schoot Poly 230, 3 αντιστροφείς Sunny Boy SB 3000TL,Βάσεις στήριξης Schlette PVmax, καλώδια ισχύος και αυτοματισμού Huber + Suhner AG, ηλεκτρικός πίνακας Schneider Electric και γειώσεις ELEMKO A.E.

Το συνολικό κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι 38.520 πλέον ΦΠΑ που συνολικά πάει 47.379,60!!

είναι ακριβό.......?δέν είμαι ηλεκτρολόγος και δεν έχω γνωσει επί του θέματος.

ΣΑς ευχαριστώ...

 

Υ.Γ. με κινέζικα πανέλα τύπου ΥINGLI η τιμή είναι 35.400 και μαζί με το ΦΠΑ 43.500

Link to comment
Share on other sites

Αν η εταιρεία έχει κάνει και άλλες δουλείες σε στέγες, ρώτα τους να δεις από κοντά μια τέτοια εγκατάσταση. Αν κάνουν "προσεγμένη εγκατάσταση" δηλαδή στήριξη των πανέλων σε βάσεις αλουμινίου, όδευση καλωδίων, "όμορφα" ,όσο το δυνατόν από σημεία που δεν είναι εύκολα ορατά ώστε να χαλάνε την εικόνα του κτιρίου και με κατάλληλη προστασία και όχι άναρχα με φόβο την άλλη μέρα ένα άλλο συνεργείο να καταστρέψει κάποια γραμμή (ή οι καιρικές συνθήκες με τα χρόνια), τότε η τιμή είναι λογική. Φυσικά εννοείται ότι κατά την μελέτη θα λειφθεί υπόψιν η σκίαση από οποιασδήποτε μορφής αντικείμενα ώστε να μην καταπονούνται τα πάνελ ούτε να μειωθεί η απόδοση όλης της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας,

θέλουμε να εγκαταστήσουμε στο εξοχικό μας φωτοβολταικά ισχύος <10kW. Σήμερα όμως είδα τα παρακάτω άρθρα στο διαδίκτυο.

http://amfissapress.gr/epistimi-perivallon/6-2009-10-13-09-37-40/977-2010-02-22-09-28-40

http://www.greekmoney.gr/index.php/permalink/41482.html

 

υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η τιμή στην οποία αγοράζει η ΔΕΗ την ενέργεια που παράγω? Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν να δέχονται αιτήσεις??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.