Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό πρόγραμμα και εξαγώμενα σχέδια


maximos75

Recommended Posts

Να κάνω μια παρένθεση στην ενδιαφέρουσα συζήτηση για την κοιτόστρωση;

 

Μόλις έλαβα και εγκατέστησα trial version του stereostatika....

 

Αλέξανδρε, mkalliou, Θα βάλετε τα κλάμματα...

 

κυριολεκτικά!!!

 

Σε περίπου 15-20 λεπτά περιέγραψα έναν μεγάλο ξυλότυπο (με τυχαίες διαστάσεις βέβαια), τον επέλυσα, και έβγαλα σχέδια, τα οποία είναι σχεδόν έτοιμα προς εκτύπωση!!!

 

...Για να μην μπω εντελώς έτοιμα προς εκτύπωση!

 

Επίσης, στην διαδικασία ελέγχου οπλισμών, σου δείχνει 3D όλο το κτίριο σαν να το βλέπεις έτοιμο οπλισμένο για να παραλάβεις οπλισμό.

 

Ευκολίες τρομακτικές!!

 

Αν υπάρχει έμπειρος χρήστης του προγράμματος που βλέπει την συζήτηση, παρακαλώ να πει την άποψή του. Εγώ τα βλέπω τόσο ιδανικά; Ή όντως είναι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι οπλισμοί δοκών υποστυλωμάτων πως είναι? Σου φαίνεται "φορτωμένο"?Ευκολίες στη διαστασιολόγηση? πεπερασμένα?

 

Συγνώμη... το ξέρω πως είναι πολλές οι ερωτήσεις αλλά είναι από τη συγκίνηση που κάποιος ομοιοπαθής πήρε καλά σχέδια!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες υποστυλωμάτων που θα τις δεις και θα κλαις...

Αναπτύγματα δοκών και τομές που θέλεις μέρες για να τις φτιάξεις με σκέτο cad. (Σίδερα με πάχος, ευανάγνωστα, ακριβείς μήκη, έγχρωμα κλπ κλπ)

Την διαστασιολόγηση δεν την τσέκαρα να σου πω την αλήθεια. Προς το παρόν κοιτάζω το παρουσιαστικό του προγράμματος. Αλλά πέρασα ένα εντελώς τυχαίο μοντέλο. Θα δοκιμάσω να δώσω ένα στατικό το οποίο έχω λυμένο με strad και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπου 15-20 λεπτά περιέγραψα έναν μεγάλο ξυλότυπο (με τυχαίες διαστάσεις βέβαια), τον επέλυσα, και έβγαλα σχέδια, τα οποία είναι σχεδόν έτοιμα προς εκτύπωση!!!
Τα Στερεοστατικά δεν τα έχω δουλέψει, αλλά το Statics της multisoft που έχω, έτσι ακριβώς είναι. Απλό στη χρήση, γρήγορο, και σε 15 λεπτά σχέδια έτοιμα για εκτύπωση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι θα πάθουμε βραδυάτικα με αυτά που ακούμε! Μην τα λέτε αυτά παιδιά, ειδικά αυτές τις ημέρες που πέφτει ζόρι με το strad...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αφού δοκιμάζετε trial εκδόσεις, δείτε και το Fespa (αξιόπιστο, δοκιμασμένο και................μηδενικό κόστος συμβολαίων συντήρησης!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Το μηδενικό κόστος συμβολαίου συντήρησης είναι πραγματικά πολύ σημαντικό. Στο στερεοστατικά είναι από τα πράγματα που με τρομάξανε: 1000€ κόστος συντήρησης και υποστήριξη...

 

Πάντως από παραγώμενα σχέδια νομίζω σκίζει το στερεοστατικά. Θα δω όμως και την trial version του Fespa. To statics τι λέει σε αυτόν τον τομέα; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει σχέδια όπως τα βγάζει το πρόγραμμα; (χωρίς επεμβάσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα!

1000 ευρώ το χρόνο τα έχει κανένας μας για πέταμα?

Εγώ πάντως όχι!

Κοροϊδίστικα λεφτά είναι!

Δεν κάνω ένα ταξιδάκι έξω να τα γ.......... τη μάνα και να χαρώ κιόλας?;)

Link to comment
Share on other sites

Έντάξει κάθε πρόγραμμα έχει και τα μειονεκτήματα του. Μακάρι να είναι μόνο αυτό το μειονέκτημα του stereostatika. Γιατί κάτι ακούω για ελλείψεις...

 

Ειλικρινά ψάχνω να βρω τα μειονεκτήματα του FESPA (πλην του υψηλού κόστους απόκτησης...) Αν είναι κάποιος βαθιά γνώστης του προγράμματος, δεν μπορεί κάτι θα ξέρει...Ας μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.