Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό πρόγραμμα και εξαγώμενα σχέδια


maximos75

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν και ακόμα καλύτερα σχέδια??? Πραγματικά κλαίω...:evil::evil::evil::evil:

 

Τα του φεσπα τα είδες συναγωνιστή Αλέξανδρε;

Επειδή δούλευα φεσπα παλαιότερα θυμάμαι ότι τα εξαγόμενα θέλουν απλά κάποιες μετακινήσεις για να μην αλληλοεπικαλύπτονται (ελάχιστες όπως διαπιστώνετε και από το upload του Ηλία)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι θέλετε οι υπόλοιποι? Να αρχίσουμε να κλαίμε εμεις με το STRAD?:-x

 

Παρακαλώ πολύ όχι άλλα σχέδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης

Σκέφτομαι να δω και το FESPA. Θα κατέβω Αθήνα τέλη Αυγούστου για να το δω από κοντά. Θα σου πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι τα σχέδια χρειάζονται πολύ χρόνο για να τα επεξεργαστείς, όποιο πρόγραμμα και να 'χεις. Τουλάχιστον το 50% του χρόνου μιας μελέτης είναι η επεξεργασία των σχεδίων.

Το πλεονέκτημα του Fespa θεωρώ ότι είναι ότι, εκτός από στατική/δυναμική ανάλυση και διαστασιολόγηση, διαθέτει ενσωματωμένο ένα πολύ εύκολο στην εκμάθηση και στη χρήση σχεδιαστικό πρόγραμμα δύο διαστάσεων, κληρονομιά του Τέκτων, που θα σου επιτρέψει να σχεδιάσεις τους ξυλοτύπους σου εύκοκα και γρήγορα χωρίς τη βοήθεια κάποιου άλλου προγράμματος, πχ Autocad.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Αλέξανδρε, αλλά το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι το οικονομικό. Δηλαδή να σκάσουμε άλλα 3000€ για πρόγραμμα πάλι;

 

Μίλησα με φεσπα και κάνουν κάποια έκπτωση όταν έχεις άλλο πρόγραμμα. Θέλω να μιλήσω και με Κωσταντινίδη (μιας και τα βιβλία του τα είχαμε ξεσκονίσει όταν δίναμε μπετα στη σχολή).

 

Παραμένει όμως ένα πρόβλημα το οικονομικό και ένα δεύτερο και σπουδαιότερο: Ο χρόνος εκμάθησης ενός νέου προγράμματος... Άντε πάλι στα θρανία. Εκπαιδεύσεις, διάβασμα, ατελείωτες ώρες ξενύχτι, άγχος στην πρώτη μελέτη, επικοινωνίες με την υποστήριξη, αναπόφευκτα λάθη κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω φτάσει στα όριά μου με το STRAD. Εφόσον έχω σκοπό να συνεχίσω να ασκώ το επάγγελμα θα πληρώσω για να μπορέσω να κάνω τη δουλειά μου. Κάθε εβδομάδα μας εμφανίζεται και κάτι "καινουριο" (βλέπε επικάλυψη οπλισμού).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.