Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό πρόγραμμα και εξαγώμενα σχέδια


maximos75

Recommended Posts

Πριν απο λίγο κατέβασα κι εγω τη δοκιμαστική του Στερεοστατικα και τρελάθηκα...κατέληξα σ αυτό.Το πρόγραμμα είναι πολυ φιλικό,εύχρηστο,με 3D απεικονιση οπλισμων,χωρικού μοντέλου,προμετρήσεις κ.λ.π.

 

:-oΜόλις τώρα έμαθα απο εσας το κόστος συντήρησης,οπότε.... Fespa τελικά,παρότι δε μ αρέσει το γραφικό του περιβάλλον,αλλά ολο και κατι μου λέει να περιμένω και το ΡΑΦ της ΤΟΛ(τα παραγόμενα σχέδια του δε φαίνονται και τόσο καθαρά για να το κρίνουμε)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μηδενικό κόστος συμβολαίου συντήρησης είναι πραγματικά πολύ σημαντικό. Στο στερεοστατικά είναι από τα πράγματα που με τρομάξανε: 1000€ κόστος συντήρησης και υποστήριξη...

 

Πάντως από παραγώμενα σχέδια νομίζω σκίζει το στερεοστατικά. Θα δω όμως και την trial version του Fespa. To statics τι λέει σε αυτόν τον τομέα; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει σχέδια όπως τα βγάζει το πρόγραμμα; (χωρίς επεμβάσεις)

Ίδια πολιτική με το φέσπα, δηλ. μηδενικό κόστος συμβολαίου συντήρησης.

Τα σχέδια που έχω επισυνάψει είναι από πραγματική μελέτη, και είναι ανεπεξέργαστα, δηλ. όπως βγαίνουν από το πρόγραμμα χωρίς καμμιά τροποποίηση. Είναι ξυλότυπος θεμελίωσης με πεδιλοδοκούς και ξυλότυπος 5ου ορόφου.

statics_sxedia.zip

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο Statics έχει κι αυτό δοκιμαστική έκδοση για όποιον ενδιαφέρεται.

 

@Γιάννης

Το αρχικό κόστος αγοράς του Fespa μπορεί να είναι υψηλό, δεν γνωρίζω πόσο είναι των άλλων προγραμμάτων. Για τα κόστη των modules του Fespa και των αναβαθμίσεων που έκανα εδώ και αρκετά χρόνια δείτε ΕΔΩ.

 

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Tο γραφικό του περιβάλλον του Fespa μπορεί να μη σου αρέσει αισθητικά, αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει πολύ εύκολα και σχετικά ανέξοδα, αλλά η δομή και οργάνωση των εντολών και των παραμέτρων του προγράμματος, η παράλληλη χρήση πινάκων με το γραφικό περιβάλλον θεωρώ ότι είναι στα ατού του Fespa.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μελέτες από statics και δεν μου αρέσει καθόλου που στις λεπτομέρειες υποστυλωμάτων δεν αναγράφει τις διαμέτρους του οπλισμού (αυτό φαίνεται και στα σχέδια του tech_junky), αλλά τις συμβολίζει με κύκλους, τρίγωνα, τετράγωνα και δεν ξέρω και γω τι. Δεν έχει ευκολία ανάγνωσης δηλαδή και κυρίως από τα μαστόρια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει μελέτες από statics και δεν μου αρέσει καθόλου που στις λεπτομέρειες υποστυλωμάτων δεν αναγράφει τις διαμέτρους του οπλισμού (αυτό φαίνεται και στα σχέδια του tech_junky), αλλά τις συμβολίζει με κύκλους, τρίγωνα, τετράγωνα και δεν ξέρω και γω τι. Δεν έχει ευκολία ανάγνωσης δηλαδή και κυρίως από τα μαστόρια!
Διάμετροι οπλισμών αναγράφονται στο κείμενο δίπλα από κάθε λεπτομέρεια. Με τις κουκκίδες γλιτώνεις από τις άπειρες γραμμούλες, κι επίσης υπάρχει υπόμνημα κουκκίδων. Προσωπικα δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ματαστόρια.
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις κάποια αλλαγή στο φορέα του Στερεοστάτικα και θα με θυμηθείς. Αν θες π.χ. να αλλάξεις το μήκος κάποιου τοιχείου αφού το έχεις τοποθετήσεις, καληνύχτα. Πρέπει να το σβήσεις, να ξανασημαδέψεις, με πατέντες άλλα δομικά στοιχεία.... Τρώει κολλήματα με dxf κλπ, δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο το πότε κάνει ικανοντικό και πότε όχι και σε ποιους ορόφους, δεν περιορίζει acd<q στα ενδιάμεσα υπ/τα, δεν μπορείς να του δώσεις "θέσει" κοντά υπ/τα αυτά προς το παρών

Link to comment
Share on other sites

@ΓΙΑΝΝΗΣ Γ

Tο γραφικό του περιβάλλον του Fespa μπορεί να μη σου αρέσει αισθητικά, αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει πολύ εύκολα και σχετικά ανέξοδα, αλλά η δομή και οργάνωση των εντολών και των παραμέτρων του προγράμματος, η παράλληλη χρήση πινάκων με το γραφικό περιβάλλον θεωρώ ότι είναι στα ατού του Fespa.

 

Σίγουρα Χάρη,απ το να δίνω και 1000ευρώ/χρόνο συντήρηση στο Stereostatika,μου αρέσει μια χαρά το περιβάλλον του Fespa;).

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις κάποια αλλαγή στο φορέα του Στερεοστάτικα και θα με θυμηθείς. Αν θες π.χ. να αλλάξεις το μήκος κάποιου τοιχείου αφού το έχεις τοποθετήσεις, καληνύχτα. Πρέπει να το σβήσεις, να ξανασημαδέψεις, με πατέντες άλλα δομικά στοιχεία.... Τρώει κολλήματα με dxf κλπ, δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο το πότε κάνει ικανοντικό και πότε όχι και σε ποιους ορόφους, δεν περιορίζει acd<q στα ενδιάμεσα υπ/τα, δεν μπορείς να του δώσεις "θέσει" κοντά υπ/τα αυτά προς το παρών
Στο Statics οι αλλαγές είναι ύπόθεση δευτερολέπτων. Κατάργηση δοκών-υποστυλωμάτων, αλλαγές διαστάσεων, όλα γίνονται πολύ απλά. Και γενικά δεν τρώει κολλήματα. Μόνο μερικές φορές όταν ανακατευεις στοιχεία από σκυρόδεμα με φέρουσα τοιχοποιία, αλλά όχι τόσο συχνά, κι αν τους στείλεις τη μελέτη στο φτιάχνουν και δουλεύει.

Το acd σε παλιότερη έκδοση το έκοβε πάντα <=q, εδώ και κανα χρόνο το έχουν διορθώσει (βρίσκει μόνο του τι είναι ακραίο και τι μεσαίο υποστύλωμα).

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΣ Γ :

Στο στερεοστατικά είναι από τα πράγματα που με τρομάξανε: 1000€ κόστος συντήρησης και υποστήριξη...
Για μια στιγμή , αν δηλαδή το Sterestatika έκανε και μεταλλικά , πόσο θα ήταν η συντήρηση ; 2000 € ;

 

ilias :

Έχω δει μελέτες από statics και δεν μου αρέσει καθόλου που στις λεπτομέρειες υποστυλωμάτων δεν αναγράφει τις διαμέτρους του οπλισμού (αυτό φαίνεται και στα σχέδια του tech_junky), αλλά τις συμβολίζει με κύκλους, τρίγωνα, τετράγωνα και δεν ξέρω και γω τι. Δεν έχει ευκολία ανάγνωσης δηλαδή και κυρίως από τα μαστόρια!
Μπορείς να τα μεγαλώσεις ώστε να είναι πιο ευδιάκριτα . Έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για τέτοια θέματα .
Link to comment
Share on other sites

Και μερικά από "περιφερειακά" προγράμματα. Ξεκινάμε με παραγόμενα Ηydrostrad (Αρχειο hydro):

 

Και προχωράμε σε Robot (αρχείο robot) - τυπικό σχέδιο πεδίλου όπως βγαίνει. Αν τα σχέδια για κάθε στοιχείο που βγάζει τα "ένωνε" και σε ένα ξυλότυπο, ή έχει κάποιος το κουράγιο να το κάνει, θα ήταν παράδεισος.

 

Για scada δεν βάζω, δουλεύω ακόμη την παλιά έκδοση, και η καινούργια έχει κάποιες βελτιώσεις στα παραγώμενα σχέδια, κυρίως στις λεπτομέρειες στύλων.

hydro.zip

robot.zip

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.