Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να κάνω εγγραφή στο ΤΕΕ;


nickdur

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι απόφοιτος πολιτικός μηχανικός (απθ) και πρόκειται να εργαστώ στο εξωτερικό (δεν γνωρίζω για πόσο καιρό) ως υπάλληλος-μισθωτός.
Αξίζει/υπάρχει λόγος να δώσω εξετάσεις για το ΤΕΕ και να πάρω την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή δεν χρειάζεται και θα δίνω τζάμπα λεφτά κάθε χρόνο; 

Αν γραφτώ στο τεε/τσμεδε βγαίνω κάπως κερδισμένος; (πχ όσο πιο πολλά χρόνια γραμμένος, τόσο το καλύτερο;)

Δεν γνωρίζω πολύ καλά για αυτό το θέμα και ελπίζω να πάρω βοήθεια από εδώ!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2023 at 9:36 ΜΜ, nickdur said:

Αν γραφτώ στο τεε/τσμεδε βγαίνω κάπως κερδισμένος;

Η σύνδεση της εγγραφής στο ΤΕΕ με την ένταξη στον ασφαλιστικό φορέα δεν υφίσταται εδώ και αρκετά χρόνια.
Κατά πόσο σε συμφέρει, εξαρτάται από το αν (και πώς) σκοπεύεις να ασκήσεις το επάγγελμα στην Ελλάδα.
Δεν αναφέρομαι στο κόστος της ετήσιας συνδρομής, αλλά στο όφελος από την απόκτηση άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι για αρκετούς συμπολίτες μας (παλαιότερων εποχών, κυρίως) η εγγραφή στο ΤΕΕ προσδίδει κύρος στον μηχανικό.

Edited by Διογένης
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Διογένης Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Συνεπως αν μπορουσα να τα βαλω σε μια ζυγαρια αυτα που κερδιζω κ αυτα που χανω τοτε ποια θα ηταν;

Απο χασουρα θα εχω μονο την ετησια συνδρομη και τα εξοδα της εξετασης, σωστα; 

Γενικα σκοπευω να γυρισω στην Ελλαδα, αφου αποκτησω εμπειρια 1-2 χρονων απο το εξωτερικο!! 
 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nickdur said:

να τα βαλω σε μια ζυγαρια αυτα που κερδιζω κ αυτα που χανω τοτε ποια θα ηταν;

Διάβασε ξανά την προηγούμενη δημοσίευσή μου (εξαρτάται από τον τρόπο που θα ασκήσεις το επάγγελμα στην Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Αν στην Ελλάδα σκοπεύεις να ασχοληθείς με μελέτες και έργα δημοσίου, οπότε απαιτείται μελετητικό ή εργοληπτικό πτυχίο, θα πρέπει να γραφτείς από τώρα στο ΤΕΕ, καθώς απαιτείται χρονική εμπειρία που ξεκινάει από την μέρα εγγραφής στο ΤΕΕ.

Αν στην Ελλάδα σκοπεύεις να ασχοληθείς μόνο με ιδιωτικά έργα και μελέτες, οπότε δεν απαιτείται κάποιο πτυχίο, μπορείς να εγγραφείς μόλις γυρίσεις στην Ελλάδα (η εγγραφή επιβάλλεται).

Αν στην Ελλάδα σκοπεύεις να εργαστείς κάπου που δεν απαιτείται υπογραφή/σφραγίδα μηχανικού (π.χ. ιδιωτικός υπάλληλος σαν υπεύθυνος πωλήσεων κλπ), η εγγραφή στο ΤΕΕ σου είναι άχρηστη.

Αν δεν έχεις καταλήξει.... καθώς "Το μέλλον αβέβαιο", καλό είναι να γραφτείς από τώρα (το κόστος είναι ελάχιστο και η ...προετοιμασία για την εξέταση.... αστεία) 

Υ.Γ. Το ΤΣΜΕΔΕ / ΕΦΚΑ είναι άσχετο με το ΤΕΕ (εδώ και κάποια χρόνια).... μη ασχολείσαι με αυτό!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Στο έγραψαν ήδη. ΤΕΕ και ασφάλεια είναι διαφορετικά θέματα.

Εγώ, σήμερα συνταξιούχος, σε συμβουλεύω να κάνεις εγγραφή στο ΤΕΕ. 

Αποκτάς αμέσως, αφού θα πάρεις αρ. Μητρώου, το δικαίωμα έκδοσης σφραγίδας που θα αναγράφει τον Αρ. Μητρ'ωου σου.

Όλες οι ημερομηνίες έκδοσης πτυχίων, μελετητικού ή & εργοληπτικού, μετράν από την ημέρα εγγραφής σου στο ΤΕΕ. 

Ωραία πας στο εξωτερικό. Ξέρεις πόσο χρόνο θα μείνεις εκεί? Μπορεί για κάποιο λόγο να γυρίσεις. Ε! τότε θα το μετανιώσεις αν δεν έχεις κάνει εγγραφή.

Η συνδρομή στο ΤΕΕ, το χρόνο, νομίζω  πως είναι γύρο στα 60 ευρώ. 

Εγώ πάντως και σήμερα, θα γινόμουν μέλος του ΤΕΕ.  

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2023 at 11:34 ΠΜ, Διογένης said:

...
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι για αρκετούς συμπολίτες μας (παλαιότερων εποχών, κυρίως) η εγγραφή στο ΤΕΕ προσδίδει κύρος στον μηχανικό.

αυτό να το εκλάβουμε ως χιούμορ???

διότι ως (αρκετά) παλιός, ουδέποτε το συνάντησα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ… Θα κάνω εγγραφή, ελπίζοντας να μου χρησιμεύσει μελλοντικά (ότι θα είμαι ήδη κάποια χρόνια γραμμένος). Και ας πληρώνω τις συνδρομές και ας μην «υπογραφώ» πουθενά μέχρι τότε.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by nickdur
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. 1-5 έτη από την εγγραφή 20 Ευρω ετησίως

6-15 έτη, 55 Ευρώ ετησίως.

Από 16 έτη και άνω, 65 Ευρώ ετησίως

Στα παραπάνω ποσά υπάρχει προσαύξηση 20% για χαρτόσημο.  τέλος χαρτοσήμου 2,40%

http://www.teeam.tee.gr/admserv/administ/sindrome.htm

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.