Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ;


nickdur

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ και πάλι.
 

Κάτι άλλο σε προνόμοιο έχει η εγγραφή στο ΤΕΕ; 

Μέχρι τώρα το μεγαλύτερο προνόμοιο που κατάλαβα για την περίπτωση μου είναι αυτό που είπε ο @antloukidis για τα δήμοσια έργα και τα χρόνια εγγραφής.

Αυτά περί "κύρους" και "μπορώ να υπογράψω" δεν με συγκινούν ιδιαίτερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις σαν Ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα, με τους κωδικούς από το ΤΕΕ. θα μπορείς να εκδίδεις ενεργειακά πιστοποιητικά, να χρησιμοποιείς τα ιντερνετικά εργαλεία του για αμοιβές έργων κλπ, να μπείς σε λίστα πραγματογνωμόνων, ελεγκτών δόμησης  κλπ

Για όλα τα ανωτέρω η εγγραφή στο ΤΕΕ είναι υποχρεωτική.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να υπογράψω κάπου (και να έχω σφραγίδα) αρκεί να είμαι μέλος στο ΤΕΕ, ή πρέπει να κάνω έναρξη και να ανοίξω και βιβλία στην εφορία;

Link to comment
Share on other sites

Η υπογραφή ισοδυναμεί με παράδοση εργασίας, Άρα αμοιβή, Άρα φορολογία... Συνεπώς για να υπογράψεις θα πρέπει να είσαι ή μισθωτός ή Ελ. Επαγγελματίας... το δεύτερο φυσικά απαιτεί βιβλία στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλησπέρα σας και καλή χρονιά! Αν κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ θα πρέπει την επόμενη μέρα υποχρεωτικά να ασφαλιστώ σε κάποιο ταμείο;

Είναι ο στρατός στη μέση, οπότε δεν θα ξεκινησώ άμμεσα δουλειά ώστε να χρειάζομαι ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια η σύνδεση ΤΕΕ και ασφάλισης.

Ασφαλίζεσαι όταν εργάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή στο ΤΕΕ απαιτεί και ο διορισμός στο δημόσιο.

Επίσης ξεκλειδώνει τη δυνατότητα συμμετοχής σε σεμινάρια και άλλες δράσεις ωφέλιμες για νέους μηχανικούς και όχι μόνο.

Τέλος, δίνει δικαίωμα συμμετοχής στις εκλογές.

Γενικά καλό είναι να γράφεται κανείς αμέσως, διότι ποτέ δεν ξέρεις αν η εξέταση ξαφνικά δυσκολέψει ή αραιώσει η συχνότητά της.

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2024 at 8:28 PM, georgios_m said:

Γενικά καλό είναι να γράφεται κανείς αμέσως, διότι ποτέ δεν ξέρεις αν η εξέταση ξαφνικά δυσκολέψει ή αραιώσει η συχνότητά της.

Γενικά από την εξέταση τι να περιμένουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 13/1/2024 at 9:08 ΜΜ, Caterpillar_official said:

Γενικά από την εξέταση τι να περιμένουμε;

Όνομα, επώνυμο, φύλο (αυτό είναι λίγο τρίκυ καθώς μπορεί να πέσεις σε λούμπα), δίπλωμα οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας.

Ποστάρω εδώ την ερώτησή μου για να μην ανοίγω νέο θέμα. 

Είμαι νέος μηχανικός, έχω κάνει κανονικά εγγραφή στο ΤΕΕ και έχω ανοίξει με την αδερφή μου μια εταιρεία ΟΕ (κατασκευών-παροχής υπηρεσιών μηχανικού). Ο λογιστής μου μού είπε να κάνω εγγραφή και της εταιρείας στο ΤΕΕ.

Θέλω να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, αν είναι υποχρεωτική η εγγραφή και τι θα κερδίσουμε από αυτό; 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.