Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί υποχρέωσης ή μη απόκτησης POS


Recommended Posts

Καλησπέρα,

ειμαι μηχανικός με ατομική επιχείρηση (μπλοκάκι) με έδρα την οικεία μου και θέλω να ρωτήσω σχετικά με την υποχρέωση ή μη απόκτησης POS. Ο μοναδικός πελάτης μου, στον οποίο κόβω ΑΠΥ, είναι αποκλειστικά μια δημοτική επιχείρηση (ΝΠΔΔ).

Όσον αφορά τους επαγγελματικούς κλάδους (ελεύθερους επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενους) που είναι υποχρεωμένοι να προμηθευτούν POS, η νέα ΚΥΑ αναφέρει σε κάποιο σημείο το εξής:
"Η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα".

Τελικά, εγώ που παρέχω υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά πρόσωπο) και όχι σε ιδιώτες, υποχρεούμαι ή όχι να προμηθευτώ POS;

Edited by Poleodomos-Xwrotaktis
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2023 at 6:18 ΜΜ, Poleodomos-Xwrotaktis said:

υποχρεούμαι ή όχι να προμηθευτώ POS;

Διενεργείς συναλλαγές B2G. Όχι, δεν χρειάζεσαι POS.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2023 at 3:17 ΜΜ, Σερίφης said:

Διενεργείς συναλλαγές B2G. Όχι, δεν χρειάζεσαι POS.

Και οι B2G συναλλαγές εξαιρούνται από την υποχρέωση απόκτησης POS; Ρωτάω γιατί η ΚΥΑ αναφέρει συγκεκριμένα για τις B2B συναλλαγές με άλλες επιχειρήσεις (φυσικά ή νομικά πρόσωπα).

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Poleodomos-Xwrotaktis said:

Και οι B2G συναλλαγές εξαιρούνται από την υποχρέωση απόκτησης POS; Ρωτάω γιατί η ΚΥΑ αναφέρει συγκεκριμένα για τις B2B συναλλαγές με άλλες επιχειρήσεις (φυσικά ή νομικά πρόσωπα).

Υπάρχει ποτέ περίπτωση η G(overnment) να ζητήσει πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας; Όχι.
 

Αυτό είναι το πνεύμα του Νόμου.

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΥΑ εν προκειμένω, στην οποίο αποκλειστικά παρέχω υπηρεσίες και κόβω ΤΠΥ φυσικά και δεν πρόκειται ποτέ να μου ζητήσει POS για να με πληρώσει. Απλώς αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να προμηθευτώ POS σε περίπτωση που κάποιος ιδιώτης (και όχι κάποια επιχείρηση) ζητήσει να με πληρώσει με κάρτα (αν και δεν παρέχω υπηρεσίες σε ιδιώτες).

Πως αποδεικνύω στην ΑΑΔΕ ότι εμπίπτω στην περίπτωση: "Η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα", ώστε να αποφύγω το πρόστιμο 1500€ από τις 1/2/2024;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, καλή χρονιά με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Poleodomos-Xwrotaktis said:

Απλώς αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να προμηθευτώ POS σε περίπτωση που κάποιος ιδιώτης (και όχι κάποια επιχείρηση) ζητήσει να με πληρώσει με κάρτα (αν και δεν παρέχω υπηρεσίες σε ιδιώτες).

Όταν θα χρειαστεί να κόψετε σε ιδιώτη, τότε θα πρέπει να αναζητήσετε και λύση για το POS. Αυτό λέει ο Νόμος.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζετε τι γίνεται με το Virtual Terminal (Web POS) που παρέχουν κάποιες εταιρίες δωρεάν, χωρίς συνδρομή;

Κατεβάζεις την εφαρμογή και χρησιμοποιείς το κινητό σου ως τερματικό POS.
Έχω ένα τέτοιο, το οποίο εμφανίζεται κανονικά με όλα τα στοιχεία συμπληρωμένα, στην ενότητα Στοιχεία Τερματικών EFT-POS στη πλατφόρμα myΑΑΔΕ. Στη στήλη "Είδος POS" αναφέρεται ως softPOS. Συνήθως οι πληρωμές μου γίνονται μέσω τραπέζης και δε μου έχει ζητήσει ποτέ πελάτης να πληρώσει με κάρτα.

Καλύπτεται η υποχρέωση μας για POS με αυτο ;

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας το Worldline Smart POS μέσω της Eurobank?

Μέχρι χτες φαίνονταν κάτω από την λίστα των POS αλλά μου έλεγε να το δηλώσω εγώ και περίμενα τον Απρίλιο (Μάρτιο έγινε η σύμβαση) να το δηλώσω... αλλά σήμερα χάθηκε από την λίστα...

Τι στο καλό έγινε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.