Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου


Recommended Posts

5 minutes ago, Didonis said:

αρχιτέκτονα

Πριν μέρες που έστειλα το παρακάτω μήνυμα σε μία αρχιτέκτονα που είχα βρει με καλές κριτικές μου απάντησε πως χρειάζομαι την συμβουλή ενός τοπογράφου, για αυτο ρώτησα κι εδώ γιατι με μπέρδεψε.

'Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αναλαμβάνεται συμβουλευτικό ρόλο για ένα οικόπεδο που με ενδιαφέρει. Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω αν μπορώ στο εν λόγω οικόπεδο να χτίσω χοντρικά την κατοικία που έχω στο μυαλό μου (αριθμό δωματιων, τ.μ κλπ). Πρόκειται για κατοικία περίπου 120τμ.'

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 minutes ago, mantzaras said:

Εκτός από μηνύματα δοκίμασες να την πληρώσεις?

Δεν καταλαβαινω το σχολιο σου. Εγω απευθυνθηκα σε αρχιτεκτονα γιατι πιστευα οτι είναι δουλειά αρχιτέκτονα, και μου απαντησε το παρακατω μηνυμα. Δε ξέρω με τι ύφος ήταν το σχόλιο σου αλλά εγώ εδώ μέσα ρωτάω να μάθω ποιος επαγγελματίας είναι ο ειδικότερος για αυτο που θέλω. Πρωτα θελω να μαθω αν καλυπτει το οικοπεδο τις αναγκες μου, μετα να μαθω για την οικοδομισημοτητα του και τις οποιες τροποποιησεις δρομολογει ο Δημος κλπ. Προφανώς αν αναλαμβανε να μου παρέχει συμβουλευτικό ρόλο θα την ειχα πληρωσει και θα ειχαμε προχωρησει δε θα ρωτουσα εδω αν ειναι δουλεια αρχιτεκτονα ή τοπογραφου. Απλα η κυρία με παρεπεμψε σε γνωστη της τοπογραφο γιατι θεωρισε πως ειναι δουλεια τοπογραφου. 

Καλημέρα σας,

Για την συγκεκριμένη εργασία θα χρειαστείτε την συμβουλή ενός τοπογράφου. Προσωπικά συνεργάζομαι και εμπιστεύομαι την Κ...ύ. Τα στοιχεία της είναι:'

 

Edited by Xristos1993
Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: ΜΗΝ επιλέγεις επαγγελματίες με βάση τις "καλές κριτικές" στο διαδίκτυο. Εννιά στις δέκα περιπτώσεις, βάζουν δικούς τους να τις γράψουν. 

Μιας και είσαι στην Αττική, δεν έχεις πρόβλημα να βρεις κάποιο σωστό συνάδελφο. Για αρχή, πάρε απόσπασμα εγκεκριμένου Ρυμοτομικού από την Υ.ΔΟΜ. και στη συνέχεια, ψάξε καλύτερα την πιάτσα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tetris said:

Συμβουλή: ΜΗΝ επιλέγεις επαγγελματίες με βάση τις "καλές κριτικές" στο διαδίκτυο. Εννιά στις δέκα περιπτώσεις, βάζουν δικούς τους να τις γράψουν. 

Μιας και είσαι στην Αττική, δεν έχεις πρόβλημα να βρεις κάποιο σωστό συνάδελφο. Για αρχή, πάρε απόσπασμα εγκεκριμένου Ρυμοτομικού από την Υ.ΔΟΜ. και στη συνέχεια, ψάξε καλύτερα την πιάτσα

Συμφωνώ αλλά νταξ αν είναι πάρα πολλές οι κριτικές κάποιες θα είναι αληθινές. Επίσης αν δεν έχεις γνωστό πως ή δεν είσαι του χώρου δύσκολα βρίσκεις αλλιώς επαγγελματία. 

Επομένως ανακεφαλαίωση. Πρώτα θέλω να μάθω αν το οικόπεδο καλύπτει τις ανάγκες μου έστω και με τους όρους δόμησης που λέει το τοπογραφικό που μου έδωσαν. Πάω σε έναν αρχιτέκτονα ή μπορεί κι ένας τοπογράφος να το κάνει? Έπειτα σίγουρα θα απευθυνθώ σε ένα τοπογράφο για όλα αυτά που συζητήσαμε. 

 

ΥΓ: Αν κάποιο μέλος εδώ έχει να προτείνει κάνα καλό τοπογράφο για νότια προάστια ας μου στείλει ένα μήνυμα!!!

Και πάλι ευχαριστώ όλους για το χρόνο που αφιέρωσαν στις απορίες μου!!! 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Xristos1993 said:

.ΥΓ: Αν κάποιο μέλος εδώ έχει να προτείνει κάνα καλό τοπογράφο για νότια προάστια ας μου στείλει ένα μήνυμα!!!....

Δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες να σου προτείνουμε Μηχανικό. Φυσικά δεν αφορά το Δημόσιο Φόρουμ τα Προσωπικά Μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Xristos1993 said:

Επομένως ανακεφαλαίωση. Πρώτα θέλω να μάθω αν το οικόπεδο καλύπτει τις ανάγκες μου έστω και με τους όρους δόμησης που λέει το τοπογραφικό που μου έδωσαν. 

Για να πάρεις μια πρώτη ιδέα, το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 120τμ και ο ΣΔ 0,8.

Επομένως, μπορούν να δομηθούν, χοντρικά, 120Χ0,8- 96τμ. Αν αυτά σου αρκούν για το σπίτι που έχεις στο μυαλό σου, προχωράς, διαφορετικά ψάχνεις για άλλο.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, MAKAP said:

Για να πάρεις μια πρώτη ιδέα, το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 120τμ και ο ΣΔ 0,8.

Επομένως, μπορούν να δομηθούν, χοντρικά, 120Χ0,8- 96τμ. Αν αυτά σου αρκούν για το σπίτι που έχεις στο μυαλό σου, προχωράς, διαφορετικά ψάχνεις για άλλο.

Καλα αυτο εννοειται. Μετα είναι και η τηρηση του ΝΟΚ που ειχα κατσει και τον ειχα διαβασει οποτε εκανα ενα σχεδιο μονος αλλα χρειαζομαι εναν τοπογραφο να μου επικυρωσει οτι ειναι σωστα αυτα. Δηλαδη αποστασεις δ και Δ που πρεπει να τηρηθουν, αποσταση απο την γραμμη του ρεματος και αν υπαρχει αλλος περιορισμος που δεν γνωριζω ως μη ειδικος. 

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, MAKAP said:

Για να πάρεις μια πρώτη ιδέα, το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 120τμ και ο ΣΔ 0,8.

Επομένως, μπορούν να δομηθούν, χοντρικά, 120Χ0,8- 96τμ. ...

έχει γίνει πιο σημαντικό πιά σιγά σιγά το όριο του Συντελεστή Όγκου....

Απο ότι είδα στο Τοπογραφικό αναγράφει Σ.Κ. 50%

Άρα η καλημέρα είναι ότι μαξ επιφάνεια κάθε στάθμης είναι τα 60τ.μ.

Οι δομημένες επιφάνειες για τον Συντελεστή δόμησης μπορούν άνετα να φτάσουν το 95τ.μ. + 30τ.μ. Σοφίτα που δεν προσμετρά.... (σύνολο δηλαδή 125τ.μ.

Για να αποκτήσει όμως την δυνατότητα μέγιστης αξιοποίησης της σοφίτας η αρχιτεκτονική σύνθεση του κτηρίου θα πρέπει να δώσει τα 60τ.μ. στο άνω όροφο (για να έχει δικαίωμα το 50% σοφίτας) και τα 35τμ στο Ισόγειο.....

Παίζει και το πατάρι ως δυνατότητα για χρηστικούς χώρους οικίας αλλά όπως είπα το όριο είναι ο Όγκος...

'Ομως.... και υπάρχει ένα τεράστιο όμως.... ακόμα δεν έπιασε το γουρούνι (το οικόπεδο) και μοιράζουμε τις μερίδες στο τραπέζι......

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Didonis said:

έχει γίνει πιο σημαντικό πιά σιγά σιγά το όριο του Συντελεστή Όγκου....

Απο ότι είδα στο Τοπογραφικό αναγράφει Σ.Κ. 50%

Άρα η καλημέρα είναι ότι μαξ επιφάνεια κάθε στάθμης είναι τα 60τ.μ.

Οι δομημένες επιφάνειες για τον Συντελεστή δόμησης μπορούν άνετα να φτάσουν το 95τ.μ. + 30τ.μ. Σοφίτα που δεν προσμετρά.... (σύνολο δηλαδή 125τ.μ.

Για να αποκτήσει όμως την δυνατότητα μέγιστης αξιοποίησης της σοφίτας η αρχιτεκτονική σύνθεση του κτηρίου θα πρέπει να δώσει τα 60τ.μ. στο άνω όροφο (για να έχει δικαίωμα το 50% σοφίτας) και τα 35τμ στο Ισόγειο.....

Παίζει και το πατάρι ως δυνατότητα για χρηστικούς χώρους οικίας αλλά όπως είπα το όριο είναι ο Όγκος...

'Ομως.... και υπάρχει ένα τεράστιο όμως.... ακόμα δεν έπιασε το γουρούνι (το οικόπεδο) και μοιράζουμε τις μερίδες στο τραπέζι......

 

 

Χαχαχαχα καλο το τελευταιο. Ναι ειχα βαλει και σοφιτα στο σχεδιο που ειχα κανει οποτε ειχα βγαλει καπου 120τμ. 55 περιπου το ισογιο, 41 ο πρωτος και κανα 20ρι η σοφιτα. Αυτο με το οριο συντελεστη ογκου τι σημαινει? Παιζει να περιοριζει την κατασκευη περα απο τους κλασικους περιορισμους του Σ.Δ και καλυψης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.