Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

...σε προσθήκες (με την προυπόθεση νόμιμου περιγράμματος) μπορείς να βάλεις Η/Χ και εξώστες σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις και να κάνεις τον υπολογισμό στο σύνολό του. δεν υπήρχε απαγόρευση ποτέ....

(αν κατάλαβα την απορία σου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

chowchow

δώσε μου λύση σε αυτό.

1ος-3ος όροφος 110 μ2

2ος-4ος όροφος 90 μ2

άρα 1ος-3ος ->110*0,15=16.5 άρα πλάκα 126.5 μ2

2ος-4ος -> 90*0,15=13,5 άρα πλάκα 103.5 μ2 :o:)

 

1ος και 3ος δεν θα έχουν ημιυπαίθριους και ο 2ος και 4ος θα έχει 90μέτρα δόμηση, και 13,5 μέτρα ημιυπαίθριους και 6,5 μέτρα σε πρόβολο.

 

Αυτά είναι τα καλά της αντιπαροχης.......:)

 

ή μπορείς να περιμένεις την διευκρινιστική του νόμου που θα σου λύσει τα χέρια.

 

Ή μπορείς να συμφωνήσεις διαφορετικό κτιριολογικό αντιπαροχής......! ΗλΝδΕρ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω να ρωτησω κατι αλλο:

Σε οικοπεδο που χτιζει 160 μ2 εχω χτισει μονοκατοικια (90 μ2 + 10 μ2 Η/Υ) με υπογειο 100 μ2 το οποιο εχει 20 μ2 γκαραζ (που δεν μετραει στο Σ.Δ.).

Αν εγω δηλωσω οτι εχω κλεισει και το γκαραζ και τον Η/Υ, αυτα θα μου αφαιρεθουν απο το υπολοιπο που εχω δικαιωμα να χτισω? Δηλαδη αντι για 70 που εχω τωρα, θα μου μεινει υπολοιπο 40 για προσθηκη απο πανω?

Το ρωταω γιατι με το νομο αυτον τωρα μπορω να δηλωσω το γκαραζ σαν κατοικια και να το νοικιασω νομιμα με συμβολαια (ειναι υπογειο υπερυψωμενο - το ταβανι του ειναι 1.00 μ πανω απο το εδαφος)

Ευχαριστω

 

 

Αυτά είναι ................ :)

Link to comment
Share on other sites

...σε προσθήκες (με την προυπόθεση νόμιμου περιγράμματος) μπορείς να βάλεις Η/Χ και εξώστες σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις και να κάνεις τον υπολογισμό στο σύνολό του. δεν υπήρχε απαγόρευση ποτέ....

(αν κατάλαβα την απορία σου)

 

ούπς, κάνεις κάποιο λάθος. Χμ......! Ηλνδερ

Link to comment
Share on other sites

Δν διάβασα όλο το θέμα οπότε συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνω τα ίδια.

 

Έχω μία παρατήρηση να κάνω. Εντάξει με τους ημιυπαίθριους να τους φάμε. Τα μπαλκόνια όμως που πολλοί τα κάναμε 25% με το υπόλοιπο 15% να είναι Η/Χ τι φταίνε?

 

Τώρα με το 35% γίνεται μείωση ουσιαστικά και στους εξώστες! Γιατί????

 

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό κατά την γνώμη μου και είναι μία αρνητική εξέλιξη που δεν προσφέρει τιποτα σε κανέναν. Αντίθετα ένα μικρό οικόπεδο το καταδικάζει σε πολύ μικρά μπαλκόνια τα οποία είναι πολύ χρήσιμα και δεν είναι κλειστός χώρος για να γκρινιάζει κανείς.

 

Καλώ το ΤΕΕ να λάβει θέση επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι το προβλημα ειναι γενικο. Μεσα σε μια νυχτα αλλαξε ο Γ.Ο.Κ. και τα οργανα μας "κοιμουνται". Δεν υπαρχει καμια πληροφορηση. Το Τ.Ε.Ε. δηλωνει αναρμοδιο για το νεο νομο και στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. μας στελνουν απο υπηρεσια σε υπηρεσια για διευκρινησεις χωρις κανεις τους να γνωριζει το παραμικρο.

Link to comment
Share on other sites

ιδια περιπτωση μονο που την εχω περασει και επαε.εχει παει στην αρχαιολογια και ακομα να γινει το τοπικο ενωεχει κατατεθει πανω απο μηνα.και το περιμενω το χαρτι για να δω με τι ορους θα πρωτοκολλησω.....οχι απλα για πεταμα πανε αλλα θα κλαψουνε μανουλες...απο ερωτησεισ πολεοδομια 'ιδεα κανενας ' ...

Link to comment
Share on other sites

...σε προσθήκες (με την προυπόθεση νόμιμου περιγράμματος) μπορείς να βάλεις Η/Χ και εξώστες σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις και να κάνεις τον υπολογισμό στο σύνολό του. δεν υπήρχε απαγόρευση ποτέ....

(αν κατάλαβα την απορία σου)

 

Δεν έχω καταλάβει τι ενοει΄ς? Οι ημιυπαίθριοι και οι εξώστες υπολογίζονται βάσει των τετραγωνικών όχι του κτιρίου αλλά της προσθήκης!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τι ενοει΄ς? Οι ημιυπαίθριοι και οι εξώστες υπολογίζονται βάσει των τετραγωνικών όχι του κτιρίου αλλά της προσθήκης!

 

....αυτό εννοούσα και εγώ αλλά δεν το διατύπωσα σωστά :)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.