Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου και στέγης


Recommended Posts

Καλησπέρα

θέλω να ρωτήσω το εξής για κατοικία εντός σχεδίου:  Έχω μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 8,50μ+1,80μ(στέγη)=10,30μ. Είναι υποχρεωτικό η έδραση της στέγης να γίνει στο 8,50μ ή μπορώ να μειώσω την κλίση της και να γίνει πχ στα 9,50μ?

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, SFIX said:

Καλησπέρα

θέλω να ρωτήσω το εξής για κατοικία εντός σχεδίου:  Έχω μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 8,50μ+1,80μ(στέγη)=10,30μ. Είναι υποχρεωτικό η έδραση της στέγης να γίνει στο 8,50μ ή μπορώ να μειώσω την κλίση της και να γίνει πχ στα 9,50μ?

μόνο το ανάποδο ισχύει σύμφωνα με τις Τ.Ο ΝΟΚ

[διευκρίνιση σε συνδυασμό με το άρθρο 2 παρ.90 & με το άρθρο 19 παρ.2ζ]

                Η στέγη μπορεί να έχει συνολικό ύψος από το σημείο έδρασής της έως και δύο μέτρα πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά από ειδικά Π.Δ. Όταν το ύψος του κτιρίου είναι μικρότερο του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής τότε το ύψος της στέγης μπορεί να είναι μεγαλύτερο των δύο μέτρων με την προϋπόθεση ότι το συνολικό ύψος κτιρίου και στέγης δεν υπερβαίνει το μέγιστο ύψος της περιοχής προσαυξημένο κατά δύο μέτρα. Τα ανωτέρω ισχύουν με την επιφύλαξη ειδικών όρων και περιορισμών που επιβάλλουν ειδικοί όροι δόμησης της εκάστοτε περιοχής.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2023 at 1:11 ΜΜ, SFIX said:

Καλησπέρα

θέλω να ρωτήσω το εξής για κατοικία εντός σχεδίου:  Έχω μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 8,50μ+1,80μ(στέγη)=10,30μ. Είναι υποχρεωτικό η έδραση της στέγης να γίνει στο 8,50μ ή μπορώ να μειώσω την κλίση της και να γίνει πχ στα 9,50μ?

Δεν μπορείς να κάνεις αυτό.

Το ύψος του κτιρίου είναι συγκεκριμένο μέχρι που φτάνει και από που μετράται. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.