Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίλημμα εργασίας


giantheoch

Recommended Posts

Χαίρεται

Είμαι απόφοιτος τοπογράφος ΕΜΠ και έχω την εξής ερώτηση για την οποία θέλω κάποια συμβουλή εάν γίνεται

Είμαι στα ξεκινήματα εύρεσης εργασίας καθώς πρόσφατα απολύθηκα από το στρατό και μου έχουν τύχει 2 επαγγελματικές προτάσεις όπου δεν ξέρω ποια να επιλέξω από τις δύο.

 

1.Εργασία σε εργοληπτική εταιρεία 

2.Εργασία σε μελετητική που ασχολείται με το κομμάτι των οπτικών ινών στο εξωτερικό.(με δυνατότητα ταξιδιών)

 

Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο για έναν νέο μηχανικό;

Ξέρω ότι στη πρώτη στην ουσία τα ωράρια είναι μεγάλα όπως και οι ευθύνες αλλά και το αντικείμενο είναι πιο ευρύ.

Και οι δύο προτείνουν για αρχή λίγο παραπάνω από βασικό μισθό και η μεν πρώτη βασικό ωράριο δεκάωρο ενώ η δεύτερη 8ωρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι αντικείμενο θα εχεις στις οπτικές ίνες, αλλά το εργοτάξιο είναι μεγάλο σχολείο

Αν, λοιπόν, δεν σε φοβίζουν οι συνθήκες υπαίθρου, προτίμησε την εργοληπτική. Αρκεί να είναι σοβαρή εταιρεία, γιατί κυκλοφορούν πολλοί μπαταχτσήδες στο χώρο. Άλλωστε, και σε αυτή τη θέση θα μπορείς να ταξιδεύεις (εντός ελλάδος, εννοείται)

Καλή σταδιοδρομία λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, tetris said:

Δεν ξέρω τι αντικείμενο θα εχεις στις οπτικές ίνες, αλλά το εργοτάξιο είναι μεγάλο σχολείο

Το Μέγιστο Σχολείο θα συμπλήρωνα, απαραίτητο για την ολοκλήρωση Μηχανικού.

Τα υπόλοιπα είναι απλά μιά απασχόληση, αντίθετα στο εργοτάξιο υλοποιείς ένα τεχνικό έργο και αντιλαμβάνεσαι πλήρως την αξία του και τη χρησιμότητά του. Επίσης οι δύσκολες συνθήκες και η αντιμετώπιση προβλημάτων σε οδηγούν αυτόματα στην εύρεση - διερεύνηση νέων μεθοδολογιών και βέλτιστων λύσεων.

Εν κατακλείδι θα έλεγα οτι ενα σοβαρό εργοτάξιο είναι απείρως προτιμότερο από ένα Master.

 

Edited by Alexios
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο 2. Αν είναι η εταιρεία που νομίζω στα Β. Προαστεια (Α _ _ _ _ _ _ ς) θα μάθεις πολλά και ανήγει η δουλειά του δικτύου 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτή που αναφέρει ο kostassid. Υπάρχουν άλλες 2 μεγάλες (το όνομα τους ξεκινάει από Ε...) και κάποιες μικρότερες που δραστηριοποιούνται στην Γερμανία. Όντως η δουλεια των δικτύων ανοίγει αλλά στην Ελλάδα έχει 4 με 5 χρόνια μέλλον στην καλύτερη περίπτωση (στην Γερμανία +2 χρόνια λόγω μεγέθους) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση.

Σχετικά με τις οπτικές ίνες ήθελα να ρωτήσω επειδή αποσο με έχουν πληροφορήσει πληρωμένα είναι διαμονή , ασφάλιση,αυτοκίνητο(+καύσιμα) και γύρω στα 15 ευρώ την ημέρα για το φαγητό. + ένα ποσό εκτός έδρας 

Αυτό που με προβληματίζει είναι να μην "μπαίνω μέσα" οικονομικά γιατί δεν έχω ιδέα τι παίζει με τη διαβίωση σε τέτοια μέρη

Η βάση είναι Ελλάδα και απλά πας για λίγες εβδομάδες εκεί και επιστρέφεις πίσω. Ταξίδι υπολογίστε ανά 2-3 μήνες. 

 

Edited by giantheoch
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, giantheoch said:

Καλημέρα

Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση.

Σχετικά με τις οπτικές ίνες ήθελα να ρωτήσω επειδή αποσο με έχουν πληροφορήσει πληρωμένα είναι διαμονή , ασφάλιση,αυτοκίνητο(+καύσιμα) και γύρω στα 15 ευρώ την ημέρα για το φαγητό. + ένα ποσό εκτός έδρας 

Αυτό που με προβληματίζει είναι να μην "μπαίνω μέσα" οικονομικά γιατί δεν έχω ιδέα τι παίζει με τη διαβίωση σε τέτοια μέρη

Η βάση είναι Ελλάδα και απλά πας για λίγες εβδομάδες εκεί και επιστρέφεις πίσω. Ταξίδι υπολογίστε ανά 2-3 μήνες. 

 

...15 ευρώ την ημέρα για το φαγητό...  Σε ποιες χωρες θα πηγαινεις? Ειανι πολυ μικρο το ποσο, ακομη και σε γειτονικες χωρες το κοστος ειναι μεγαλυτερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα την 1η θεση, για ποιο λογο να πας 10ωρο με βασικο μισθο; η μονη λογικη ειναι να θες να ακολουθησεις αυτον τον τομεα.

Σε οτι αφορα την 2η, στα ταξιδια τα 15 ευρω την ημερα δεν αρκουν πραγματικα για καμια χωρα, ισως μονο αν πας σε επαρχιακη πολη της Βουλγαριας ή Σκοπια. Για χωρες τυπου Γερμανιας υπολογιζεις κανενα 40αρι την ημερα.

Οποια και αν επιλεξεις θα προσπαθουσα να διαπραγματευτω κατι καλυτερο απο αποψη μισθου, εστω και αν (συμφωνηθει γραπτως) να ξεκινησει η αυξηση απο τον π.χ. 6ο μηνα.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το μπαίνω μέσα είναι σχετικό.

Αν τρώς πρωι βράδυ σε εστιατόρια με ποτά και βγαίνεις κάθε βραδυ, κάνοντας αγορές κλπ θα μπαίνεις μεσα

Κράτα ότι μόλις ξεκινάς, οπότε πρέπει να θυσιάσεις τη βολή σου (comfort zone) μαζευοντας εμπειρία

 

πχ εγω ξεκίνησα σε κατασκευή Αττικής Οδού με ωράρια 5.00-20.00 και ΠΣΚ και δεν είχα αμοιβή πανω από τεχνίτες (τότε απόφοιτος ΤΕΙ)

Είδα όμως πράγματα και μεθόδους που ακόμα και σήμερα θεωρούνται πολύ σημαντική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.