Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλωδίωση και τρύπες για λύματα σε μεσοτοιχία


Grafistas

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί,

Δίπλα στην ιδιοκτησία μου υπάρχει ενα ξενοδοχείο. Τα οικόπεδα χωρίζονται με μεσοτοιχία. Επείδη λείπω τους χειμερινούς μήνες μπαίνουν στο οικόπεδο μου που έχω και το σπιτι μου υπάλληλοι απο δίπλα και περνούν καλωδιώσεις απο την μεριά μου. Έχω παραπονεθεί αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης προσφάτως άνοιξαν και 3 τρύπες ώπου βγαίνουν νερά και σαπουνάδες και τρέχουν στο οικόπεδο μου. Πρόσφατα τοποθέτησαν και αυτοσχέδια καμινάδα / εξαερισμού που είναι μόλις 10 μέτρα απο το μπαλκόνι μου. Τους είπα να τη γυρίσουν απο τη μερία τους και πάλι με αγνόησαν.  Η καλωδιώσεις πλέον είναι πάρα πολλές και φτάνουν μηκος τα 70 μέτρα. Τι μπορώ να κάνω για να προστατευω την ιδιοκτησία μου και την υγεία και ασφάλεια τη δική μου και της οικογένειας μου? Καθώς δρουν ανεξέλεγκτα και εισέρχονται στην ιδιοκτησία μου όποτε θέλουν. Κάποια καλώδια κρέμονται. Παρακαλώ δείτε τις φωτογραφίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

358302594_656696963058396_1619281734434807398_n.jpeg

358330065_3532055467110226_8274401643432937418_n.jpeg

a358981516_2909782935820976_8052827702353240535_n.jpg

359775098_189611550770133_3504869202701880462_n.jpeg

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστεις μηχανικο, να κανει αναλυτικη περιγραφη  ολων αυτων που αναφερεις

 

και δικηγορο για καταθεση σχετικης αγωγης

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Didonis said:

οι φωτογραφίες που δείχνεις είναι σίγουρα η δική σου πλευρά του Οικοπέδου??

Ναι

Edited by Grafistas
Link to comment
Share on other sites

μάιστα....

(έμπλεξες ειδικά αφού εσύ είσαι και μακριά)

 

1ον κάνε αυτό που σου έγραψε ο Δικηγόρος μας Δημήτρης

(άποψη μου ρίσκο)

2ον Ανάθεσε σε κάποιον να ρίξει τσιμέντο ταχείας πήξης στις τρύπες που εκβάλουν στο οικόπεδο σου με λύματα (αφου βγάλεις πολλές ακόμα φωτογραφίες που να δείχνουν τα λύματα) (Edit ή βάλε την κόλλα πλακιδίων που τόσο είχες ερωτευθεί σε άλλο θέμα δικό σου που τώρα είδα)

3ον ανάθεσε σε τοπικό ηλεκτρολόγο γραπτά με γνήσιο υπογραφής δικό σου και αποδοχής δικό του, να κόψει όλα τα καλώδια οου που βρίσκονται στο Οικόπεδο σου και δεν πληρούν τους κανονισμούς ασφαλείας. 

(συνοπτικά να τα κόψει όλα και να μονώσει τα κοψίματα)

4ον για την καμινάδα δες αν έχεις διάθεση να δομήσεις εκεί κάποια μάντρα ή κάποιο δωμάτιο να φτάνει μέχρι την καμινάδα και ο τοίχος σου στην πράξη να την βουλώνει (για αυτό μιλάς με Μηχανικό)

5ον ετοιμάσου για μπελάδες και κάνε και αρχική κουβέντα για αυτά με τον δικηγόρο σου

 

Καλό καλοκαίρι 

 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Didonis said:

συνοπτικά να τα κόψει όλα και να μονώσει τα κοψίματα)

(Συνοπτικά, να ΜΗΝ κάνει κάτι τέτοιο και για κανέναν λόγο...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Didonis said:

Το παρακανα λες?

Περνάει ρεύμα απο όλα αυτά τα καλώδια. Δε γνωρίζω τι ακριβώς τροφοδοτούν η που συνδέονται απο την άλλη μερία. Θα ήταν επικίνδυνο να τα κόψουμε - μόνο αν κατέβαζαν τον γενικό, πράγμα αδύνατο αφου με αγνοούν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.