Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ Ν4495/17


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Ανοίγω καινούρια θεματολογία για να κάνω την εξής ερώτηση:

Πριν 2ετία ολοκλήρωσα μια τακτοποίηση με το Ν4495/17 που αφορούσε ενσωμάτωση φωταγωγού σε διαμέρισμα πολυκατοικίας.

Αφού περαίωσα τη δήλωση και χορήγησα την αντίστοιχη τότε βεβαίωση μηχανικού, έγινε γονική παροχή από το πελάτη μου στο παιδί του.

Σήμερα, μου ζητήθηκε από το νέο πλέον ιδιοκτήτη να συντάξω ΗΤ προκειμένου να προβεί σε πώληση της ιδιοκτησίας.

Και ανακαλύπτω ότι έχω κάνει το εξής λάθος εκ παραδρομής στον αριθμό της Ο.Α. Αντί δηλαδή να βάλω Ο.Α. 1000/ 1977 χρησιμοποίησα στη δήλωσή μου Ο.Α. 1000/1976.

Διαβάζοντας το συμβόλαιο της γονικής παροχής έχουν και εκεί χρησιμοποιήσει το λάθος το δικό μου. 

Η ερώτηση είναι, τι κάνω? Ενημερώνω τη συμβολαιογράφο να χρησιμοποιήσει στο καινούριο συμβόλαιο μεταβίβασης τη σωστή χρονολογία καιταυτόχρονα κάνω αίτηση προς διόρθωση της περαιωμένης δήλωσης? Ή απλώς χρησιμοποιώ τη σωστή χρονολογία στην ΗΤ και ενημερώνω τη συμβολαιογράφο για το νέο συμβόλαιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό. Φτιάξε την ΗΤΚ με τα σωστά στοιχεία και κάνε επισήμανση στον συμβολαιογράφο να βάλει τη σωστή χρονολογία. 

Είναι και λάθος του συμβολαιογράφου του συμβολαίου της γονικής παροχής, όχι μόνο δικό σου, αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει η διόρθωση στο νέο συμβόλαιο χωρίς να απαιτείται διόρθωση στη δήλωση υπαγωγής. Βέβαια ο συμβολαιογράφος θα σε κατατοπίσει περισσότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε περαιωμενη δήλωση εχει γίνει λάθος στην αποτύπωση του υπογείου δεν φαίνονται τα υφιστάμενα παχυ τοίχων  ,οι εξωτερικές διαστάσεις είναι εντάξει.Να κάνω διόρθωση της δήλωσης ;Πρόκειται να υποβληθεί ΑΜΚ για διαχωρισμό ΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

@janna Όχι, δεν τίθεται θέμα διόρθωσης της δήλωσης λόγω πάχους τοίχων.
Στην κάτοψη για την ΕΕΔΜΚ σχεδίασε τους τοίχους με το σωστό πάχος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περαιωμένη τακτοποίηση του 4178/2013 έχω κάνει λάθος σε κάποια διάσταση του αυθαίρετου που αυξάνει τα μ2 του αυθαίρετου από . Μπορεί να ανοίξει η δήλωση ώστε να το διορθώσω;

Link to comment
Share on other sites

@mstas Δεν γνωρίζω κατά πόσον επιτρέπει η ηλεκτρονική πλατφόρμα αλλαγές στη δήλωση του 4178, όμως αυτός ο νόμος έχει λήξει.
Πρέπει να γίνει μεταφορά στον ισχύοντα νόμο (4495/17), ώστε να προβείς στις απαιτούμενες διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! - αυτό σημαίνει νέο κόστος υπαγωγής κλπ; πρόστιμο δεν είχε, είναι προ του 1961. Το πρόβλημα ήταν πως είχε γίνει καταγγελία και είχε το 1997 πληρωθεί πρόστιμο διατήρησης αλλά στην τότε καταμέτρηση της η πολεοδομία είχε δηλώσει λανθασμένα μ2 παρανομίας και όταν έγινε η υπαγωγή στον 4178/2013 φοβηθήκαμε (κακώς και από απειρία) να δηλώσουμε τα σωστά μ2. Πέρασε από ΣΑ η υπαγωγή οπότε τώρα για τα περισσότερα μ2 θα πρέπει να περάσει πάλι;

Edited by mstas
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεις νέο παράβολο παρά μόνο ένα τέλος για τη χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

Edited by Θείος Δίκης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θείε Δίκη!! :-)

 

On 15/4/2024 at 3:02 ΜΜ, Θείος Δίκης said:

Δεν πληρώνεις νέο παράβολο παρά μόνο ένα τέλος για τη χρήση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

Και θα πρέπει να ξαναπεράσει ΣΑ γιατί είναι περισσότερα α τ.μ.; 

Α την έχω την απάντηση!

Εφόσον επέρχεται μεταβολή (αύξηση ή μείωση) στο πρόστιμο > 20% σε σχέση με την πρώτη οριστικοποίηση της δήλωσης απαιτείται έγκριση από την αρμόδια επιτροπή, σύμφωνα με το αρθ. 2, παρ. 2α, β της ΚΥΑ 27454/2631, ΦΕΚ 3976/14-11-17. Ο μηχανικός αναλαμβάνει την υποχρέωση ενημέρωσης κάθε ιδιώτη, Δημόσιας Αρχής ή άλλου παραλήπτη στον οποίο έχει ήδη χορηγηθεί οποιοδήποτε στοιχείο της δήλωσης.  

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.