Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υψούν και κοινόχρηστος χαρακτήρας ταράτσας


Νεοκλής

Recommended Posts

Γειά σας.

- Σε μια πολυκατοικία κατέχω μόνο το "μελλοντικό δικαίωμα υψούν" (με εξαντλημένο σδ) και καμία άλλη ιδιοκτησία.

- Ξέρει κανείς αν θεωρούμαι συνιδοκτήτης (με την έννοια της συν-ευθύνης) σε περίπτωση κατασκευής αυθαιρέτων κατασκευών

 σε οποιοδήποτε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας (πχ σκάλα, υπόγειο, ακάλυπτο κλπ);  ( τονίζω και πάλι ότι έχω μόνο τον "αέρα" με εξαντλημένο σδ και τίποτα άλλο στην πολυκατοικία)

- Αν γίνουν αυθαίρετες κατασκευές, συγκεκριμένα στην ταράτσα, ποιος έχει την ευθύνη, σε ποιόν θα καταλογισθούν πρόστιμα, ποιός θα αναγραφεί στους ΧΚ προς τη ΔΟΥ ως "φερόμενος ιδιοκτήτης" κλπ  αν γίνει καταγγελία; Ρωτάω γιατί εγώ εκ των πραγμάτων, (δεν μένω κοντά), δεν μπορώ να επιβλέπω συνέχεια τι γίνεται στην ταράτσα. Θα θεωρηθώ εγώ υπεύθυνος απλά και μόνο επειδή έχω τον μελλοντικό αέρα, ή όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας;

- Η τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων στην ταράτσα ή πάνω από το δώμα της απόληξης του κλιμακοστασίου, όπου βολεύει τον καθένα, θεωρείται αυθαιρεσία; Το πισάρισμα της ταράτσας από κάποιον ιδιοκτήτη χωρίς να ρωτήσει τους άλλους, θεωρείται αυθαιρεσία;

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

η πιο καλή λύση σ όλες τις απορίες σου είναι .....

πούλησε το.....

ακόμα και για 1€

ή κάνε το δωρεά στην εκκλησία ....

Δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις ή να ελπίζεις σε οποιαδήποτε μελλοντική κατάσταση εκεί ....

 

Link to comment
Share on other sites

@Νεοκλής Καλησπέρα. Το δικαίωμα υψούν δεν έχει ποσοστό κοινόχρηστων δαπανών ούτε ψήφους. Άρα, από την άποψη της απαίτησης να πληρώσεις κοινόχρηστες δαπάνες, δεν υπάρχει. Να σου επισημάνω ότι το δικαίωμα υψούν δεν αναιρεί τον κοινόχρηστο χαρακτήρα της ταράτσας. Όμως, λόγω των χιλιοστών μελλοντικής καθ ύψος δόμησης, παραμένεις συνιδιοκτήτης (συνήθως 50-100 χιλιοστά δίνονταν/δίνονται). 

Τώρα, η τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων στο δώμα δεν απαιτεί  άδεια (βλ. άρθρο 30 Ν. 4495) ενώ στην απόληξη δεν επιτρέπεται (άρθρο 19 ΝΟΚ)

Η κατασκευή υγρομόνωσης δώματος προφανώς δεν γίνεται μονομερώς καθώς αυτό δεν ωφελεί τεχνικά ακόμη και αυτόν που θα το επιχειρήσει και επιπλέον αν διαβάσεις στον κανονισμό, οποιαδήποτε κατασκευή σε κοινόχρηστες-κοινόκτητες εγκαταστάσεις πρέπει να εγκρίνεται από την γενική συνέλευση με κάποιο ποσοστό πλειοψηφίας (συνήθως αυξημένης ή και καθολικής σε κάποιες περιπτώσεις).

Για την κατασκευή αυθαίρετου στην ταράτσα και αυτό υπάγεται στο άρθρο 98 Ν. 4495, καθώς για να γίνει υπαγωγή  πρέπει να υπάρξουν είτε συναινέσεις πλειοψηφίας είτε προϋποθέσεις του άρθρου 98, οι οποίες δεν βρίσκουν εφαρμογή στην περίπτωση κατασκευής σε δώμα. Αφετέρου, ακόμη και αν πληρούνται οι προϋποθέσεις υπαγωγής, μπορεί η κοινωνία της συνιδιοκτησίας να προβεί σε δικαστικές ενέργειες (αφενός ακύρωσης μιας τέτοιας υπαγωγής) αφετέρου να υπάρξει δικαστική απόφαση καθαίρεσης-κατεδάφισης ακόμη και τακτοποιημένων αυθαίρετων κατασκευών.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, κατάλαβα αρκετά πράγματα. Για την πρώτη λύση δυστυχώς τίποτα δεν είναι απλό και εύκολο.

Το μόνο που θέλω να ξεκαθαρίσω από την απάντηση σου "Pavlos33":

Γράφεις: "...Να σου επισημάνω ότι το δικαίωμα υψούν δεν αναιρεί τον κοινόχρηστο χαρακτήρα της ταράτσας....".   Αυτό θέλω να μου ξεκαθαρίσεις: αυτό σημαίνει ότι αν ΕΝΑΣ οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης κάνει αυθαίρετες κατασκευές στην ταράτσα, η πολεοδομία θα καταλογίσει πρόστιμα και θα θεωρήσει συνυπεύθυνους ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτήτες ασχέτως, αφού η ταράτσα είναι κοινόχρηστη; Και θα ακολουθήσει ανάλογα και η δικαιοσύνη;

Αυτό, αν μου επιβεβαιώσεις ότι ισχύει, θα με καθησύχαζε με μία έννοια μιας και δεν μένω εκεί κοντά, γιατί θα ήξερα ότι θα έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες το νού τους μην τυχόν και κάνει κάποιος τους αυθαιρεσίες στην ταράτσα αφού σε αυτήν την περίπτωση θα είχανε ΟΛΟΙ τους ευθύνες και μπλεξίματα και όχι μόνο αυτός ο ΕΝΑΣ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Νεοκλής said:

....

Γράφεις: "...Να σου επισημάνω ότι το δικαίωμα υψούν δεν αναιρεί τον κοινόχρηστο χαρακτήρα της ταράτσας....".   Αυτό θέλω να μου ξεκαθαρίσεις: αυτό σημαίνει ότι αν ΕΝΑΣ οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης κάνει αυθαίρετες κατασκευές στην ταράτσα, η πολεοδομία θα καταλογίσει πρόστιμα και θα θεωρήσει συνυπεύθυνους ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτήτες ασχέτως, αφού η ταράτσα είναι κοινόχρηστη; Και θα ακολουθήσει ανάλογα και η δικαιοσύνη;

...

Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα.....

Δηλαδή.... όσο είναι αδόμητη η "ταράτσα" όπως λες και αν δεν προβλέπει κάτι άλλο η σύσταση και ο κανονισμός το αδόμητο της είναι κοινόχρηστο.

Αν δομηθεί από κάποιον τρίτο η "ταράτσα" ότι δομήσει ο ιδιοκτήτης θα είσαι εσύ αφου σου ανήκει ο αέρας....

Μπλέκεις σε πολλά και μπλέκονται πολλά μετά....

Με δικαστήρια και να κερδίσεις αυτό που θα σου κοστίσει δεν θα είναι ασήμαντο....

 

προσωπικά επιμένω ή πιο σωστά εγώ θα το πέταγα από πάνω μου το ποτήριον τούτο..... με κάθε δυνατό τρόπο.

Μόνο προβλήματα θα έχει και κανένα όφελος αφού δεν μένεις καν εκεί .... 

Ότι και να κάνεις όσο είναι στην ιδιοκτησία σου κινδυνεύεις να βγεις χαμένος.

Link to comment
Share on other sites

@Νεοκλής Υποθετικά μιλώντας, έστω ότι υπήρχε ακόμη μη υλοποιημένος συντελεστής δόμησης στο οικόπεδο και καλύπτονταν όλες οι πολεοδομικές διατάξεις. Αποφάσιζες  να ανεγείρεις τον επιπλέον όροφο καθ ύψος. Θα έπρεπε να τροποποιηθεί και η σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών καθώς η ανεγερθείσα ιδιοκτησία θα καταλάμβανε τον κοινόχρηστο χώρο του δώματος. Με την τροποποίηση θα γινόταν κοινόχρηστο το δώμα πάνω από την δική σου ιδιοκτησία. Με αυτό αντιλαμβάνεσαι αυτό που παραπάνω αναφέρω, ότι το δικαίωμα υψούν δεν αναιρεί την κοινοχρησία του δώματος. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Νεοκλής said:

Γράφεις: "...Να σου επισημάνω ότι το δικαίωμα υψούν δεν αναιρεί τον κοινόχρηστο χαρακτήρα της ταράτσας....".   Αυτό θέλω να μου ξεκαθαρίσεις: αυτό σημαίνει ότι αν ΕΝΑΣ οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης κάνει αυθαίρετες κατασκευές στην ταράτσα, η πολεοδομία θα καταλογίσει πρόστιμα και θα θεωρήσει συνυπεύθυνους ΟΛΟΥΣ τους ιδιοκτήτες ασχέτως, αφού η ταράτσα είναι κοινόχρηστη; Και θα ακολουθήσει ανάλογα και η δικαιοσύνη;

Nαι, ακριβώς έτσι είναι!

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις, συμπεριλαμβανομένης και του "ΙΑΣΟΝΑ", για τις οποίες ευχαριστώ και πάλι:

- Η λύση που προτείνει ο "Didonis" ενώ θα μου έλεινε όντως τα προβλήματα, δεν είναι εφικτή, όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί απλά δεν υπάρχει κανείς ενδιαφερόμενος. Αναγκαστικά λοιπόν πρέπει να ζήσω με αυτό το θέμα.

- Δεν έχω καμία ιδιοκτησία στην πολυκατοικία και ούτε θα μπορούσα να έχω λόγω εξάντλησης του σδ, αλλά σύμφωνα με αυτά που  έγραψε ο "Pavlos33", αν και δεν συμμετέχω στις κοινόχρηστες δαπάνες και έξοδα, θεωρούμαι "συνιδιοκτήτης", οπότε τίθενται τα παρακάτω θέματα και αν θέλετε τα απαντάτε για να χρησιμεύσει αυτό το θέμα όχι μόνο σε μένα αλλά και ως πλήρης οδηγός σε άλλους που είναι στην ίδια θέση με μένα:

1) Αν υπάρξουν αυθαιρεσίες στην ταράτσα (πχ αν ο ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου φτιάξει ένα δωμάτιο για να μένει τα καλοκαίρια) θα θεωρηθώ και εγώ συνυπεύθυνος μαζί με τους άλλους ιδιοκτήτες. Σωστό ή λάθος;

2)Αν υπάρξουν αυθαιρεσίες σε άλλους κοινόχρηστους χώρους του κτιρίου (πχ στον ακάλυπτο, ή στο υπόγειο) θα θεωρηθώ και εγώ συνυπεύθυνος για αυτό μαζί με τους άλλους ιδιοκτήτες. Σωστό ή λάθος;

Ερχομαι τώρα στο ακόμα σοβαρώτερο θέμα της επικινδυνότητας:

3) Επικινδυνότητα στην ταράτσα: Προφανώς ιδιοκτήτης του τελευταίου ορόφου, έβαλε πίσα μεγάλου πάχους με αποτέλεσμα το κάγκελο της ταράτσας να έχει "κοντύνει". Αν, μετά από αυτό, κάποιος πέσει απο το κάγκελο, θα βρεθούμε και εγώ και όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας κατηγορούμενοι. Σωστό ή λάθος;

4) Επικινδυνότητα σε άλλους κοινόχρηστους χώρους: πχ αν πέσει κομάτι από τις σαπισμένες μετώπες των μπαλκονιών των κάτω ορόφων και χτυπήσει κάποιον περαστικό, θα βρεθούμε και εγώ και όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας κατηγορούμενοι. Σωστό ή λάθος;

5) Οι μόνες λύσεις που μου απομένουν είναι ή να προσεύχομαι να μην συμβεί τίποτα από τα παραπάνω ή αν συμβεί να αναγκαστώ να πάω εγώ ο ίδιος στην πολεοδομία να ζητήσω να γίνει αυτοψία για διαπίστωση επικινδυνότητας ή αυθαιρέτων κατασκευών. Σωστό ή λάθος;

Αν θέλετε απαντάτε σε αυτά τα 5 θέματα, σας εύχομαι καλές γιορτές και ελπίζω να μην χρειαστεί να σας ξαναενοχλήσω.

 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Νεοκλής said:

...

- Η λύση που προτείνει ο "Didonis" ενώ θα μου έλεινε όντως τα προβλήματα, δεν είναι εφικτή, όχι γιατί δεν θέλω αλλά γιατί απλά δεν υπάρχει κανείς ενδιαφερόμενος. Αναγκαστικά λοιπόν πρέπει να ζήσω με αυτό το θέμα.

....

είχα γράψει να δοκιμάσεις και δωρεά στην εκκλησία ..... (δεν είμαι σίγουρος μεν αλλά νομίζω τα πάντα δέχονται)

Και στατιστικά ενδιαφερόμενος θα μπορούσε να είναι ο τελευταίος όροφος..... 

Υ.Γ.

και στα 4 πρώτα ερωτήματα η απάντηση είναι το δυσμενέστερο σενάριο για εσένα σε όλες.

η 5 και να πας 90% δεν θα γίνει τίποτα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1-4:

   Δεν φερεις καμμια ευθυνη, για ο,τι δηποτε

 5 :

  Δεν κανεις τπτ...

 

  Εχεις ενα "αερα"  σε  οικοδομη με εξαντλημενο σδ.

 Υπαρχουν χιλιαδες τετοιοι "αερηδες", οι πιο πολλοι  δεν τους γραφουν ουτε  στο Ε9 ουτε στο κτηματολογιο

[και γι αυτο η ΠΟΜΙΔΑ ζηταει σχετικη νομοθετικη ρυθμιση.]

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.