Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταυτοποίηση λογαριασμού Viva Wallet ζητάει στοιχεία μου μέσω Gov (εισοδήματα, λογαριασμούς κτλ)


Recommended Posts

καλησπέρα. Εχω έναν λογαριασμό (αντί τερματικού Pos) ως ελεύθερος επαγγελματίας στην Viva Wallet, τον οποίο είχα φτιάξει δωρεάν το 2017 όταν βγήκε η σχετική νομοθεσία για την υποχρέωση Pos και δήλωσής του στο Taxis. Αυτός ο λογαριασμός είναι αντί Pos. Σήμερα που έκανα Login μου ζητάει ταυτοποίηση του λογαριασμού (αφού μπώ στο λογαριασμό) μέσω Gov. Βάζω κωδικούς Taxis στο Gov και με ρωτάει το Gov αν δέχομαι να κοινοποιηθούν στην Viva Wallet στοιχεία δικά μου που αιτείται η
Viva Wallet, μεταξύ άλλων και στοιχεία από τραπεζικούς λογαριασμούς και εισοδήματα. να προχωρήσω λέτε? Είναι λογικό να ζητάει όλα αυτά? 
Σημείωση: δεν θέλω να αγοράσω τερματικό καθώς εργάζομαι με μπλοκάκι και μου είναι άχρηστο, απλώς θέλω να είμαι τυπικός με την νομοθεσία.
Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προφανώς η viva εκ του νόμου απαιτεί την γνωστοποίηση των στοιχείων που παραθέτεις. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, θα τα αποδεχτείς αν θες να κάνεις login κανονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, προφανώς η viva εκ του νόμου απαιτεί την γνωστοποίηση των στοιχείων που παραθέτεις. Οπότε δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, θα τα αποδεχτείς αν θες να κάνεις login κανονικά.

Σε ευχαριστώ. Παλιά δεν ζητούσε όλα αυτά τα στοιχεία όταν έκανα τον λογαριασμό και τα επόμενα χρόνια που έκανα login. Εχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία και τα απαιτεί? Γνωρίζετε? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, πιστεύω ότι αν ανατρέξεις στους όρους χρήσης θα τα γράφει όλα εκεί αναγκαστικά, οπότες δες εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να κάνεις login; Μια χαρά είναι έτσι όπως είναι....

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ζητάει και φωτογραφία!!! Δεν κάνω πλάκα..... Μέσα από την εφαρμογή τους όμως να τραβήξω selfie, όχι να τους στείλω εγώ μία.... και μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να δεχθεί η εφαρμογή τους να τραβήξει selfie.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ζητάνε όλες οι τράπεζες πάνω-κάτω αν ανοίξεις λογαριασμό χωρίς επίσκεψη σε φυσικό κατάστημα. 

Και συμφωνώ και με τον Ιάσονα .... τυπικά η υποχρέωση απένατι στον νόμο είναι καλυμμένη !!!

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

@tzitzikas  Όσοι έχουν συναλλαγές μόνο με επαγγελματίες, και όχι με ιδιωτική πελατεία, δεν είναι υποχρεωμένοι να διαθέτουν POS.

Edited by Overseer
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/6/2023 at 12:40 ΜΜ, Overseer said:

@tzitzikas  Όσοι έχουν συναλλαγές μόνο με επαγγελματίες, και όχι με ιδιωτική πελατεία, δεν είναι υποχρεωμένοι να διαθέτουν POS.

καλησπέρα. εγώ έχω με 2 επαγγελματίες μόνο με ιδιωτικά συμφωνητικά (μπλοκάκι δηλαδή). Απο πιο νόμο προκύπτει αυτο? Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.