Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ?


Oblis

Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

 

Με λένε Λεύτερη και είμαι Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ.

 

Μου προτάθηκε από ένα κατασκευαστική εταιρία να εργαστώ ως μηχανικός γραφείου (κυρίως).

 

Μου προσφέρουν 1000 ευρώ μισθό κάθε μήνα με την προϋπόθεση να με ασφαλίσουν στο ΤΕΒΕ και να τους κόβω τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών κάθε μήνα. Εγώ προς το παρών δεν έχω κάνει έναρξη και πρέπει να κάνω γι αυτό τον λόγο.

 

Μου είπαν ότι θα μου πληρώνουν +190 ευρώ τον μήνα για το ΦΠΑ που εγώ θα πληρώνω στο κράτος καθώς και την εισφορά μου το ΤΕΒΕ. (148 ευρώ τον μήνα νομίζω).

 

Επιπλέον Δώρο Χριστουγέννων 1000 ευρώ και Πάσχα 500 ευρώ.

 

Την λύση αυτή την προτίμησαν από το να μου δίδουν 800χ + ΙΚΑ τον μηνα.

 

Εγώ επειδή είμαι λίγο άσχετος από λογιστικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό. Μήπως κρύβεται κάτι από πίσω?

 

Επειδή προτιμούν να μου δίδουν το ποσό αυτό που συνολικά φτάνει τα 1300 ευρώ τον μήνα παρά να με ασφαλίσουν στο ΙΚΑ με 800 ευρώ.

 

Είναι καλή η ευκαιρία αυτή?

Τι θα επιβαρύνομαι από την έναρξη κάθε μήνα?

Ρωτάω γιατί φοβάμαι μην την πατήσω…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σου ζητούν να εργαστείς ως ελεύθερος επαγγελματίας και όχι ως μισθωτός.

Αν είσαι μισθωτός οι νόμοι κατοχυρώνουν:

1) τους 14 μισθούς σου, αλλιώς, ειδικά αν δεν υπογράψεις ένα συμφωνητικό, επαφίεται στην καλή θέληση του εργοδότη να τηρήσει την προφορική συμφωνία σου

2) την οκτάωρη / πενθήμερη εργασία σου

3) την πληρωμή των υπερωριών σου

4) τις άδειες σου

5) τις αναρρωτικές άδειες και ασθενείας

6) τον ελάχιστο μισθό βάσει της συλλογικής σύμβασης εργασίας

7) την πληρωμή σου αν σε καλέσουν στο στρατό επίστρατο

8 ) την άδεια εγκυμοσύνης / λοχείας για τις γυναίκες

9) την αποζημίωση σου σε περίπτωση απόλυσης

 

Το κόστος για τον εργοδότη είναι μεγαλύτερο αν σε έχει μισθωτό απ' ό,τι αν σε πληρώνει ως ελεύθερο επαγγελματία.

 

Το "τυρί" είναι τα περισσότερα χρήματα που θα παίρνεις στο χέρι.

Δυστυχώς οι περισσότεροι μηχανικοί, ακόμα και σε μεγάλες τεχνικές εταιρείες, εργάζονται με τον τρόπο που σου πρότειναν.

 

Σαν κόστος για σένα υπολόγισε και τον κόστος του λογιστή που θα τρέχει για ΦΠΑ, βιβλία κλπ εκτός αν τα κάνεις μόνος σου ή ο λογιστής της εταιρίας.

 

"Κατέβασε" τους μισθολογικούς πίνακες από ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι όσον αφορά στις αποδοχές θα υπάρχει ένα καθεστώς οιωνεί μισθωτού. Για μένα το σημαντικότερο ζήτημα είναι αυτό του ωραρίου, γιατί θα γνωρίζεις ότι τα δεκάωρα ή και δωδεκάωρα είναι δυστυχώς μια καθημερινότητα σε πολλές εταιρείες.

Και φυσικά η σχέση εργασίας που σου πρότειναν είναι πολύ "ευέλικτη". Όποια μέρα θελήσει ο εργοδότης, σου λέει να τα μαζέψεις και να φύγεις και ούτε γάτα, ούτε ζημιά (για εκείνον φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mε το ΤΕΒΕ θα δουλευεις σαν ελευθέρος επαγγελματίας , ποθ σημαίνει ότι θα μπορείς να υπογράφεις κ δικιές σου δουλιές και φυσικά θα έχεις κ κάθε χρόνο με μια καλή διαχείριση ένα πολύ καλό ποσό επιστροφής φόρου.

Link to comment
Share on other sites

γιά ρώτα τι θα γίνεται και με την παρακράτηση του 20%...

το ποσό αυτό η εταιρεία θα το αποδίδει στην εφορία και εσύ θα το παίρνεις πίσω στο τέλος του χρόνου (ολόκληρο ή όχι εξαρτάται απο το αν περνάς το αφορολόγητο όριο και κατα πόσο)

οπότε στο χέρι το μήνα θα πέρνεις 800...

ασε που θα πρέπει να κάνεις κάθε τρίμηνο δηλώσεις ΦΠΑ, να έχεις το νού σου για προθεσμίες κλπ... μπλέξιμο

δεν είναι και ότι καλύτερο...

 

για περισσότερες πληροφορίες...κλίκ εδώ

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω επίσης ότι οι κατασκευαστικές εταιρείες χρειάζονται ασφαλιστικές ενημερότητες από το ΙΚΑ στο οποίο ανήκουν κάθε φορά που κάνουν κάποια πώληση. Αν έχεις υπάλληλο (με ΙΚΑ δηλαδή) σου ζητάνε 500 χαρτιά. ενώ αν δηλώνεις ότι δεν έχεις υπάλληλο η διαδικασία είναι απλούστατη, συμπληρώνεις ένα χαρτί και τέλος.

Και προφανώς θέλουν να έχουν και την ελευθερία ανά πάσα στιγμή να σου πουν τέλος η "συνεργασία", διότι είσαι συνεργάτης, όχι υπάλληλος με το ΤΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες να βρεις δουλειά σε κατασκευαστική εταιρία με ΙΚΑ είναι μικρές ως ελάχιστες. Εμένα το ΙΚΑ ως ασφαλιστικός φορέας δεν μου αρέσει σε θέμα υγείας, νομίζω το ΤΕΒΕ σου επιτρέπει να διαλέξεις γιατρό από λίστα. Η γνώμη μου είναι να εξασφαλίσεις ότι θα πάρεις και την παρακράτηση και να πας με ΤΕΒΕ, αργά ή γρήγορα αν θέλεις να πάρεις και δικές σου δουλειές θα σου χρειαστει.

 

Σχετικά τώρα τα διαδικαστικά και την πληρωμή. Ας υποθέσουμε ότι θα συμφωνήσεις για 1000Ε καθαρά στο χέρι τότε:

 

- ο μισθός σου είναι 1250 Εuro

- η εταιρία παρακρατεί 250 Εuro ως προκαταβολή φόρου και εσύ το παίρνεις ως επιστροφή μετά τη δήλωση δηλ. 250χ14= 3500 (ανάλογα με τη κλίμακα φορολογία σου)

- σου δίνει η εταιρία άλλα 19%*1250= 237,5 ΦΠΑ το οποίο αποδίδεις κάθε τρίμηνο στο κράτος

- σου δίνει επίσης 148 για το ΤΕΒΕ

 

Δηλαδή μεικτά θα πάρεις κάθε μήνα 1250-250+237,5+148=1385,5 Ε και το τιμολόγιο θα λέει 1250+19%ΦΠΑ=1487,50

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Είμαι σε μια εταιρία εδώ κ 1,5 χρόνο περίπου με ΙΚΑ αορίστου χρόνου με βασικό μισθό 1200 αλλά΄επειδή είναι στάνταρ το ωράριο (10ωρο κ 2 σαβ/κα) παίρνω γύρω στα 1550 εyro. Σκέφτομαι κ συμφώνησα με την εταιρία να γυρίσω σε ΤΕΒΕ με κλειστώ μισθό στα 1550 με δεδομένω ότι θα μου πληρώνουν το Φ.Π.Α και το ΤΕΒΕ και θα γίνετε κ παρακράτηση 20%.

 

Αξίζει ;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.