Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση υποστυλώματος με frp για κάμψη


 

Recommended Posts

Επειδή το θέμα έχει ξεκινήσει με την χρήση frp θεωρησα οτι η συζήτηση συνεχιζόταν πάνω σε αυτά. Anyway.. ας ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα.

 

1.

Φιλε μου οταν λεμε μανδυα δεν εννοουμε μονο μανδυα απο ΙΩΠ..εγω καταλαβα απο σκυροδεμα

 

Ανθρακονήματα - Αραμιδιονήματα, μπορεις να τα βρεις σε 4 μορφές

α. Ως υφάσματα

β. Ως ράβδους

γ. Ως ελάσματα και προκατασκευασμένες γωνίες

δ. Ως "θυσάνους" (κοιτάξτε θεωρία textile reinforced mortar).

 

2.

Κ γτ να μην χρησιμοποιησεις χαλυβδινες ραβδους??

 

Προφανώς για να εκμεταλλευτείς την τεράστια αντοχή τους (αρα χρειάζεσαι λιγοτερες ραβδους), και γιατι δεν οξειδόνωνται, άρα χρησιμοποιούνται και εξωτερικά της διατομής. (προσοχή! οι ραβδοι ΙΟΠ δεν εχουν σχεδον καθολου πλαστιμότητα και πρεπει να τις προστεψεις απο εκθεση σε υψηλές θερμοκρασίες (πχ φωτιά))

 

3.

Η ενίσχυση υποστυλώματος σε κάμψη μπορεί να γίνει και με FRPs. Μπορόύν να χρησιμοποιηθούν υφάσματα με ίνες σε 1 ή 2 διευθύνσεις, με το πρόβλημα να εντοπίζεται στις θέσεις αγκύρωσης.

 

Συμφωνώ αλλά το πρόβλημα στις θέσεις αγκύρωσης του υφάσματος είναι πρακτικά ά λ υ τ ο (εγκιβωτισμός αγκύρωσης με τσιμεντοκονία). Γι αυτό και ανέφερα τις ράβδους.

 

4.

. Ασφαλώς και σε περίπτωση ενίσχυσης σε τέμνουσα, κοντών αναμονών, αύξηση πλαστιμότητας και περίσφιξης, η μέθοδος είναι περισσότερο ενδεδειγμένη και έχει μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης. Θέλω να πω με λίγα λόγια ότι δεν είναι η πρώτη επιλογή για ενίσχυση σε κάμψη, σίγουρα όμως μπορεί να εφαρμοστεί

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ξανασκεφτείτε τη δυνατότητα εφαρμογής ΙΟΠ, γιατί ακριβώς η βελτίωση της αντοχής, χωρίς τη μεταβολή της δυσκαμψίας του στοιχείου, κάνει πολύ ευνοϊκή τη λύση, καθώς δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάζει κανείς για αλλαγές στην απόκριση του φορέα. Κατά συνέπεια, για μεμονωμένες επεμβάσεις σε δομικά στοιχεία, και όχι εκτεταμένες επεμβάσεις στο φορέα, όπου ούτως ή άλλως θα έχουμε επανεπιλύσεις ολόκληρου του μοντέλου, είναι ιδεώδης.

 

Τώρα, από εκεί και πέρα, όντως μπορεί να υπάρχουν πρακτικά προβλήματα, όπως οι αμφιβολίες στις περιοχές αγκύρωσης, η απειρία των συνεργείων κλπ. όπως αναφέρθηκαν από τους προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vaggelis2000 προφανως τα ΙΩΠ εχουν τεραστια αντοχη αλλα οπως ειπες ειναι πολυ ευαισθητα στη φωτια για παραδειγμα..Αλλα και παλ σε καμψη δε προσφερει κατι αυτη η τεταστια αντοχη τους...Οπως το σκεφτομαι πρεπει ομως να πασχουν σε θλιψη σωστα?? Με τη θλιβομενη ραβδο τι κανεις?? Αλλα κ παλι απο τις υπολογισμους λογο της τεραστιας αντοχης τους θα προκυπτουν διατομες κατι χιλιοστων υποθετω...

 

Ακομα αν και τα ανθρακονηματα χρσιμοποιουνται κυριως δεν υπαρχουν μονο αυτα... Υπαρχουν αρκετα ακομα συνθετα υλικα

Συνθετα υλικα = Μητρα(συνηθως ρητινη)+ νηματα (απο ανθρακα, γυαλι κτλ...)

Ενα θετικο των συνθετων υλικων ειναι οτι μπορεις να "παιξεις" κατα την παρασκευη τους... διαφορετικη διαταξη ινων=διαφορετικη συμπεριφορα....

 

Αν μας πει ο φιλος nik τι ακριβως θελει να κανει στο υποστηλωμα του θα προτεινουμε λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι με διατιαξη ινων και στις δυο διευθυνσεις το φαινομενο αυτο αντιμετωπιζεται (με μεγαλυτερο κοστος φυσικα)...και πολυ μεγαλη προσοχη κατα την τοποθετηση των υφασματων φυσικα...

 

Εχεις να παραθεσεις λινκς με ελασματα και ραβδους ΙΩΠ??? δεν εχω δει να πω την αληθεια...Αν κ νομιζω οτι τα υφασματα χρησιμοποιουνται περισσοτερο....

Link to comment
Share on other sites

Εσβησα καταλάθος την προηγούμενη μου απάντηση και ξαναπαραθέτω.:

 

Με ίνες σε δύο διευθύνσεις δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα (σε καμψη) και ο λόγος είναι:

α) Περίσφιξη και διάτμηση -> ίνες κάθετα στο υπ/μα (να θυμίζει τσέρκια)

β) κάμψη -> ίνες παράλληλα στο υπ/μα (να θυμίζει διαμήκη.

 

Δεδομένου ότι τα υφάσματα δεν μπορούν να αγκυρωθούν στον κόμβο η λύση των υφασμάτων για κάμψη πάει περίπατοοοοοοο..

 

Αν θέλεις σώνει και κάλα ανθρακο-αραμιδιο-υαλονήματα τότε θα καταφύγεις σε ράβδους ή ελάσματα.

 

εντιτ: Διστυχώς πέρασε ο οδοστρωτήρας που λέγεται... Ε.Σ. και έχουν χαθεί πολλές από τις πηγές μου.

Γενικά γράψε Αθανάσιος Τριανταφύλλου (δεν κάνω διαφήμηση, ήταν ο καθηγητης μας στα frp) και θα βρεις ατελείωτο υλικό

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ από Πάτρα είμαι.Τα ξέρω και έχω και το βιβλίο του όπως προανέφερα.

 

Όπως δείχνεις στο powerpoint και όπως λες και παραπάνω η ενίσχυση σε κάμψη μπορεί να αφορά μόνο το άνοιγμα και όχι την στήριξη. Ο λόγος είναι η αγκύρωση. Αυτό πίστευα και εγώ απλά ήθελα να δω αν έχει εφαρμόσει κάποιος κάτι τέτοιο με κάποιον άλλο τρόπο.

 

Με άλλα λόγια θέλω να ρωτήσω αν σε ένα παλιό σπίτι που θέλω να το ενισχύσω έναντι κάμψης και τέμνουσας στα υποστυλώματα χωρίς να κάνω μανδύες από Ο.Σ. ,τρύπημα πλάκας κ.τ.λ. μπορώ να εφαρμόσω τα FRP.

 

Πάντως θα το ψάξω λίγο ακόμη στο internet και θα σας πω τι βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα την μέθοδο NSM (Near Surface Mounted).

Κάπου θα βρεις και μια δικιά μου εργασία (περιγραφη μεθοδου) για το συνέδριο επισκευών 04.

Γενικά NSM, μέθοδος= εγκοπή -> (προφανώς και τρύπα στην πλάκα) -> καλό καθάρισμα με νερό και αέρα -> στεγνωμα -> στρώση ρητίνης -> ραβδος ΙΟΠ -> τελική στρωση

 

Ξ ε χ ν α, τ α, υ φ α σ μ α τ α για κάμψη.

Link to comment
Share on other sites

K_PAT συμφωνώ για τα υφάσματα με ίνες στις δύο διευθύνσεις.εχω εφαρμόσει

τέτοια ενίσχυση.τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι τα ακόλουθα:

1.όσον αφορά τον προσδιορισμό των απαιτούμενων στρώσεων,αφού βρείς

τα απαιτούμενα εντατικά μεγέθη,υπάρχει στο βιβλίο του Τριανταφύλλου,δωρεάν λογισμικό.το ίδιο λογισμικό μπορείς να το προμηθευτείς και από τη sika μόνο που είναι στα αγγλικά.

2.απαιτείται προσεκτική επιλογή του είδους του υφάσματος ειδικά όσον αφορά

το μέτρο ελαστικότητας,γιατί μπορεί να σου αστοχεί η διατομή σκυροδέματος

και να μην το παίρνεις χαμπάρι.

3.οπωσδήποτε συνεργείο με εμπειρία σε τέτοιυ είδους εφαρμογές.

4.πολύ μεγάλη προσοχή στις αγκυρώσεις γιατί αλλιώς μπορεί να είναι άχρηστη

όλη η εφαρμογή.

5.η sika έχει πολύ ενημερωτικά φυλλάδια για όλα αυτά τα θέματα και νομίζω

ότι μπορείς να συμβουλευτείς και μηχανικούς της.σημειωτέον ότι δεν αναφέρω τη συγκεκριμένη εταιρία για δια φημιστικούς λόγους αλλά γιατί ξέρω ότι έχουν αναπτύξει πολύ τη συγκεκριμένη τεχνοτροπία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.