Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

 

κατανομη στους οροφους :200*0.15=30μ2 + 100*0.15=15μ2.

αν επιλεξουμε να μην εχουμε Η/Υ στον οροφο μπορουμε να κανουμε χρηση των 15μ2 για εξωστες εφοσον εχουμε υπολοιπο απο το επιτρεπομενο 35%.

μια και δεν λεει πουθενα για αναλογικη κατανομη των εξωστων μπορουμε να τοποθετησουμε τα υπολοιπομενα μ2 των εξωστων [( Δομηση * 35%)- Η/Υ] σε οποιον οροφο επιλεξουμε.

Αυτο λεει για την ωρα ο νομος. Τωρα τι θα καταλαβουν οι Πολεοδομιες και τι ερμηνευτικες θα βγουν, κανεις δεν ξερει :sad:

 

Αυτό πως το κατάλαβες?????? Μόνος σου???????Θα περιμένετε λίγο να βγούν οι ερμηνευτικές?????

 

:/(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έγω έχω μια περίπτωση υπάρχοντος κτίσματος (υπόγειο, ισόγειο με στάθμη δαπέδου στο +1,50 και Α'όροφος). Θέλω να κάνω προσθήκη κατ' επέκταση ισογείου. Ο νέος χώρος που θα δημιουργηθεί θέλω να είναι λειτουργικά ενιαίος με το υπάρχον ισόγειο τμήμα της υπάρχουσας οικοδομής (επέκταση καθιστικού και νέο υπνοδωμάτιο). Στον χώρο που προκύπτει κάτω από την προσθήκη θα βρίσκεται ο υποχρεωτικός νέος υπόγειος χώρος στάθμευσης

Με στάθμη νέου δαπέδου +0,80 αυτό είναι αδύνατον (στην μέση νέου μεγαλύτερου καθιστικού θα έχω ανισοσταθμία 0,70 μ!).

Μήπως έχετε ακούσει κάτι για εξαίρεση στις προσθήκες κατ' επέκταση;

Link to comment
Share on other sites

Τι να ακούσουμε ????? μα ακόμα δεν ακούστηκε τίποτα ://((((((((( και καλά δεν μπορείς να κάνεις υπερίψωση του εδάφους ?

 

αλλά αντί να σκάς και να ρωτάς διάφορους που μπορεί να είναι σχετικοί ή άσχετοι, γιατί δεν κάνεις λίγη υπομονή ή μια ερώτηση στην οικεία σου πολεοδομία ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το κατάλαβες?????? Μόνος σου???????Θα περιμένετε λίγο να βγούν οι ερμηνευτικές?????

 

:/(

 

δεν ειναι και τοσο δυσκολο υστερα απο 28 χρονια στο επαγγελμα :smile:

αν δεν υπαρξει ερμηνευτικη που να ανασκευαζει/διορθωνει αυτο που ειναι γραμμενο στο ΦΕΚ, ο νομος αυτο λεει.

 

Με στάθμη νέου δαπέδου +0,80 αυτό είναι αδύνατον (στην μέση νέου μεγαλύτερου καθιστικού θα έχω ανισοσταθμία 0,70 μ!).

 

δεν εχεις την δυνατοτητα να διαμορφωσεις τον περιβαλλοντα χωρο της προσθηκης στο +0.70, σε σχεση με τον περιβαλλοντα του υπαρχοντος, ωστε να αποφυγεις την υψομετρικη διαφορα στο εσωτερικο του κτιριου σου ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό αλλά δεν μου επιτρέπουν οι τομές από το υπάρχον. Στην αρχική άδεια δείχνει στο σημείο που θα γίνει τώρα η προσθήκη διαμορφώσεις Π.Χ. στο +1,00 με +1,20 από φυσικό έδαφος.

Η στάθμη δαπέδου του ισογείου είναι στο +1,50 με αφετηρία μέτρησης από το διαμορφωμένο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω. Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό αλλά δεν μου επιτρέπουν οι τομές από το υπάρχον. Στην αρχική άδεια δείχνει στο σημείο που θα γίνει τώρα η προσθήκη διαμορφώσεις Π.Χ. στο +1,00 με +1,20 από φυσικό έδαφος.

Η στάθμη δαπέδου του ισογείου είναι στο +1,50 με αφετηρία μέτρησης από το διαμορφωμένο έδαφος.

 

σ΄αυτην την περιπτωση εχεις προβλημα. Δεν μπορεις να "μαγειρεψεις" λιγο το φυσικο εδαφος στο σημειο της προσθηκης ? Η να διαμορφωσεις τον υπαρχοντα περιβαλλοντα χωρο με το 5.00/1.50 (θελει ΕΠΑΕ), για να τον φερεις στα ισια ?

Σε καθε αλλη περιπτωση θα χρειαστεις υπολοιπο συντελεστη για να "μετρησεις" και μερος του υπογειου της προσθηκης στον ΣΔ.

Παντως οταν "κατεβηκαν" τα υπογεια στο 0.80 στα εκτος σχεδιου, δεν υπηρξε καμια ρυθμιση/εξαιρεση για τις προσθηκες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τοσο δυσκολο υστερα απο 28 χρονια στο επαγγελμα :smile:

αν δεν υπαρξει ερμηνευτικη που να ανασκευαζει/διορθωνει αυτο που ειναι γραμμενο στο ΦΕΚ, ο νομος αυτο λεει.

 

 

 

και όμως κρίμας τα χρόνια σου. Ο νόμος πάντα ήταν ασαφής και θα έπρεπε να υπάρξουν διευκρινιστικοί εγκυκλίοι όπως και σχήματα. Ως τότε ο καθένας ότι θέλει καταλαβαίνει....αλλά ώσπου να υπάρξει ας μην απολυτολογούμε διότι μετέπειτα βλέπουμε τι μπαρούφα είπαμε.

 

 

 

Ψιτ, αυτό που λές του Brasco του το πα και γώ προλίγου.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη στο θέμα είναι η εξής.

Θα χτίσεις ας πούμε ένα τετραόροφο κτίριο. Η κατανομή των Η/Χ θα γίνει -> 100% /4=25% σε κάθε όροφο. Αν τώρα σε κάποιο όροφο δεν εξαντλήσεις το 25% των ημιυπαιθρίων, δεν μπορείς να μεταφέρεις το υπόλοιπο σε κάποιο άλλο όροφο. Δηλάδή σε κανέναν όροφο δεν θα υπερβαίνεις το 25% του συνόλου τον Η./Χ.

Το θέμα είναι, αν κάνεις εσοχή τι γίνεται. Τον μετράς κανονικά σαν έναν όροφο, και το πας πάλι διά του 4?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη στο θέμα είναι η εξής.

Θα χτίσεις ας πούμε ένα τετραόροφο κτίριο. Η κατανομή των Η/Χ θα γίνει -> 100% /4=25% σε κάθε όροφο.

 

Ο νομος λεει :

"Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο."

 

αναλογικα (συμφωνα με την επιφανεια καθε οροφου) και οχι ισομερως (Επιφανεια ΗΥ/αριθμος οροφων).

 

@Highlander

... κρίμας τα χρόνια σου.

... τι μπαρούφα είπαμε.

... Ψιτ,

:(
Link to comment
Share on other sites

Ο νομος λεει :

"Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο."

 

αναλογικα (συμφωνα με την επιφανεια καθε οροφου) και οχι ισομερως (Επιφανεια ΗΥ/αριθμος οροφων).

 

@Highlander

:(

 

chowchow

δώσε μου λύση σε αυτό.

1ος-3ος όροφος 110 μ2

2ος-4ος όροφος 90 μ2

άρα 1ος-3ος ->110*0,15=16.5 άρα πλάκα 126.5 μ2

2ος-4ος -> 90*0,15=13,5 άρα πλάκα 103.5 μ2 :o:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.