Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου


Recommended Posts

3 minutes ago, MAKAP said:

Στο απόσπασμα του ΡΣ έχει καλύψειι, αδικαιολόγητα, τη συνέχεια της "εγκεκριμένης οδού (πεζόδρομος", στην οποία βλέπει το συγκεκριμένο οικόπεδο. Δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω την ανάγκη τροποποίησης του ΡΣ.

Συμβουλέψου ένα τοπογράφο μηχανικό αφού δώσεις όλα τα στοιχεία που έχεις.

 

 

Εγώ τα κάλυψα γιατί μου το έστειλε το μεσιτικό και δεν θέλω να το διαδόσω. Η ανάγκη από όσα έχω καταλάβει προκύπτει από το ότι θα περάσει καινούριος πεζόδρομος απο το οικόπεδο με το μωβ βέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι και να προτείνει ο Δήμος, εκτός από τη διέλευση του προτεινόμενου πεζόδρομου μέσα από το συγκεκριμένο οικόπεδο, δεν επηρεάζεται το συγκεκριμένο.

Έδειξες αυτό το ΤΔ στην Πολεοδομία? Ρώτησες αν μπορεί να οικοδομηθεί το οικόπεδο? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, MAKAP said:

Ότι και να προτείνει ο Δήμος, εκτός από τη διέλευση του προτεινόμενου πεζόδρομου μέσα από το συγκεκριμένο οικόπεδο, δεν επηρεάζεται το συγκεκριμένο.

Έδειξες αυτό το ΤΔ στην Πολεοδομία? Ρώτησες αν μπορεί να οικοδομηθεί το οικόπεδο? 

Ναι και αυτο που μου είπαν είναι πως θα μου κόψει την οικοδομική άδεια η Περιφέρεια. Για αυτό μου είπαν πρέπει να ξεκινήσει μια αίτηση τροποποίησης ο ιδιοκτήτης το μετέφερα στον ιδιοκτήτη μέσω του μεσίτη και έχει ξεκινήσει η διαδικασία, όπως έγραψα στο αρχικό ποστ. Μάλιστα μου είχαν πει πως μόλις είχε ξεκινήσει αυτή την διαδικασία ο ιδιοκτήτης του μεγάλου οικοπέδου που είναι ακριβώς δίπλα απο τα δύο βελάκια στο διάγραμμα, οπότε όσοι παραπάνω ιδιοκτήτες επισπεύσουν την διαδικασία τόσο πιο γρήγορα θα καθαρίσει και ότι το χρονοβόρο ήταν να οριοθετηθεί το ρέμα Πικροδάφνης που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Xristos1993 said:

...Εγώ τα κάλυψα γιατί μου το έστειλε το μεσιτικό και δεν θέλω να το διαδόσω.....

 

11 ώρες πριν, Didonis said:

....

Με τηλεπάθεια δεν θα λύσεις το πρόβλημα (τουλάχιστον αυτό νομίζω)...

Όπως είχα πει κι από την αρχή με τηλεπάθεια και με απόκρυψη λεπτομερειών κλπ. δεν θα λύσεις το πρόβλημα.

Και επέτρεψε μου να σου πω κάτι ακόμα που δεν το κατάλαβες καν…

Οι συγκεκριμένοι 2 Τοπογράφοι που σου έχουν απαντήσεις στο νήμα αυτό και ζητήσει διευκρινήσεις για την περίπτωση σου είναι τουλάχιστον στο ΤΟΠ 10 πανελλαδικά ….. και επι των διαδικασιών και επι της ουσίας….

Και συ απαντάς μου είπαν και τους είπα …. Τεσπα

 

Υ.Γ.

Κι αν μετά αυτό το κείμενοι μου οι δυο σεμνότατοι συνάδερφοι σου πουν ότι υπερβάλω για αυτούς μη τους πιστέψεις (μόνο σ αυτό όμως)

Και να είσαι σίγουρος πως δεν ψάχνουν για πελάτες.... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Didonis said:

 

Όπως είχα πει κι από την αρχή με τηλεπάθεια και με απόκρυψη λεπτομερειών κλπ. δεν θα λύσεις το πρόβλημα.

Και επέτρεψε μου να σου πω κάτι ακόμα που δεν το κατάλαβες καν…

Οι συγκεκριμένοι 2 Τοπογράφοι που σου έχουν απαντήσεις στο νήμα αυτό και ζητήσει διευκρινήσεις για την περίπτωση σου είναι τουλάχιστον στο ΤΟΠ 10 πανελλαδικά ….. και επι των διαδικασιών και επι της ουσίας….

Και συ απαντάς μου είπαν και τους είπα …. Τεσπα

 

Υ.Γ.

Κι αν μετά αυτό το κείμενοι μου οι δυο σεμνότατοι συνάδερφοι σου πουν ότι υπερβάλω για αυτούς μη τους πιστέψεις (μόνο σ αυτό όμως)

Και να είσαι σίγουρος πως δεν ψάχνουν για πελάτες.... 

Απαντάω μου είπαν και τους είπα γτ δεν έχω τίποτα άλλο πέρα από αυτά και το τοπογραφικό διάγραμμα. Ούτε η ειδικότητα μου είναι. Για αυτο έκανα το ποστ γιατι σκέφτομαι να το αναθέσω σε έναν τοπογράφο απλά πρώτα ήθελα να πάρω γνώμες από εδώ αν αξίζει το κόπο. Δεν περίμενα από το φόρουμ να μου επικυρώσουν οικοδομισιμότητα xD. Φιλικά πάντα, και δεν αμφιβάλω για τους 2 συναδέρφους!

Link to comment
Share on other sites

για να έχεις έστω κατ ελάχιστο σοβαρή απάντηση πρέπει να έχουν κατ ελάχιστο τα

  • Πράξη εφαρμογής
  • Πλήρες καλό και πρόσφατο Τοπογραφικό Διάγραμμα

ή ότι αλλο σου ζητήσουν.

 

Όμως όπως είπα πριν οποιαδηποτε αγοράς ζητάς και αναθέτεις να κατατεθεί Τοπογραφικό Διάγραμμα στην ΥΔΟΜ και να λάβεις σφραγισμένους όρους Δόμησης και αρτιότητα οικοδομησιμότητα

Αυτά πρέπει να βρεις εσυ Τοπογράφο και αφού θα είσαι ο εργοδότης σου εσένα θα φροντίζει ..... ουτε τους μεσίτες ούτε πωλητές ή οτιδήποτε αλλο...

Δεν είναι ανάγκη να είσαστε φίλοι ...... επαγγελματίες είναι οι συνάδερφοι 

 

Υ.Γ.

Κι αν ανεβάσεις σχέδια φρόντισε να πας στο κοντινότερο φωτοτυπικό μαγαζί που ΄έχεις και ζήτα φουλ σκανάρισμα ενδεχόμενα σε μορφή PDF με ανάλυση 200db και έγχρωμα. Για να μη βγαίνουν τα μάτια να βλέπει κάποιος από φωτογρφιούλες.... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια επομένος θα απευθυνθώ σε έναν καλό τοπογράφο. Είναι ανοιχτό φορουμ και δε θέλω να δώσω όλα τα στοιχεία του τοπογραδικού σε πμ θα μπορούσα αν μου το ζητούσαν οι συνάδερφοι για να μου παρέχουν σοβαρή απαντηση. Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!!

 

Edited by Xristos1993
Link to comment
Share on other sites

σου εύχομαι λοιπό καλή επιτυχία στην επιλογή του οικοπέδου σου....

Φυσικά να θυμάσαι πως το Οικόπεδο είναι το Α κεφαλαίο και η αρχή των πάντων

Όλα τα υπόλοιπα γράμματα είναι το τι θα φτιάξεις 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Ετσι μου το εστειλε ο μεσιτης το τοπογραφικό δυστιχώς. Πέρα από το ζήτημα που έχει με την τροποποίηση, χρειάζεται αρχικά να μάθω αν στο οικόπεδο αυτο έστω και με τους υφιστάμενους ορους δομησης και καλυψης που φαίνοντα στο τοπογραφικό μπορω να χτίσω αυτο που έχω στο μυαλό μου, αλλιως να ψαξω κατι αλλο. Αυτη η δουλειά ειναι ειδικότητα τοπογράφου ή αρχιτεκτονα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.