Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μηχανικών για επαγγελματικό εργαστήριο


Recommended Posts

το τοπογραφικό είναι απο τον Νοέμβρη του 2005 σφραγισμένο απο την πολεοδομία.πιστεύεις οτι είναι εντάξει;για το πιστοποιητικό είσαι η πρώτη που μου το αναφέρει και σε ευχαριστώ μάλλον πρέπει να ψαχτώ και για αυτό και δεν το έχω συμπεριλάβει στην αμοιβή μου δυστυχώς.το εργαστήριο είναι 18kw με ποιο τρόπο βγαίνει η ελάχιστη αμοιβή του μηχανικού

 

Σφραγισμένο τοπογραφικό από την πολεοδομία σίγουρα δεν είναι εντάξει. Πρέπει να μην έχει σφραγίδες από υπηρεσίες. Αυτό όμως δεν είναι στις αρμοδιοτητές σου. Το τοπογαρφικό πρέπει να σου το δώσουν. Ας συννενοηθεί ο πελάτης σου με τον μηχανικό που το είχε κάνει. Νομίζω είναι το πιο απλό.

Επειδή η ισχύς είναι μόνο 18kw ίσως να μην χρειάζεται άδεια λειτουργίας αλλά απαλλακτικό. Αυτό καλό είναι να το ρωτήσεις πρώτα. Στο απαλλακτικό νομίζω δεν χρειάζεται πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

Την ελάχιστη νόμιμη αμοιβή δεν χρειαζεται να την υπολογίσεις εσύ, την υπολογίζουν στην υπηρεσία που θα καταθέσεις το φάκελο.

Αν το ρωτάς για να βγάλεις την αμοιβή σου, σου λέω ότι γενικά είναι πολύ μικρό το ποσό σε σχέση με την αμοιβή που ζητάνε οι περισσότεροι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντίνε είσαι σίγουρος πως ως μηχανολόγος μπορείς να διεκπεραιώσεις την αδεια;;;;

θέλω να πω πως μπορείς να υπογράψεις όλες τις απαιτούμενες μελέτες;;;;

 

διότι στην αρχική σου δημοσίευση βλέπω κάποιες αντιφάσεις

.....εχω αναλλάβει την ιδρυση και άδεια λειτουργίας επαγγελματικου εργαστηρίου.........βασικά ειναι μελέτη εφαρμογής

 

επίσης δεν έχω καταλάβει τι εργαστήριο είναι

Link to comment
Share on other sites

Για τα επαγγελματικά εργαστήρια < 22 Κw βγαίνει απαλλακτικό, δεν απαιτείται μελέτη παρα μόνο το ερωτηματολόγιο που κατατίθεται με γνήσιο της υπογραφής του ιδιοκτήτη. Δεν απαιτείται πιστοποιητικό πυροπροστασίας μόνο για τα επαγγελματικά εργαστήρια που ανήκουν στην κατηγορία Ο (με κάποιες εξαιρέσεις) Πχ. τα μηχανουργεία αν θυμάμαι καλα, βάση της κατάταξης, της νομοθεσίας πυροπροστασίας (Φ15) που αφορά Βιοτεχνίες. Στην περίπτωση κατηγορίας Ο καταθέτεις μόνο στην Διεύθυνση Βιομηχανίας μία Τεχνική Περιγραφή Μέτρων Πυροπροστασίας με υπεύθυνη δήλωση ότι αυτά ληφθησαν.

 

Επίσης, τα τοπογραφικά και τα σχέδια τομής του εργαστηρίου δεν μπορεί να τα υπογράψει ο Μηχανολόγος. Στην περίπτωση υφιστάμενου κτιρίου η διεύθυνση ανάπτυξης ζητάει μία υπεύθυνη δήλωση από Πολ. Μηχ. για την στατική επάρκεια του χώρου, την οποία δεν μπορεί να υπογράψει μηχανολόγος.

 

Για κατηγορίας Β4 περιβαλλοντική έκθεση μπορεί να υπογράψει ο μηχανολόγος. Δεν μπορεί για οποιαδήποτε άλλη κατηγορία Α1, Α2, Β3, εκεί απαιτείται μελετητικό κατηγορίας 27.

 

Ελπίζω να σας κάλυψα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη ευχαριστούμε.

 

Κάνε ένα κόπο και ενημέρωσε και το προφίλ σου με την ειδικότητά συ ως κάνουμε όλοι.8-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε περιπτωσεις απαλλακτικων καταθέτω σχέδια της επιχείρησης με πυροσβεστικά μετρα χωρίς μελέτη και με υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτητη οτι ελαβε και θα συντηρει τα μεσα περνω πιστοποιητικο πυροπροστασιας και το καταθετω στο βιομηχανίας .

Δεν υποβάλω δικη μου δήλωση στην πυροσβεστικη αλλωστε σκεφτείτε να βεβαιωνουμε γι τα μετρα που ενδεχομένως ποτε να μην παρει η συντηρήσει ο πελάτης η να αυξήσει το βαθμό επικινδυνότητας της επιχειρησης με νεα μηχανήματα κλπ .

Link to comment
Share on other sites

αν και καθυστερημένα, πιστοποιητικό πυρασφαλείας δεν απαιτείται γιατί το εργαστήριο σιδήρου - αλουμινίου ανήκει στην κατηγορία Αα της πυροσβεστικής. επίσης δεν απαιτείται να κοπούν αμοιβές αφού μέχρι 22 kw θεωρείται εργαστήριο και απαιτούνται μόνο δύο καταθέσεις σε λογαριασμούς της τράπεζας με την οποία συνεργάζεται η αντίστοιχη νομαρχία τα οποία ποσά θα στα καθορίσει ο μηχανικός της νομαρχίας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Αν το εργαστήριο του κατασκεύαζε κουφώματα pvc (προιόντα απο πλαστική ύλη κατηγορία Αβ)θα χρειαζόνταν μελέτη και Πιστοποιητικό απο την Π.Υ.

Τελικά σε τι ποσό συμφώνησες για το απαλλακτικό ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.