Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος σε ειδοποίηση πληρωμής εισφορών ΤΣΜΕΔΕ.


thomas

Recommended Posts

Σε σημερινή ειδοποίηση που πήρα ανακάλυψα πως δύο φορές μπαίνει η ειδική προσαύξηση 332,58 με αποτέλεσμα να βγει το ποσό πληρωμής

 

1.593,78 . Από 1261,20 .

 

Άντε να δεις το λάθος αυτό καλόπιστα !!! μέρες που είναι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν την είχαν υπολογίσει για το δεύτερο εξάμηνο του 2007 και στην έβαλαν τώρα μαζί μ' αυτήν του πρώτου εξαμήνου του 2008;

Link to comment
Share on other sites

Με αίτηση τη ζητήσαμε να μπει από 2007. Γιατί αργότερα θα μπει έτσι κι αλλιώς.

Και μάλλον τότε θα είναι μεγαλύτερη. Δεν έχω ακόμα 5ετία.

 

Μη λέτε τέτοια ρε παιδιά... Δεν υπάρχει λάθος δηλαδή ;

 

Και είχα προετοιμαστεί για μάλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Θεωρείτε την ειδική προσαύξηση απαραίτητη;

Τι θέλω να πω: Μόλις συμπληρώσουμε δεκαετία στο επάγγελμα μας βάζουν ούτως ή άλλως σε αυτήν. Υποτίθεται ότι αν σπεύσουμε να μπούμε νωρίτερα θα έχουμε μεγαλύτερη σύνταξη. Προσωπικά δεν μπήκα γιατί φοβάμαι ότι μέχρι να φτάσει η γενιά μας στη σύνταξη τα ταμεία θα δίνουν συντάξεις που θα αρκούν μόνο για να μην πεθάνεις της πείνας. Θα ήθελα, όμως, και τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω: η ειδική προσαύξηση βάσει του νόμου 3518/2006, αρθρ.3 ορίζεται ως δικαίωμα και όχι ως υποχρέωση. Το ΤΣΜΕΔΕ καταχρηστικά (και όπως όλα δείχνουν παράνομα) εντάσσει τους ασφαλισμένους στη διαδικασία και ήδη ομάδα μηχανικών ζήτησε εγγράφως (εν είδει ένστασης) διευκρινήσεις. Ψάξτε το λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από το ΤΣΜΔΕ βάζανε 2 προσαυξήσεις και μία από 2007. Ξέρανε τι κάνανε !!!

 

Συνεπώς το θέμα ακυρώνεται. Ευχαριστώ που μου δώσατε να καταλάβω τι συνέβη...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Θεωρείτε την ειδική προσαύξηση απαραίτητη;

Τι θέλω να πω: Μόλις συμπληρώσουμε δεκαετία στο επάγγελμα μας βάζουν ούτως ή άλλως σε αυτήν. Υποτίθεται ότι αν σπεύσουμε να μπούμε νωρίτερα θα έχουμε μεγαλύτερη σύνταξη. Προσωπικά δεν μπήκα γιατί φοβάμαι ότι μέχρι να φτάσει η γενιά μας στη σύνταξη τα ταμεία θα δίνουν συντάξεις που θα αρκούν μόνο για να μην πεθάνεις της πείνας. Θα ήθελα, όμως, και τη γνώμη σας.

 

Οταν φθάσεις να πάρεις σύνταξη στα 35 συντάξιμα χρόνια και δεν έχεις πληρώσει για μια δεκαετία, αντι να παρεις 35/35 σύνταξης θα πάρεις 25/35. Και τότε γύρω στα 60 μπορεί κάποιος να είναι άρρωστος, κουρασμένος, ανάπηρος ή πιθανόν να μην έχει τις επαγγελματικές δυνατότητες τις σημερινές. (Εύχομαι φυσικά το αντίθετο). Και τότε τα χρήματα της σύνταξης θα μπορούν να λύσουν πολλά προβλήματα. Σήμερα αξίζει να δώσεις τα 330 ευρω κάθε εξάμηνο ακόμα και να τα στερηθείς γιατί μπορείς και πρέπει να αγωνιστείς, να το παλέψεις και να τα καταφέρεις. Συμβουλή από έναν παλιότερο. Τα χρόνια περνάνε γρήγορα. Ας προετοιμάζομαστε για το μέλλον με σύνεση και με γνώση. Σήμερα τα χρήματα που δίνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ είναι σε πολύ ευνοικό επίπεδο αν συγκρίνουμε την σύνταξη που θα πάρουμε σε 35 χρόνια (περίπου 1600 ευρώ το μήνα). Δεν συμφωνώ καθόλου ότι μετά 20 ή 25 χρόνια θα πάρουμε σύνταξη πέινας. Εγώ πιστεύω το αντίθετο. Ξέρω συναδέλφους που στα 53 χρόνια τους μπήκαν εθελοντικά στην επικουρική με τον νέο νομο πληρώνοντας 40 ευρώ τον μήνα για να πάρουν σε οκτώ χρόνια που θα πάρουν σύνταξη την αντιστοιχη επικουρική 80 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση πως αν θέλει κάποιος να διαθέσει extra χρήματα για το μέλλον του καλύτερα να τα επενδύσει σε κάποια ιδιωτική ασφάλεια παρά στο ΤΣΜΔΕ.

Καλύτερες αποδόσεις θα έχει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.